Kdo kontroluje nebe, kontroluje svět

recenze

Hlídači (2017) 5 z 5 / a.k
Hlídači

Jsme ve vesmíru sami? Které podivné entity hlídají naše životy? Nebo jsme v jejich rukách a Oni nás přímo řídí?

Před zasedáním mimořádné schůze Národní bezpečnostní rady přijme premiérka Margaret Thatcherová pana Roberta Wildinga k audienci. Wilding je bývalý vyšetřovatel s parlamentním pověřením a do zasedání rady má přednést svůj příběh a přesvědčit o jeho pravdivosti. Je roztěkaný, vystrašený, má za sebou dlouhý čas pronásledování. Přináší tenkou modrou složku, kterou nebylo lehké získat. Jedná se o Parsonsovu zprávu. Wilding informuje o svém vyšetřování, co se událo v Havenu v zátoce St Bride´s Bay v západním Walesu. Zde to osobně zná z dětství, kde žil po smrti rodičů u svého dědečka na farmě Ravenstone. Z oblasti přicházela hlášení o zvýšeném výskytu neidentifikovatelných létajících objektů, na obloze tančí světla a farmáři nachází svá zvířata umučená. A potom ty hrozivě vypadající postavy oblečené do stříbrných obleků. Které následují muži, vysocí, oděni v černém, s voskově bílou kůží.

Robert Wilding opustil farmu svého dědy hned po studiích. Věřil, že se sem už nikdy nevrátí. Proč taky: děda byl krutý, extrémně paranoidní muž s nočními můrami, náboženský fanatik. Myslel si, že na ně všude číhá nebezpečí. Kdyby Wilding jen tušil, jakou měl děda pravdu.

Nyní po deseti letech je opět zde, v té prokleté oblasti, kde se zjevují UFO, duchové i podivné počasí. Snaží se najít souvislosti. Nemá spojitost pozorování létajících talířů s nedalekou vojenskou základnou? Vždyť už jeho matka se před smrtí účastnila protestu proti nukleárním zbraním. Aktivisté spekulovali o skladování jaderných hlavic a řízených střel přímo v areálu. Teď uprostřed studené války. Američané mají nedaleko svou oceánografickou stanici. Co když ve skutečnosti tímto kryjí testování techniky vysoce pokročilých prototypů letounů? Ani Sověti nemusí být mimo hru. I sovětské drony mohou být vysvětlením pozorovaných jevů.

Kniha je rozdělena do několika časových rovin. Úvod, kdy probíhá zasedání Národní bezpečnostní rady a Wilding seznamuje předsedkyni vlády se svým příběhem, je datován do r. 1979. Rovina vyšetřování nás přenese o dva roky zpět, kdy Wilding po útoku na budovu parlamentu souhlasí, že se bude podílet na projektu, který neexistuje, a který se zajímá o vyšetřování jeho šéfa – Paula Bestforda (člena parlamentu), jeho domova a okolnostmi o Wildingově nejbližší kolegyni Selině Seartové. Ta byla při útoku na parlament vážně zraněná. Zároveň se v příběhu přenášíme i do hlubší minulosti, do dětských let Wildinga, kdy v r. 1963 přišel o oba rodiče a jeho opatrovníkem se stává dědeček a domovem farma Ravenstone na velšském pobřeží.

Až na úvod nám vypráví svůj příběh přímo Wildinger. Provází nás svými pocity, svěřuje se se svými nočními děsy, kdy ho od malička pronásledují sny o majáku a pulzujícím světlu. Svěří se nám se svými paranoiemi a obsesními stavy. Pochopení pro jeho psychické problémy najdeme v jeho dětství, až se musíme ptát, jak vůbec mohl s takovou historií dostudovat a stát se pravou rukou člena parlamentu.

Líbila se mi celková koncepce knihy, ve které se střídají různé časové linie i místa. Velmi zdatně je voleno dávkování nových faktů. Pořád jsem si říkala, kam vlastně celý příběh směřuje? Nechybí tu napětí a záhady, u kterých se vám roztočí všechny mozkové závity, jak se snažíte přijít na to, co bude jejich podstatou. Takové stavy ve mně vyvolávají i knížky Stephana Kinga a tady jsem to zažívala taky a na mnoha místech.

Vede vás to k úvahám, jak autor pojme vyústění příběhu. A k tomu se stále nabalují další a další dějové zvraty. Nemůžete přijít společně s hlavním hrdinou na určitý vzorec, který by spojoval všechny události.
Jaké jsou temná tajemství Havenu?
Jde o spojení s armádou?
Způsobují UFO nevysvětlitelné fyzikální jevy?
Proč se objevují podivné symboly, znamení na nebi?
Jaké démonické síly působí na tomto nepřátelském pobřeží?
Není Haven bojištěm mezi chaosem a pořádkem, válkou mezi silami zla a dobra?
Kdo kontroluje nebe?

Odpovědi na všechny otázky ale budete muset najít sami.

Jestli se nebojíte, že vás budou v noci pronásledovat Oni, s tvářemi ze stínů, a budou chtít zahltit vaši mysl nepředstavitelnými hrůzami, přečtěte si příběh pana Wildinga také. Já už odpovědi znám. A všem otrlým čtenářům doporučuji.

Děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit v knihkupectví Dobrovský.