Mona Lisa: nejslavnější obraz světa

recenze

Mona Lisa (2012) 4 z 5 / Pefka
Mona Lisa

Když jsem v knihovně narazila na knihu Carsona Mortona s názvem Mona Lisa, očekávala jsem, že se bude jednat o popis vzniku nejslavnějšího obrazu světa. Jaké bylo však mé překvapení, když jsem zjistila, že se děj knihy odehrává v roce 1911 a vypráví příběh krádeže Mony Lisy z Louvru. Krádeže, která zůstává i po více než sto letech opředena mnohými tajemstvími a nejasnostmi, což umožňuje Carsonu Mortonovi předložit nám svoji verzi tehdejších událostí.

Markýz Eduardo Valfierno je skutečně nadaný a vychytralý obchodník. Zámožným klientům prodává „originály“ slavných obrazů. Vlivem nepříznivých okolností se jednoho dne musí vrátit ze svého působiště v Argentině zpět do Francie. Zde spolu se svým komplicem Émilem a kapesní zlodějkou Claudií vymyslí důmyslnou krádež obrazu Mony Lisy. Pak už jen stačí začlenit do společného plánu další dvě důležité osoby – Vincenza Peruggia, bývalého zaměstnance Louvru a malíře José Diega Santiaga de la Santísima, autora dokonalých kopií Mony Lisy. Povedená partička se rozhodně nespokojí s málem a tak se dohodnou, že Diego nakreslí rovnou šest kopií slavného obrazu, které budou prodány šesti kupcům s tím, že jde o originál.

V poslední kapitole knihy se pak dozvíme zřejmě jedinou historicky ověřitelnou informaci a to, že za krádež Mony Lisy byl nakonec zadržen Vincenzo Peruggia. Ten se jako správný vlastenec rozhodl vrátit La Giocondu do její vlasti, Itálie. Peruggia byl zadržen poté, co obraz předal řediteli galerie Uffizi.

Velkým plusem celé knihy je určitě čtenářsky přitažlivé prostředí, ve kterém se odehrává. Úplně si mě podmanila představa Paříže na začátku 20. století. Mosty a úzké uličky přeplněné méně či více nadanými malíři, návštěvníci Louvru netrpělivě čekající na příležitost vidět slavná mistrovská díla, chudinské čtvrti plné žebrajících dětí, pouličních kapsářů a prostitutek. Dámy v dobových šatech a džentlmeni v oblecích procházející se kolem Eiffelovy věže. Tohle vše mě absolutně nadchlo.

Když už jsem zmínila plus, tak musím rovněž dodat i mínus. A tím je příliš otevřený konec. Dozvíme se sice, co se stalo s obrazem Mony Lisy. Dozvíme se rovněž, co se stalo s Vincenzem Peruggiou. Nedozvíme se ovšem, jaký osud potkal Émila, Julii, Diega, markýze Valfierna a další postavy. Můžeme se jen dohadovat, zda k sobě Émile a Julie našli cestu, zda se z Diega stal uznávaný malíř nebo zda si Valfierno přiznal svou hlubokou náklonnost k manželce jednoho ze svých klientů. Když už si dal Carson Morton tu práci a vytvořil každé postavě poměrně zajímavou minulost, mohl si dát i tu samou práci a vymyslet alespoň krátký dodatek o její budoucnosti. Chápu ovšem, že ne každému by to přišlo vhod.

Mnou zmíněný nedostatek by vás však v žádném případě neměl odradit od četby této knihy. Příběh je totiž podán jednoduchou, poutavou a čtivou formou, která je přijatelná snad pro každého. A ten otevřený konec si při troše fantazie vždycky nějak domyslíme, že ano.

Mona Lisa Mona Lisa Carson Morton

Co by mohlo být výnosnějšího než krádež nejznámějšího obrazu světa? A právě tohle je plán, který se zrodí v hlavě markýze Eduarda Valfierna. Nic menšího než ukradnout ze zdi Louvru samornou Leonardovu Monu Lisu! Zamýšlenými kupci... více