Klepny, špioni a vrahové

recenze

Londýnský případ (2017) 5 z 5 / knihamouder
Londýnský případ

Fanoušci literární tvorby od spisovatele Sama Thomase se dočkali již čtvrtého pokračování série Záhady porodní báby. Čtenář se opět může těšit na setkání s dobrosrdečnou Bridget Hodgsonovou a svéráznou zástupkyní Marthou Hawkinsovou.

Porodní bába Bridget i zástupkyně Martha jsou přesycené nudným životem na venkově v Pontrilas. Osud a především schopnosti manipulátora Jonathana Marlowa, ředitele Cromwellovy tajné služby, zavedou obě ženy do Londýna. Pod nátlakem souhlasí s účastí na špionážních akcích. V tom jim pomáhá plukovník Tom Reynolds a Bridgetin synovec a Martin milý, Will.
Prvním výzvědným cílem se stává Katherine Chidleyová z řad levellerů. Špionáž se však přehoupne v nefalšované přátelství tří porodních bab.

"Bušení na hlavní dveře přestalo, ale moje srdce zuřivě bušilo dál. Martha otevřela dveře a vyšla na chodbu. K mému zděšení jsme slyšely, jak někdo odsunuje závoru z jejích dvojitých závěsů, a potom se ozvalo zavrzání otevíraných dveří. Martha se zastavila a ohlédla se za nás v nejistotě, co má dělat.
Uslyšely jsme překvapený výkřik a dva výstřely z pistole."

Autor u mě zabodoval hned v několika oblastech. Líbilo se mi období, do kterého byl děj zasazen. Psal se rok 1649. Král Karel I. byl popraven a u moci se držel parlament s Oliverem Cromwellem. Doba byla pro lid nejistá, vznikalo mnoho stran. Čtenář se tedy setká s levellery nebo třeba royalisty a seznámí se s jejich vizí. Mnohé také prozradí vyvolávači a pamflety.
Okouzlí vás posílání stručných psaníček po městě i psaní sáhodlouhých dopisů vzdáleným příbuzným.
Co by to bylo za vyprávění, kdyby v něm chyběla láska. Můžete se těšit na decentní projevy náklonosti na veřejnosti a rozpaky doprovázené červenáním.
Za zmínku rovněž stojí doprava osob. Jezdilo se kočáry, využívala se vodní doprava loďkami a nejčastěji se k přesunu využívala chůze. Hlavní postavy se opravdu hodně nachodily, ať už k samotným porodům nebo při pátrání po zločincích.
Spisovateli se podařilo perfektně vylíčit starý Londýn. Měla jsem pocit jako bych v ulici Cheapside sama byla. Nejspíš bych také zvládla dojít do popisovaných krčem na pivo. Jen bych si musela dát pozor na to, kdo v nich právě sedí…

Porodní báby vás provedou počátky porodnictvím a péčí o novorozence. Také zjistíte, něco málo o děvkách, lues nebo o panchartech.
V sedmnáctém století neexistovaly ochranné pomůcky, první poznatky o bakteriích čekaly na své objevení, šířily se infekce a epidemie. To vedlo k vysoké úmrtnosti. Jednotlivé obory nebyly zcela oddělené a tak se stalo, že i Bridget patřila mezi odborníky, kteří si zvládli poradit mimo porod a péči o miminko s různými kolikami a horečnatými stavy. Bridget byla dokonce volána k zavražděným, aby se podílela na ohledání mrtvol a objasnění úmrtí.

Sam Thomas se nechal inspirovat skutečnou porodní bábou. V minulosti se dostal k historickým dokumentům, kde objevil závěť porodní asistentky, Bridget Hodgsonové z města York a tak byl nápad o sepsání série na světě. Postava Bridget není jediný kus skládačky, který se opírá o pravdu. Nehodlám však prozrazovat více.

Bridget se nejednou ocitla se svými přítelkyněmi v nebezpečí, ale vždy z něj bravurně vybruslila. Ženštiny díky selskému rozumu, týmové práci a letitým zkušenostem odhalily podvodníky, vrahy a napomohly vypátrat další zločiny.
S klepnami z Cheapside jsem se skvěle bavila. Nechyběl humor, napětí, akčnost, ani láska.
Osud hlavních hrdinů dopadl jinak, než jsem očekávala. Konec zůstal samozřejmě otevřený a tak nezbývá nic jiného, než čekat přijde-li další díl historické krimi.

Kniha předčila má očekávání. Autorův písemný projev mě přesvědčil k vyhledání a přečtení si další jeho tvorby.
Pobavilo mě obsazení špionů ve vyprávění. Každý špion měl svého špiona a ten zase svého. Kdo byl tedy opravdový zločinec a kdo svou roli jen dobře hrál, aby zamaskoval svoji vyzvědačskou činnost?

Obálka knihy má stejný obrázek jako tři předchozí série. Liší se pouze barevností. Přední předsádka je ozdobena Bridgetinou mapou, kterou dostala od Toma po příjezdu do Londýna.

Máte-li rádi detektivky s historickým nádechem a nebojíte-li se nahlížet do oboru porodnictví, román je určen právě pro vás. Můžu vám slíbit nenucenou zábavu po boku lady Bridget a jejího schopného týmu, velká tajemství, nečekané zvraty a mnoho vražd.

Děkuji nakladatelství MOBA za pěkný čtenářský zážitek!

knihamouder
07.11.2017

Renda67: Jasně, král byl popraven 30. ledna 1649. Moc děkuji za upozornění!

Renda67
07.11.2017

Karel I. byl popraven v roce 1649, ta otočená číslice v letopočtu fakt mate...