Je cosi prohnilého na obci Dunwichské..

recenze

Dunwichská hrůza (2008) 5 z 5 / Pafka643
Dunwichská hrůza

Nikdo nedovede vysvětlit, co to s tím Dunwichem vlastně je. Stromy se zdají větší. Býlí, ostružiní a traviny tu rostou bujněji než v osídlených oblastech. Cestu přehrazují rokle a strže neurčité hloubky a hrubé dřevěné mosty nepůsobý právě spolehlivým dojmem.
V údolích se kolem táhnou nepřívětivé mokřady a poutník se instinktivně bojí večera, kdy začnou šveholit neviditelní lelci.
Vrcholky hor čnící nad hlubokými lesy jsou příliš oblé a symetrické. za jasné oblohy se na nich občas rýsují tajemné kruhy tvořené vysokými kamenými sloupy.
Lidé ve zdejším kraji toho mnoho nenamluví a svým nevlídným chováním dokreslují atmosféru toho ďábelského místa. A tam někde se rozkládá městečko Dunwich..

Howard Philips Lovecraft je po E. A. Poeovi jedním z velkých inovátorů v oblasti strachu. Po smrti zanechal spousty hrůzyplných příběhů, které dodnes inspirují.
Při jednom z mých mnoha bádání v knihovně jsem narazil právě na Dunwichskou Hrůzu. Zběžně jsem ji prolistoval a ihned mne učarovaly geniálně zpracované ilustrace. Takřka živé scenérie prosycené ponurou atmosférou Dunwichského okresu. Jejich autor je Santiago Carusa a já musím smeknout před jeho nespornými kvalitami.

Wilbur Whaetley, předčasně vyvinutý, obludný syn jedné z osamělých a zdegenerovaných dunwichských rodin žije se svým dědem a matkou na osamocené farmě. Už jeho původ z otcovy strany je zahalen tajemným oparem.
Rodina Wheatlyových provádí podivné rituály, do kterých je zasvěcován i maličký Wilbur. Chlapec dospívá abnormálně rychle a v 10 letech se zdá být dávno dospělý.
S přibývajícím věkem roste počet prapodivností kolem této rodiny. Jejich dobytek se zdá být nemocný. Děda s Wilburem zabedňují okna na půdě, ze které se ozývají nezemské zvuky. Jaká hrůzná tajemství skrývají Wheatlyovy? Ony podivnosti spojené s údajnou černou magií začne, po jistém incidentu, pečlivě zkoumat profesor Armitage. Měl by si však pospíšit, neboť krom našeho existují ,v časoprostoru i mimo něj, i jiné, temnější světy. A ty prahnou věčnou tohou navštívit naši planetu Zemi.. Nad Dunwichem se tak stahují temná mračna!

-Kniha má pouhých 80 stránek a přečíst ji netrvá dlouho. Lovecraftův styl je velmi poutavý a plný zajímavých slov. Vyzdvyhnout bych chtěl zejména popis, ve kterém autor obzvlášť exceluje.
Příběh tak perfektně budí tajuplnou a zároveň děsivou atmosféru od začátku až do konce. Hlavní roli zde má strach z neznámých sil.

-Nyní mne omluvte, chystám se vrhnout na další "Lovecraftovinu" a to Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy. Tak naviděnou :)

80%

Váš Wilbur ;)