Notoricky známé, a přesto prekvapí

recenze

Mstitel (1907) 4 z 5 / Tadam.120
Mstitel

Mstitel nebo též studie v šarlatové (pozdní msta či studie v krvavých barvách) je vůbec prvním příběhem Dr. Watsona a Sherlocka Holmse.
V úvodu dochází k seznámení Dr. Watsona, vysloužilého vojenské doktora z Afghánistánu, a Sherlocka Holmse, soukromého detektiva. Celá scéna je velmi čtivá a vtipná. Úspěšný začátek pokračuje klasickým vyšetřováním, které díky handrkujícím se policejním detektivům neztrácí na komediálnosti.
V momentě, kdy je pachatel lapen, však dochází k přetržení příběhu. A to vážně laděnou vsuvkou, která má čtenáři objasnit pachatelovy pohnutky. Myslím si, že tato několika kapitovová přerova knihu zbytečně trhá. A její děj se dal, krásně zakomponovat do vrahovy výpovědi. Nadruhou stranu však dílu dodává další rovinu, nevšednost a akci.
Četla jsem první vydání této knihy v češtině. Kde mě velmi zaujala jazyková stránka. Našla jsem zde četné inverze ( Drahý můj Sherlocku Holmese!, V hlavě mé přímo to víří.) a slova která se dnes píší jinak ( affera, methoda, organisace). Pochopitelně zde najdeme řadu archaizmů (matička) a slova, která mají dnes trochu jiný význam (komnata ve smyslu pokoje, čiperný ve smyslu snaživý). Nic z výše uvedených jazykových zvláštností, nečiní čtení náročnějším.
Celkově má kniha šmrnc. Je iudeální na odreagování.

katy238
17.05.2017

Nemá to být v nadpisu článku správně Notoricky známé...?