Michael Lewis o vysokorychlostních finančních žralocích

recenze

Jako blesk (2015) / JanH
Jako blesk

Nemohu tvrdit, že by finanční problematika a (a vše, co je s ní spojeno či spojováno) byla mojí "parketou". Dá se říci, že těmto věcem nerozumím o nic lépe než "průměrný" člověk, tj. skoro vůbec. Přesto - a to mě možná od ostatních finančních negramotů alespoň trochu odlišuje - se snažím hledat si v tomto směru relevantní informace. Jde totiž o téma, které mě zajímá a navíc - ať už chceme či nechceme, záležitosti, týkající se peněz se dotýkají života každého z nás. V kladném, ovšem i (a bohužel tato druhá varianta jednoznačně převažuje) v záporném smyslu slova.
V poslední době jsem přečetl (a recenzoval) dvě knihy, které by se snad daly označit termínem "finanční slabikáře" - Ekonomické bajky pro studované i laiky autorů Petera D. Schiffa a Andrewa J. Schiffa (viz www.test-recenze.cz) a knihu v elektronické podobě Praktiky finančních poradců aneb Taky pěkní šmejdi (autor František Pokorný - www.copywritingetc.bloger.cz). Před seznámením se s knihou Michaela Lewise Jako blesk (s podtitulem Vzpoura na Wall Street) jsem byl tedy už poněkud "v obraze", resp. bylo mi jasné, že za oslňující fasádou věhlasných finančních domů s jejich úžasnými a jedinečnými nabídkami nejrůznějších produktů něco zapáchá. Něco hodně shnilého... Člověk totiž nemusel být zrovna odborník, aby mu bylo poměrně záhy jasné, že banky, pojišťovny a nejrůznější jiné finanční instituce jsou primárně založeny nikoli na férovosti a poctivosti, ale na zákulisních hrách, využívání skulin v zákonech a zatajování klíčových informací dokonce před vlastními klienty, kteří jim v blahé víře ve výhodné zúročení svěřují svoje peníze.
Vysokofrekvenční obchodování - tento tajuplný termín, který Michael Lewis na stránkách své knihy analyzuje, je možná vůbec nejvýznamnějším článkem v soukolí formálně legálních finančních transakcí, při kterých si ovšem nejrůznější zprostředkovatelé přicházejí na obrovské provize bez toho, aby do celého systému vnesli sebemenší užitnou hodnotu. Na konkrétním příkladu obchodování s akciemi se ukazuje, že jenom díky tomu, že si dokázali vytvořit lepší startovní podmínky (spočívající v rychlejším přístupu k relevantním informacím), se tzv. "finanční predátoři" dostávají ke "kořisti" jako první. A - což je na celé věci nejvíc fascinující - tento náskok před ostatními se pohybuje v řádu milióntin sekundy, které ovšem na dnešních burzách hrají často rozhodující roli. Ano, zní to jako science-fiction, ale je tomu opravdu tak - obchodování na burzách se dnes děje zcela v režii počítačových programů, jejichž komplikovaným vzájemným interakcím rozumí (a to navíc nikoli komplexně, ale pouze fragmentárně) jen několik málo "ajťáckých" géniů... Celý tento monstrózní, ve své podstatě ale zároveň jednoduchý trik popisuje Michael Lewis takřka s mikroskopickou přesností finančně-analytického chirurga, jehož nekompromisní řezy do životně důležitých orgánů Wall Street odhalují před překvapeným čtenářem páchnoucí vnitřnosti tohoto symbolu americké velikosti, síly a prosperity.
V knize Jako blesk jsme svědky v literatuře poměrně vzácného jevu, kdy popis mnohdy čistě technických postupů a analýz je podáván tak mistrně, že se z knihy stává detektivka par excellence a čtenář je strháván do napínavého děje, v němž - aniž by třeba všemu stoprocentně rozuměl - cítí obrovskou gradaci, přičemž vše je navíc okořeněno specificky "lewisovským" humorem.
... Dan Spivey, celkem bezvýznamný burzovní makléř, přijde na myšlenku využití rychlosti přenosu dat mezi burzami - uvědomí si, že pouhé tisíciny sekundy mohou rozhodovat o miliónových obchodech. Jeho objev jej samotného natolik šokuje, že nemůže uvěřit tomu, že na tak - z jeho pohledu - banální věc ještě nikdo nepřišel. Když si posléze uvědomí, že je skutečně první, koho něco takového napadlo, pustí se do svého projektu - položení 1330 kilometrů dlouhého kabelu, který sníží o několik milisekund spojení mezi Chicagskou komoditní burzou a datovým centrem v New Jersey. Následně založí firmu Spread Networks, která nabídne svoji rychlejší linku wallstreetským žralokům. Ti nemají jinou možnost než si ji pronajmout a vysokofrekvenční obchodování je na světě...
... Brad Katsuyama pracuje v Royal Bank of Canada. Je to přemýšlivý, inteligentní mladý muž, který si jednoho dne všimne, že trh s akciemi se chová podle jeho názoru nestandardně. Hledá nejdříve chybu v nedostatečném technologickém vybavení své banky, záhy je mu však jasné, že příčina musí tkvít někde jinde - podivnosti na Wall Streetu totiž mají určitou logiku. Nikdo mu však není schopen vysvětlit, o co se může jednat a Brad si uvědomuje, že mu nezbývá nic jiného, než se pustit do boje s touto záhadou sám. Opouští své dobře placené místo a začíná "na zelené louce" budovat tým, s jehož pomocí chce přijít celé věci na kloub a vnést do obchodování s akciemi férovost a poctivost.
Tolik ve stručnosti první dvě kapitoly. Před čtenářem následně defilují další a další postavy většinou mladých "ajťáků", které Brad Katsuyama přibírá do svého týmu a kteří jsou stejní idealisté jako on a vůbec nezapadají do světa "normálních" byznysmenů. Nejde jim totiž ani tak o peníze (vždyť mnozí z nich - opět jako Brad - odešli z dobře placených míst) jako o vyřešení technického superproblému, který před nimi stojí jako životní výzva. Následný boj s neviditelným, ale všudypřítomným nepřítelem v podobě vysokorychlostního obchodování (či - přesněji řečeno - vysokorychlostních obchodníků) je popisován se strhující vypravěčskou i odbornou erudicí. V průběhu četby jsem měl občas dojem, že čtu sice napínavý, ale vymyšlený thriller. O thriller se opravdu jedná, nikoliv však o vymyšlený, ale skutečný. A právě tento fakt je jedním z hlavních důvodů toho, proč je v knize mimo jiné přítomen i obrovský potenciál společenské a snad i politické výbušnosti.
Na zadní straně obálky je citát Malcolma Gladwella: "Michaele Lewise čtu ze stejného důvodu, proč se dívám na Tigera Woodse: Takhle hrát nikdy nebudu, ale je dobré si čas od času připomenout, jak vypadá génius." Nezbývá mi než souhlasit - kniha Michaela Lewise Jako blesk (Vzpoura na Wall Streetu) je fascinující četba, která určitě uspokojí i toho nejnáročnějšího literárního fajnšmekra...