Ideální čtení před spaním

recenze

Čtvrtý jezdec Apokalypsy (2015) / hedvikasylar
Čtvrtý jezdec Apokalypsy

Zdravím všechny zanícené čtenáře :)

Ráda bych se nyní s Vámi podělila o dojmy z knihy Čtvrtý jezdec apokalypsy. Jde tedy o detektivní knihu s historickou zápletkou, i když se příběh odehrává v současnosti.

Hlavní postava Kateřina Králová se vrací na místa, kde strávila své dětství - okolí hradu Zelená Hůrka a pátrá po původu svého rodu. Na hrad přijíždí,aby zde strávila léto jako průvodkyně a při té příležitosti se vydává na výlety do okolí a vzpomíná na své dětství s babičkou Rózinkou a odkrývá zajímavé souvislosti z historie jejího původu.
To vypadá jako idylka, že? Ovšem do cesty se připletou 4 apokalyptičtí jezdci a 4 podivná úmrtí....

Kniha se čte velice lehce, dá se říct sama a je ideálním čtením před spaním, kdy už mozek není schopen třídit a zpracovávat závažnější informace. Nechybí napětí a nakonec i překvapivé rozuzlení.
Jelikož jde o příběh, který využívá náhledy do minulosti jako důležitou součást děje, byla jsem zvědavá, jak s nimi autorka naloží. Šlo o dobu rozvoje Přemyslovců, zejména Přemysla Otakara II. , kdy se informace nedají ověřit z pramenů a proto měla paní Witton velký prostor pro fantasii. Rozvíjí na stranách knihy milostnou zápletku ze 13. století, která je neověřitelná a staví na ní vlastně celou podstatu příběhu.
Některé věci jsou velice nepravděpodobné, jako například existence matrik již ve 13. století a také dopátrání se původu svého rodu hluboko do 12. století. Pokud by se člověk nějakým zázrakem k takovým výsledkům skutečně dobral, patřil by zřejmě k velice významnému a prastarému šlechtickému rodu, protože z 12. a 13. století je poměrně málo písemných záznamů a určitě se neplýtvalo pergamenem na zaznamenání bezvýznamných věcí.. Zkrátka paní Kateřina by to měla ve skutečnosti poněkud složitější, pokud by se k záznamům skutečně dopátrala, patrně by měla problém je vůbec rozluštit a přečíst.
Mám dojem, že pokud by se autoři takovýchto pseudohistorických dílek vyvarovali podobných chyb, hned by jejich díla působila věrohodněji, a zápletce by to neubralo na napětí, právě naopak.
No tak tohle mě v knize trochu rušilo, ale když to shrnu, celkově detektivka naplňuje své poslání, se kterým byla patrně vydávána a psána: ČTENÍ NA CHVÍLE ODPOČINKU A POHODY, kdy se necháte vést na vlnách napětí a překvapivého závěru tajuplného příběhu.
Nelituji, že jsem knihu dočetla až do konce, bavila mě a doporučuji k přečtení, ale nikoli k zakoupení. Pro mě je to každopádně záležitost na jedno " použití".
Přeji všem krásné chvíle strávené nad knihami a děkuji za pozornost