O malé holčičce zabíjející ve virtuálním i reálném světě

recenze

Mona (2014) / Maedhros
Mona

Mona je další z knih severských autorů, které Kniha Zlín pravidelně vydává. V tomto případě se však ani tak nejedná o - v dnešní době populární - severskou detektivku, nýbrž o specifičtější žánr, jenž se dá nazvat techno-thrillerem. Jsou seveřané dobří i mimo pole krimi příběhů? Nebo by měli zůstat u vyšetřování vražd?

Hlavní roli v knize zastává stockholmský profesor informatiky, Eric Söderqvist, který úspěšně pokračuje se svým projektem, který se nazývá Mind surf. Pomocí něho může člověk svými myšlenkami procházet internet. Jedná se tak o unikátní spojení biologie a techniky. Jeho manželka Hanna přístroj též vyzkouší, druhý den i Ericův mecenáš. U obou dvou se brzo projevuje zvláštní neidentifikovatelná nemoc, která je nejspíš i infekční. Oba lidé jsou totiž infikování virem nazývaný Mona, který má na svědomí Samír Mustafa, jenž vir naprogramoval tak, aby zruinoval izraelskou ekonomiku. Proto se Mona vyskytla i na stránkách izraelské banky, pro kterou Hanna pracuje a jejíž stránky za pomocí Mind surfu navštívila. Ericovi nezbývá, než se sám vydat na cestu přes půl světa a přesvědčit Samíra, aby mu vydal antivir.

Thriller, který má grády
Mona je zajímavým počinem ze severu a právě díky ní jsem zjistil, že dobrý thriller se může zrodit všude. Zejména, když je zajímavé téma. Právě díky tomu kniha u čtenáře šanci snadno zvítězit a najít si k němu cestu, protože Mona by nebyla tím, čím je, bez zapojení veškerých technologických postupů a termínů. Z obyčejného thrilleru se tak stává podivuhodná směs, která však funguje. A není se čemu divit, když samotný autor má mnohaletou zkušenost v oblasti IT. A aby své zkušenosti nějak zužitkoval, rozhodl se napsat svůj vůbec první literární počin, kde se snoubí napětí s akcí. Navíc se člověk ledasčemu přiučí. Už jen kvůli spojení politiky, terorismu, vědy, neurologie a IT.
Dan T. Sehlberg ty dva nejdůležitější aspekty (napětí a akce) kombinuje s lehkostí. Jdou nesporně ruku v ruce, ale autor častěji využívá sílu jen jednoho z nich - buďto poklidného vyprávění, které však nutí čtenáře číst díky náznakům věcí nadcházejících, nebo zběsilé pasáže plné zvratů a překvapujících činů hlavních protagonistů.
Je také velmi zajímavé pozorovat dva hlavní úhly pohledu, které lidem Sehlberg předkládá. Jeden zachycuje Erica Söderqvista a jeho tvrdohlavé rozhodnutí vydat se po stopách až k samotnému tvůrci zákeřného biologicko-počítačového viru. Druhý pak odkrývá plány a chování íránských teroristů. Více pozornosti se samozřejmě dočká Eric, ale poměr obou hlavních linií neurazí, protože dost prostoru se dává i vyprávění z "druhé strany".

Bichle by si zasloužila nebýt bichlí
Mona je autorův literární debut. U některých začínajících autorů - a je to i případ Dana T. Sehlberga - dochází k sepsání až nadměrného množství informací. I Mona oplývá na mnoha místech až příliš podrobnými popisy, které v knize jsou na úkor většího spádu a akce. Být Mona o zhruba 100 stránek chudší, byla by na tom mnohem líp, čtenář by měl z jejího čtení větší zážitek. Takto je nutné občas přetrpět nafouknuté pasáže, jež mohly působit lépe. Přesto je Mona svěží techno-thriller (nebo také tech-fi), který dokazuje sílu severských autorů.


Mona Mona Dan Torsten Sehlberg

Eric Söderquist, stockholmský profesor informatiky, vymyslel systém, který za pomoci přenosu myšlenek umožňuje handicapovaným lidem používat internet. Jeho žena Hanna upadá do kómatu poté, co vynález svého manžela testovala. I kdy... více


Komentáře (0)

Přidat komentář