Nechte se semlít kostičasem...

recenze

Kostičas (2014) / Globuska
Kostičas

Máte v oblibě fantasy romány s prvky sci-fi, kde jsou hrdinkami náctileté slečny, které mají pro strach uděláno? Pak si knihu Kostičas od britské autorky Samanthy Shannonové zařaďte do "povinné četby". ;)

Page Mahoneyová není zrovna křehká květinka. Od šestnácti let pracuje v podsvětí Londýna. A ne ledajakého Londýna - Scionský Londýn v roce 2059 je rozdělený na jednotlivé syndykáty, kde se to hemží gangy. Gangy jsou ovládány vidopány a pod jedním z nich pracuje právě Page.

Page není jen tak nějaký člen gangu, je jasnovidcem, konkrétně krajinochodcem, kteří jsou vysoce ceněni a taky "loveni jako vzácná zvěř". Chápejte - lidé s nadpřirozenými schopnostmi jsou ve společnosti nevítaní a pokud byste si po ulicích chodili a nabízeli své jasnovidecké služby, nejspíš byste skončili v Toweru (v tom lepším případě).

"Jasnovidecká policie" po jasnovidcích pase a není radno si s nimi zahrávat... Page se daří jim unikat, jenže to nemůže trvat věčně. Je chycena, odvlečena a převezena do Oxfordu. Nastal 20. kostičas a Page je mezi "vyvolenými"...

~Jste trochu zmateni? A to jsem Vás ani nezasypala termíny jako jsou auguři, éter, refájci, šeol apod. Nechte se unášet příběhem a složitý systém budoucího světa neřešte. V průběhu čtení se budete chytat a na konci už budete profíkem na celý jasnovidecký svět. Pokud ne, kniha je doplněna o vysvětlující tabulku všech řádů jasnovidnosti a také plánek novodobého Oxfordu, takže se určitě neztratíte. :)

Page se ocitá v drsném kastovním systému, snaží se přežít a najít cestu zpět do Londýna, aby se mohla vrátit ke svému starému životu. Ale není to tak jednoduché. Její jméno je "zapomenuto" a pod novým jménem "Čtyřicítka" prozkoumává okolí. Seznamuje se dalšími obyvateli prvního šeolu. Zdá se, že není úniku... Jenže nic není černobílé a ne všechno, co nějak na první pohled vypadá, tak doopravdy je...

~ Příběh je vyprávěn z pozice Page. Díky tomu se před Vámi rozprostírá nejen svět okolo ní, ale naskýtá se Vám pohled do jejích myšlenek, kde se mísí strach, odhodlání a velmi rozporuplné pocity, kterým se snaží ze všech sil bránit.

Příběh postupně graduje, nemá hluchá místa, kde by se nic nedělo. Občas jsou náročné pasáže vysvětlování všech souvislostí, ale plně Vám to nahradí "akční scény", o které není nouze. Mísí se tu dobrodružství, silné emoce, odhodlanost, idea přátelství, spravedlnosti a správného rozhodování.

Příběh je velmi čtivý - jednou začnete číst a už knihu neodložíte. Samantha Shannonová píše jednoduše, velmi barvitě a pouští Vás tak do světa své vlastní fantazie, který se v příběhu odráží. Vysvětlovací pasáže umně míchá s rozhovory mezi postavami, které buď doplňují vyprávění nebo Vám dají podnět k přemýšlení.

Postava Page plně zosobňuje samostatnou, rozhodnou a bojující hrdinku hned na několika úrovních - bojuje proti systému, lidské nadřazenosti a bojuje o své vlastní místo ve světě, kde je za vyvrhele a hvězdu zároveň. Poznává cenu spojenectví a pravého přátelství. Je statečná a odhodlaná, zároveň soucitná a nesobecká. V podstatě jakýsi ideál a vzor pro mladé slečny - vybočit z řady, bojovat za své místo ve společnosti a nesklápět hlavu před nespravedlností. Poznávat svět a poznat, co je dobré a co špatné.

Příběhů s podobnou tématikou je v současnosti spousta, dá se říct, že se s nimi přímo roztrhl pytel, ale pokud máte tento druh literatury rádi, Kostičas Vás nezklame. Najdete v něm spoustu analogií a možná se Vám povede proniknout tak hluboko, že s Page budete prožívat její dobrodružství a nebudete se moci dočkat dalšího dílu. ☺

Kromě obsahu knihy se nedá neohodnotit obálka knihy, která je prostě a jednoduše úžasná a ocení ji snad každý. ☺

Sama za sebe mohu říct, že se mi Kostičas líbil, četl se mi velmi dobře a těším se, jak bude příběh Page a dalších hrdinů pokračovat.