Každý máme tajemství

Ví o tobě

NEVĚŘTE TÉTO KNIZE
NEVĚŘTE TOMUTO PŘÍBĚHU
NEVĚŘTE ANI SAMI SOBĚ
A AŤ SE DĚJE COKOLIV, NEPROZRAĎTE KONEC!

Dlouhé podzimní večery jsou jako stvořené pro knihy dýchající temnou atmosférou. Proto když jsem si na obálce thrilleru Ví o tobě přečetla věty, které jsem uvedla v úvodu, musela jsem si jí přečíst. Autorkou je britská spisovatelka a scénáristka Sarah Pinborough, která dříve psala převážně romány pro děti a mládež. Ví o tobě je jejím prvním psychologickým thrillerem pro dospělé.

Louise je čtyřiatřicetiletá matka samoživitelka, jejímž jediným mužem v jejím životě je její syn Adam, kvůli kterému pracuje jako sekretářka psychiatra na částečný úvazek. Nejen z toho důvodu, aby mohla svého syna finančně zaopatřit, ale hlavně proto, aby mohli co nejvíce času trávit pospolu. Pokud Adam zrovna není se svou matkou, je u svého otce, u Louiseina bývalého manžela Iana, který si zakládá rodinu s novou ženou, kvůli které utekl od Louise.

Život Louise se však změní jednoho večera, kdy se v seznámí s mužem, který se následující den představí jako její nový nadřízený. David, jak se tajemný muž jmenuje, Louise přitahuje od prvního okamžiku, co ho spatřila, ale je tu jedno velké ALE. David je ženatý a Louise se nechce zachovat stejně jako její bývalý manžel se svou milenkou. Opravdu ne! Ale když srdci se prostě poručit nedá. Aby toho nebylo málo, jednoho dne na Louise „náhodou“ narazí Davidova manželka Adele, která se chce za každou cenu stát její kamarádkou a důvěrnicí. Právě v tuto chvíli se začíná roztáčet kolotoč lží, ze kterého nelze jen tak vystoupit. Stejně tak, jako každá mince má dvě strany, tak i my lidé máme svá tajemství a své druhé tváře…

Adele má však jednu podmínku - o jejich přátelství se nesmí dozvědět její manžel, se kterým se Louise začne trochu více zaplétat. Ptala jsem proč, co za tím vězí? A proč se Adele snaží na Davida nakydat co nejvíce špíny? Čím více se začíná tajný vztah Davida a Louise vyvíjet, tím více se Adele začne před Louise otevírat a být důvěrnější. Louise je však fascinovaná nejen Davidem, ale i jeho překrásnou manželkou, a tak se stane tichým svědkem, který své tajemství nikomu nepoví. A tak zde vzniká klasický milostný trojúhelník, ve kterém je jeden člověk navíc. Jenže s postupujícím příběhem není v podstatě vůbec jasné, kdo konkrétně. Kdo komu vlastně lže? Kdo je ten podváděný?

Louise mi bylo líto, protože její životní trápení se promítala do jejích nočních děsů, který už se několik let nemůže zbavit. Možná proto jí půjčí Adele sešit o snech, který by jí od nich mohl odpomoci. Ale kdo ví? Co když o ní ví?

Každou hodinu se štípni a řekni si: JSEM VZHŮRU.
Podívej se na svoje ruce. Spočítej si prsty.
Podívej se na hodiny (nebo hodinky), pak se koukni jinam a zase na hodiny.
Zůstaň v klidu a soustřeď se.
Mysli na dveře.

Od téhle knihy jsem očekávala ledacos, ale to, co se mi opravdu naskytlo, bych nečekala ani v tom nejdivočejším snu. Jedním slovem, byla to BOMBA! Už samotná obálka mi napověděla, že tento příběh ze své hlavy jen tak nedostanu a nemýlila jsem se. Líbilo se mi zde užití tématu lucidního snění a nočních děsů. Právě tímto tématem mi Ví o tobě připomněla Dubnovou čarodějku od Majgull Axelsson. Takže pokud by si někdo chtěl přečíst něco s tímto tématem, doporučuji právě tuto zmíněnou.

Vypravěči ve Ví o tobě nám jsou všechny tři hlavní postavy, kteří se střídají a díky kterým můžeme sledovat nejen přítomnou dějovou linku, ale i minulou. Díky tomu do sebe začnou zapadat jednotlivé kousky celku, které jsou spolu porůzně propletené. Díky tomuto střídání jsem byla po celou dobu čtení udržována v napětí a mé mozkové závity pracovaly o sto šest, jak jsem přemýšlela nad dalším možným vývojem. Když už jsem si myslela, že vím, jak to celé dopadne, příběh vygradoval do úplně neuvěřitelného závěru, kdy jsem jen seděla s otevřenou pusou a koukala do prázdna, než jsem některé informace vstřebala. Mimochodem, závěr knihy jsem si musela přečíst ještě jednou, abych opravdu uvěřila tomu, co jsem právě přečetla.

Ačkoliv byl závěr geniální, musím ubrat na hodnocení, protože je pro mě takový konec těžko uvěřitetlný. Jinak musím pochválit za to, že se v knize nenachází žádné překlepy či pravopisné chyby, které by nějakým způsobem rušily zážitek při čtení.

Zrovna minulý týden jsem se na sociální síti nakladatelství Metafora dočetla informaci o tom, že se chystá další thriller této spisovatelky, z jejichž pera Ví o tobě vzešla. Musím upřímně říct, že se těším, až vyjde a přečtu si jí, protože už tímto svým prvním thrillerem si mě Sarah Pinborough získala. Jsem zvědavá, jakým směrem se v její nové knize budeme ubírat tentokráte.

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

LOUISE opustil manžel kvůli jiné, a tak se jediným mužem v jejím životě stal její syn. Proto Louise pracuje na poloviční úvazek, aby je uživila a zároveň mohli být spolu. Všechno se však změní, když se objeví DAVID, mladý, úspě... více