Kniha s vražedným humorem

recenze

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2012) / mia_is_a_peguin
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Název v originále: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Autor: Jonas Jonasson
Žánr: humor

Alan Emanuel Karlsson se v den svých stých narozenin sebere a jednoduše zmizí, čímž obrátí celé Švédsko vzhůru nohama. To však není poprvé, co se Alanovi něco podobného přihodilo. O politiku se sice nikdy nezajímal, ale ovlivnil ji víc než leckterý prezident - a to hned několikrát. Co se ale Alanovi podaří provést tentokrát? A změní svět k lepšímu nebo k horšímu?

Kniha nabízí dvě časové osy. První je o tom, co se stalo poté co Alan vylezl z okna domova důchodců a druhá,ve které autor popisuje, co se stalo v Alanově minuloti. Jak ovlivnnil politiku a svět.

"Vyložili jsme si to tak, že má namířeno do Lotyšska, ale vy, pane státní zástupce, jste v těchhle věcěch zkušenější než my, takže si to možná vyložíte jinak?"
"Blbče," pravil státní zástupce.
"Blbče?" zopakoval Alan. "Tak mi ještě nikdo nikdy neřekl. Pravda, Stalinovi když byl vzteky bez sebe, uklouzlo pse a kryso, ale blbče nikdy."
(~ str.287)

Ovšem nejlepším na celé knize je humur, humor který vás donutí se smát až budete skoro mrtví.
Styl Jonase Jonassona se většinou odvíjel od prostého konstatování skutečností, které ovšem byli tak obsurdní, že jsem se musela smát.

Alan mu poděkoval za pozvání a zeptal se, jestli by se nemohl vzdát kávy a místo toho dostat dvojitý koňak. Nixon odpověděl, že americký státní rozpočet snad unese obojí.
(~ str. 308)

Stoletý stařím není kniha pro každého, protože né každý má stejný humor. Pokud ale této knize přijdete na chuť, budete ji číst znova a znova. Jonas Jonason se postaral o to, alby se čtenáři mohli zasmát a mohli utéct ze svazujícího monotóního života někam, kde monotónost neexistuje.

A nezapomeňte, je tak, jak je, a bude tak, jak bude..

Boblenka
04.02.2016

Ano souhlasím s tím. Ne každému musí tato kniha sednout. Jedna neuvěřitelná situace střídá druhou. A přesto všechno nebo právě proto, jsem se tak náramně bavila!