Lze uniknout?

recenze

Kolotoč strachu (2015) 5 z 5 / Jana77
Kolotoč strachu

Vlastně ani nevím, jak a kde bych měla začít. Jak dát do pár řádků příběh tak strašných zážitků, bolesti a ponížení. Kde mám najít ta správná slova, abych vás přesvědčila, že tato kniha rozhodně stojí za přečtení. Pokusím se, ale lehké to nebude.

Byla jednou jedna... i tak bych mohla začít, ale toto patří spíš do pohádek. A tento příběh rozhodně pohádka není.
Kristýna je docela obyčejná holka z malého města. V jednom se ovšem liší od svých vrstevníků. Domů se vrací se strachem a obavami, v jaké náladě bude její otec a jestli její maminka bude mít o jednu modřinu navíc. Otec, tatínek, táta. Ten, ke komu vztahovala ručičky jako malá, na koho se spoléhala, když si odřela koleno, ten teď terorizuje rodinu pod vlivem alkoholu a schyluje se k nebezpečnému vyvrcholení. Domácí teror ukončí jeho násilná smrt, kterou by asi mnozí odsoudili, ale já jsem pro ni měla jen hluboké pochopení.
Kristýna se dostává do Dětského domova a začíná se psát další kapitola jejího života. Pocit bezpečí a relativního klidu opět po pár letech vystřídá nejistota a strach, i když tentokrát to je jen její volba. Zamilovala se. V den svých osmnáctých narozenin pálí za sebou mosty a jde za hlasem svého srdce. Jaká škoda, že rozum nekřičel hlasitěji.
Jirka, Kristýnin vyvolený, není zrovna princ na bílém koni a správně tušíte, že její život nebude zdaleka tak růžový, jak by si přála. Násilí, alkohol, hazard, to vše je na denním pořádku. Odchází, ale vrací se, v naivní víře, že ho změní, že její láska ho přiměje se k ní chovat s úctou. Jak velmi se mýlila. Jak kruté přišlo vystřízlivění. A kolik bolesti mu předcházelo.
Dostane se ze spárů surovosti a neštěstí? Vyhraje boj s větrnými mlýny, nebo ji to stáhne dolů, do samotného pekla?

Příběh Kristýny je vyprávěn z pohledu psychologa Langmaiera, ke kterému dívka přichází a vypráví mu o svém životě a hledání štěstí. Stárnoucího pána fascinuje a tráví s ní dny i noci, aby došli až na konec jejího vyprávění.
Já jsem byla knihou doslova vtažena do stránek. Krutý svět násilí, z kterého se jen velmi špatně uniká, mě rozesmutnil a bylo mi ze čtení hodně úzko. Je neuvěřitelné, jak se z veselého děvčátka stane roztřesená troska se strachem v očích. A jak se po uzdravení dobrovolně vrhá do spárů ještě větší tragédie. Ale trochu jsem to chápala. hledání štěstí je ošemetná věc a kdo z nás ví, čeho je schopen kvůli lásce? Kdo z nás má právo soudit?
Tato kniha je postavena na skutečných osobách, skutečném osudu, proto je pro mne ještě silnějším zážitkem.
Kolotoč strachu napsal spisovatel Jan Vavřík, autor knihy Návrat z pekla a já mohu zodpovědně prohlásit, že tleskám. Obě knihy jsou si na hony vzdálené, ale obě mě neskutečně bavily svou přímočarostí a neuvěřitelnou čtivostí. Nebojí se obtížných témat a podává nám je srozumitelně a naplno.
Dejte knize šanci, začtěte se do příběhu a věřte mi, litovat nebudete.