Interview s upírem - sonda do hlubin upíří duše

recenze

Interview s upírem (1996) 5 z 5 / black.susi
Interview s upírem

Upíři - fenomén poslední doby. Šavlozubé literatury se urodilo jako hub po dešti. Jestli je však její kvalita srovnatelná s kvantitou, toť otázka. Já se proto raději držím klasiky, kde se upíři na sluníčku netřpytí. Naposledy jsem sáhla po Interview s upírem od americké autorky Anne Rice. Většina z vás jistě zná stejnojmenný film s Bradem Pittem a Tomem Cruisem. Knížka je však ještě temnější a emotivnější.

Upír Louis nám vypráví příběh svého upířího života, který trvá už víc než 200 let. Začíná samozřejmě svou proměnou v upíra. Byl proměněn upírem Lestatem, který touží po společníkovi, ale i po penězích. Život s Lestatem ovšem není jednoduchý. Liší se především jejich názor na zabíjení. Pro Louise je zabíjení jenom nutný způsob obživy, kdežto Lestat v tom nachází potěšení, mstí se tak smrtelnému životu. Po incidentu s místními otroky oba utíkají z plantáže v Point du Lac do New Orleans. Tam si pořídí ještě malou společnici. V upíra promění malou holčičku Claudii. Ani ona však nedokáže jejich rozpory urovnat, naopak poté co Claudie dospěje (pouze vnitřně, je odsouzena být stále uvězněna v těle dítěte) se jejich spory ještě přiostří…

Ale nečekejte nějaký strhující děj, v knize nejde až tak o příběh jako o emoce. Dává nám nahlédnout do nitra upíra, pochopit jaké asi je být odsouzen k věčnému životu ve tmě a muset zabíjet ostatní, aby sám mohl žít. Louis hledá odpovědi na své otázky, které mu Lestat nemůže nebo nechce poskytnout. Hledá hlubší podstatu toho, být upírem. Co to vlastně znamená být upírem? Dělá z něho potřeba noc co noc zabíjet zlého? Je ďábelský? Byl to snad ďábel, kdo vytvořil upíry? Tím se dostáváme až k lehce filosofickým otázkám o původu zla ve světě.

„‚Jsem zlý, zlý jako každý upír, který kdy žil! Zabíjel jsem znovu a znovu a budu to dělat dál. Vzal jsem si toho chlapce, Denise, když jste mi ho dal, ačkoli jsem nemohl vědět, jestli to vůbec přežije.‘ ‚Proč byste se tím měl stát stejně špatným jako kterýkoli jiný upír? Copak neexistují rozličné stupně zla? Je snad zlo jedna veliká nebezpečná propast, kam se zřítíme při prvním hříchu a dopadneme až na dno?‘“

Já jako milovník upírů jsem z knihy nadšená a nemám jí co vytknout. Jedinou výtku směřuji k českému překladu, kde mi nesedí skloňování anglických názvů. Spojení „do New Orleansu“ mě strašilo celou knihu.

Takže pokud jste upírofilové stejně jako já a chcete nahlédnout do přemýšlivého a pokud se to dá říct i mírumilovného upíra, je pro vás tato knížka to pravé.

angi5
11.08.2012

Jelikož temné téma je pro mě to pravé ořechové,určitě si knihu přečtu.Film jsem viděla a moc se mi líbil,takže po přečtení budu moct porovnávat:-)

Skallarix
06.08.2012

Nevím, jestli bych článek nazval přímo "recenzí," ale ode mě má pomyslné plus. Interview je jedna z mála novodobých upířích klasik, přesně jak zde píšeš - "klasika, kde se upíři na sluníčku netřpytí."

WEIL
06.08.2012

Upíři nám ze světa nějak mizí.
Podobně jako jiná témata, tak i upíři jako by už ztráceli nápaditost a nevěděli kudy kam.

Beatrice
04.08.2012

Súhlasím s touto recenziou, veľmi dobrá kniha, mňa bavila :) Aj keď možno niekomu sa bude zdať nudná, keďže dejovo sa tam fakt veľmi veľa nedeje. Pekne napísané zhrnutie.:)