Když si člověk musí vybrat mezi dvěma špatnými možnostmi, vybere si tu, kterou zachrání své blízké.

recenze

Aliance (2014) 5 z 5 / Nickky
Aliance

Tohle je vůbec první série, u které jsem se obávala, že autorka má v příběhu logické trhliny a hodlá je tam nechat. Myslím tím konkrétně první díl, kdy mi řada věcí přišla nelogická ( to se stalo hned po tom, kdy jedna recenzentka z této stránky zapojila matematiku a spočítala si, kolik žije v Chicagu obyvatel ).
Nemohla jsem se více mýlit. Už v Rezistenci V. Rothová poodhalila roušku tajemství, kterou byla tato série doposud zahalena. To, co přišlo v Alianci, jsem ale vůbec nečekala.

Bylo mi jasné, že kroky hlavních hrdinů povedou za hranice Chicaga. Jenže ani v novém světě není všechno úplně v pořádku a Tris s Tobiasem musejí konat řadu rozhodnutí. Jak se mají rozhodnout, když ani jedna možnost není ideální?

Ten, kdo očekává od Aliance pořádnou dávku akce, bude zklamán. Děj se zabývá trojicí slov – genetikou, DNA a experimenty. Docela zajímavé téma.
Během čtení jsem se stačila utvrdit v tom, že není dobré si oblibovat velké množství postav. Proč? Napovím vám tím, že si ode mě autorka vysloužila nový přídomek: George R. R. Martin v dámském provedení ( co se týče se zbavování důležitých postav).

„ Každý v sobě máme kousek zla, a dokud ho nerozpoznáme sami v sobě, nedokážeme ho odpustit ani druhým. Teprve pak je můžeme skutečně milovat.“
Jak už asi víte, příběh je tentokrát vyprávěn nejen z pohledu Tris, ale také Tobiase. Připadalo mi, jako kdyby to najednou byl někdo úplně jiný. Ale když se nad tím více zamyslím, tak je přesně takový, jaký by být měl. Ten malý nejistý kluk se šrámy na duši, který prostě chtěl pro druhé něco znamenat.
A díky Tris se stal lepším člověkem.

Alianci dávám pět hvězdiček - za celkovou pointu a za to, že autorka měla odvahu a udělala konec takový, jaký je.
Nakonec si tu dovolím citovat uživatelku Mandie:
„ Statečnost nespočívá jenom v "neohrožených" činech, ale i v nesobeckých činech."

Aliance Aliance Veronica Roth

Na frakcích založená společnost, v níž Tris Priorová kdysi věřila, je v troskách – zničená násilím a mocenskými boji, zjizvená ztrátou a zradou. Když tedy dostane možnost prozkoumat venkovní svět, neváhá, je připravená. Třeba práv... více

Lea
28.08.2014

V téhle podobě nemám s přirovnáváním k Martinovi problém. Nikdo netvrdí, že se literárně kdovíjak přibližují; jen se autorka na podobnou cestu vysekáváním důležitých postav. Co mně osobně ale trochu na této recenzi vadí, že napovídání děje. I když jsou to náznaky, celkem spolehlivě se z nich dá odvodit, na co čtenářka naráží.

pobijecmuch
24.08.2014

Osobně bych Roth nikdy nemohl přirovnat k Martinovi. Dokonce vyslovím odvážné slova a řeknu. že je to urážka pana Martina.
Dílo George R. R. Martina je klasické fantasy, kdežto Povstalecká trilogie je spíše romantická sci-fi.

vikimi
24.08.2014

Myslím, že je to krásně shrnuté :) ale konec to byl opravdu - aspoň pro mě - pekelný!