Na karavane v ústrety koncu sveta!

recenze

Prorokyňa a trkvas (2023) 4 z 5 / Dragon
Prorokyňa a trkvas

Ak ste čítali Storočného starčeka, Analfabetku či Zabijaka Andersa, viete, čo vás čaká. Prorokyňa a trkvas je v tom istom duchu príbeh troch ľudí, ktorých zvedie dokopy náhoda: amatérska astrofyzička Petra, ktorá vypočíta koniec sveta, prostoduchý trkvas Johan, ktorý však úžasne varí, a dôchodkyňa Agnes, influencerka a špecialistka na sociálne siete.
V obytnom prívese idú do Ríma, snažia sa zvyšný čas na tomto svete využiť naplno...ale ako to už u Jonassona býva, nič nejde podľa plánu. Naozaj nič, napokon ani ten koniec sveta :-)

Je to zábavné, dobre namiešaný mix fantázie s troškou reality, bude tam aj Barack Obama, Donald Trump, Pan Ki-mun a ďalší. Skvele vyprofilované postavy, autentické a zároveň uletené, miestami až nereálne.
Kniha, pri ktorej sa budete neraz usmievať a smiať. Obľúbite si Petru, Agnes aj Johana. Jeho recepty, vína, lásku k jedlu...

Petru zaplavil hrejivý pocit. Na mužovi, ktorého volali v detstve trkvasom a ktorý v súlade s tým nechápal, že ten, kto po ňom hádže vajíčka, nemá dobré úmysly, bolo niečo náramne sympatické.
Som rada, že sme sa stretli, Johan. Som rada, že mám po prvý raz v živote radosť, je to tvoja zásluha. Zároveň som smutná, že sa všetko o niečo vyše týždňa skončí. Ani ty, ani ja, dokonca ani kráľ so svojou prekliatou akadémiou vied s tým nedokáže nič urobiť. Neviem, ako to máš ty, ale mne je útechou vedomie, že po prvý raz sa všetkým na Zemi dostane rovnakého zaobchádzania. V navlas rovnakej chvíli.

Na svoje si prídu čitatelia, ktorým sadol štýl Jonasa Jonassona jeho humor, tempo a rytmus samotného príbehu. Netreba od toho čakať nejakú hĺbku, či svetoborné prepojenie s minulosťou a slávnymi osobnosťami (Storočný starček je len jeden), ale je to stále veľmi pohodové čítanie, pri ktorom sa dá zrelaxovať.

Johan bol zrejme skôr majstrom kuchárom a dieťaťom prírody ako géniom. To mohlo vysvetliť jeho obmedzené úspechy ako poštára aj ministra zahraničných vecí. A to u amerického prezidenta posilnilo pocit sympatie. Teraz chcel vedieť, ako sa Johan má.
Zdravím, priateľu. Tu je Barack.
Kto? opýtal sa Johan.
Obama. Prezident. Možno si na mňa spomínaš.
Johan sa rozžiaril. Jasné, že áno!

Prorokyňa a trkvas Prorokyňa a trkvas Jonas Jonasson

Veselý príbeh o tom, ako si užiť cestu okolo sveta, kým nastane armagedon Do zániku sveta nezostáva veľa času. Aspoň podľa amatérskej astrofyzičky Petry, ktorá súdny deň vypočítala na 7. septembra 2011 o 20:21. Toto proroctvo j... více