Napů zlý: Half bad

recenze

Napůl zlý (2014) 4 z 5 / JiPu
Napůl zlý

Nad pořízením této knihy jsem opravdu dlouho uvažovala. Příběh s čarodějnicemi mě nikdy moc nelákal a knihy, které jsem s podobným motivem četla mě nikdy nezaujaly. Ale zvědavost zvítězila a já toho rozhodně nelituji.

Kniha je rozdělená do tří částí. Prvních pár stránek se seznamujeme s chlapcem Nathanem, který je držen v kleci jakousi bílou čarodějnicí. První část má jen pár stránek a hned následuje část druhá.

Ta pojednává o tom, jak se Nathan do klece dostal. Tato část se mi líbila nejvíce a upřímně za její napsání autorku obdivuji. Dokázala nás seznámit s celým Nathanovým životem, opravdu od batolete až po současnost. Postupně se dozvídáme, čím vším si musel projít a jen kroutíme hlavou nad tou nespravedlností.

Nathan vyrůstá v rodině bílých čarodějnic. On ale však bílý čaroděj není. Jeho otec je totiž nejobávanějším černým čarodějem a proto si všichni , myslí, že se z Nathana stane stejná stvůra, jako z jeho otce.
Nathan si ale nemyslí, že je zlý, ale dobrý také ne. A v podvědomí si začíná uvědomovat, že něco z jeho otce v něm určitě je...

A tak se v druhé části postupně seznamujeme s tím, jak Nathanův život probíhal a jak nakonec skončil v kleci. V kleci, pod rukou čarodějnice Celie, kterou k smrti nenávidí, protože ho jen týrá a šikanuje.

Jediný člověk, který Nathanovi může pomoct, je čarodějnice Mercury. Dokáže se však za ní Nathan dostat? A nebude už pozdě?

Děj knihy je opravdu propracovaný. Naprosto mě překvapil a kniha se mi opravdu líbila. Třetí část prozrazuje, jestli se Nathanovi podařilo z klece utéct a je na cestě za čarodějnicí Mercury, jejíž pomoc však určitě nebude zadarmo, nebo jestli dopadl ještě hůř, než doposud.

V knize byla strašná spousta postav, což je určitě velký plus. Nejvíce jsem si oblíbila asi postavu Arrana, Nathanova bratra, který jako jediný věřil, že Nathan není zlý. Jeho povaha mi vyrážela dech a já byla neskutečně ráda, že v příběhu byl. O dalších postavách se tu nechci rozepisovat, protože jich je vážně hodně a protože každá postava má svůj význam a důvod, proč v ději je, a to by bylo na dlouho. :)

Strašně špatně se mi popisují všechny pocity, které jsem si z knihy odnesla. Nechápala jsem tu krutost, s kterou se Nathan za svůj život musel tolikrát potkat, přála jsem mu, ať se mu vše podaří, ale zároveň jsem viděla, že on je opravdu dobrý jen napůl... Příběh je docela složitý, ale při čtení ho chápete skvěle. Jen po odložení knihy se špatně popisuje, protože se toho zkrátka stalo hodně.

Autorčin styl psaní mi hodně vyhovoval, i když místy byl děj psán v druhé osobě čísla jednotného, což bylo zvláštní, ale dalo se to. :) Při čtení jste zvědaví až do poslední stránky, protože v knize se nedá nic předvídat a to mě také neskutečně bavilo.

Asi jediná věc, která mi na příběhu vadila byla ta brutalita. Nebo ne brutalita, nevím jak to přesně pojmenovat, ale to, co si Nathan musel vytrpět, mohlo být trochu mírnější.

Děj mě jinak opravdu mile překvapil a i když světům čarodějnic a čarodějů nefandím, tuto knihu jsem si vážně užila.
Doporučuji.