Italská mafie po česku

recenze

Nebezpečná láska (2012) / Kikkika
Nebezpečná láska

První oficiálně vydaná kniha české autorky Kateřiny Petrusové pod patronací nakladatelství Fragment.
Když mladou ošetřovatelku Paige opustí přítel kvůli jiné a nedlouho na to jí při směně umírá její dlouholetý svěřenec, je rozhodnuta se bolesti ze ztráty starých nemocných pacientů vyhýbat. Proto když se objeví nabídka na práci v domě Bavettových, kde má dohlížet na jednoho z jejich synů - hrát si s ním, kreslit a dívat na pohádky, s radostí přijímá. Jaké překvapení jí ale rodina připravila, když potkává dospělého třicetiletého muže, který ji požádá o to, aby mu nakreslila hasiče? Michael už tak trochu není dítě a Bavettovi zase nejsou normální spořádaná rodinka...

Obálka se poměrně povedla; trochu odrazující se stává fotografie New Yorku s razivým taxíkem, který v příběhu nehraje žádnou roli a město se objevuje pouze sporadicky. Jinak je ale provedení neutrální a tedy líbivé. Paige a Michael prozrazují alespoň část příběhu a pevné, stejnolesklé vazbě se nedá zřejmě nic vytknout.

Paigeina postava je od začátku příjemná a čtenář si ji po první kapitole zaškatulkuje jako jasnou klaďasku. Vypořádává se s Michaelovou nepříjemnou matkou a velitelským bratrem bez servítek jako nikdo jiný a tím si získává oblíbenost a respekt u každého z členů rodiny. Celkově Paige připomíná spíš matku, která chrání svého syna, a proto dle mého byla změna z matky-pečovatelky na přítelkyni poněkud náhlá.
Toto ale o hlavní mužské postavě říci nemůžu.
Michael je těžko posouditelná postava vzhledem k tomu, že jeho skutečný charakter se projevuje až v druhé polovině knihy. Přesto Kateřina nemohla vytvořit chlapa, který se čtenářce zakousne pod kůži rychleji - nejdřív jako miloučký Mike a pak ochranitelský Michael, nad jehož vyznáními zaplesá srdce každé romantičky.

V celém příběhu autorka vytvořila spoustu úžasných postav, které vtipně doplňují temné téma; bohužel se ale nevyhla "typičnosti". Stará robustní kuchařka s prořízlou pusou a italským původem, kterou poslouchají i ty největší capa? Chladná matka bez špetky pochopení? To vše může čtenáře rušit.

Do doby, než Paige přijde na pravdu o původu Michaelova pravého zaměstnání, se autorka snaží naznačovat hlavní zápletku a v některých případech to vyzní opravdu směšně a až naivně. Jistým zklamáním se stal fakt, že do hlavního problému pořádně nezabředává, a proto se tématu věnuje pouze okrajově; je jasně patrné, že o problému nic moc neví, ale s rukou na srdce... Jak by vlastně mohla?!

V závěru knihy si příběh autorka usnadnila - jak to dělají dnes snad všichni - ale naštěstí úplně neodflákla. Bolest ze ztráty nahradila otupělostí, která mi byla možná více příjemná, než srdceryvné výjevy a vzteklé scény, přesto bych ocenila více melancholie, díky které by i mi ukápla slzička (ne jen Paige).

Celkové zhodnocení? Autorce se příběh skutečně povedl, některé pasáže se sice trochu táhnou a některé by se daly i celé vypustit, nicméně příběh je velice dobře zpracovaný a hlavně vtipný.
Styl psaní je jednoduchý a není nutno se nad každou větou zamýšlet, proto je kniha spíš pro uklidnění a je nutno ji brát s nadhledem; nejsem schopna si představit, že bych v knize hledala nějaký hlubší význam, ale v které knize ano?

Jak se tak stává, recenze na knihu, která se vám líbila, se píše opravdu složitě. I pro mne byla tato recenze oříškem a doufám, že jsem vás aspoň trošičku nažhavila na tuto báječnou knihu.

Moje hodnocení: 82 %