Moja stručná história

recenze

Moja stručná história (2014) / veron4
Moja stručná história

Krátka chuťovka pretkaná množstvom fotiek. Historky zo života, výskum, práca, cestovanie, rodina a plnenie si svojich snov s ťažkou chorobou, vďaka ktorej sa nemal dožiť ani tridsiatky.

„Bolo úžasné žiť a pracovať v oblasti teoretickej fyziky. Ak som niečím prispel k nášmu dnešnému pochopeniu vesmíru, som šťastný.“ (str. 132)

Prečo si ju prečítať??
1. Je fakt krátka. Rýchly čitateľ ju zvládne za hodinku-dve
2. Nakopne vás. Bez srandy. Najmä záverečné 3 strany.
3. Nevzdávajte sa. Nikdy. Ani keď nemôžete chodiť, rozprávať ani inak sa pohybovať. Stále môžete dosiahnuť neuveriteľné veci
4. Dozviete sa o pôvode vesmíru. Samozrejme ak rozumiete fyzike. Ak nie, tak ako ja, aspoň si to snažíte predstaviť
5. Ak poznáte Stephena dozviete sa veľa o jeho živote. Ak nie aj tak sa dozviete a môžete "frajerovať", lebo je to naznámejší vedec súčasnej doby a to sa u vedcov nestáva.
6. Fotky. Neviem ako vy, ale ja sa pomocou fotiek viem lepšie vžiť do príbehu.

Moja stručná história je fakt stručná. Stephen Hawking sa naučil (čo je na vedca skutočne obdivuhodné),písať krátko, výstižne a vyhýbať sa zložitostiam. V knihe začína skutočne od začiatku. Od svojich starých rodičov a rodičov, základnej školy, školy strednej a štúdii na vysokých školách. O laterálnej skleróze, ktorá mu v 21. rokoch zničila všetky vyhliadky na budúcnosť a ako sa s niečím takým vôbec vyrovnal. Venuje sa počiatku svojho výskumu, čo ho zaujímalo, a ako to nevyšlo a vďaka tomu sa dostal k tomu, čím sa preslávil a stal sa najuznávanejšou kapacitou. Pretkáva to aj s osobným životom, opisuje svoje dve manželstvá, deti a v závere všetko krásne zhrňuje a ďakuje za to, čo všetko dostal.

"Mal som pestrý a spokojný život. Verím, že postihnutí ľudia by sa mali sústrediť na veci, ktoré im ich hendikep nebráni vykonávať, a neľutovať to, či robiť nemôžu. V mojo prípade so zvládol väčšinu vecí,ktoré som si želal." (str. 129)

Na tak krátku knihu (133 strán) je to dosť parádnych dôvodov, čo poviete? Tak neváhajte a vrhnite sa na ňu. Stojí za to!

Moja stručná história Moja stručná história Stephen William Hawking

Stephen Hawking očaril čitateľov na celom svete sériou bestsellerov, v ktorých odhaľuje tajomstvá vesmíru. Teraz po prvý krát sa najslávnejší kozmológ pozerá do svojho vnútra a prezrádza detaily svojho života a intelektuálneho roz... více