Holmese není nikdy dost

recenze

Holmes (1854-1891?) 1. díl: Sbohem, Baker Street a 2. díl: Pokrevní svazky (2014) / Stanka
Holmes (1854-1891?) 1. díl: Sbohem, Baker Street a 2. díl: Pokrevní svazky

S panem Holmesem jsem se poprvé „seznámila“ před několika lety, když jsem z dědovy knihovny vytáhla knížku „Muž s dýmkou a houslemi“, která se svou velikostí odlišovala od těch ostatních. Tehdy mi bylo kolem dvanácti let a více než to, co je v oné knížce napsáno, mě zajímaly obrázky. Pamatuji si, že jsem si dlouhou dobu prohlížela ony ilustrace a nějací pánové Holmes a Watson, mě v té chvíli vůbec nezajímali. O pár let později jsem se ovšem k oné „záhadné“ knížce vrátila a dostala chuť si ji přečíst. A musím vám říci, milí čtenáři, že tentokrát jsem si kromě ilustrací Adolfa Borna zamilovala také detektivní příběhy obou pánů z pera anglického lékaře a spisovatele Arthura Conana Doyla, kteří mají dodnes v mé knihovně čestné místo. (Záměrně píšu už v „mé“. Škemrala jsem u dědy tak dlouho až mi ji nakonec daroval). S Herlockem Holmesem mám spojené tři věci: dýmku, housle a kostkovanou čepici. Tudíž když se řekne Sherlock Holmes, vybavím si právě ony tři věci, které pana detektiva dokonale vystihují.

Je sice pravda, že jsem si po svém prvním „dostaveníčku“ s geniálním Holmesem a dr. Watsonem vypůjčila ještě pár knih v knihovně, ale to bylo vše. Jejich povídky šly jaksi stranou, a tudíž si jistě dovedete představit, jak mé srdce zaplesalo radostí, když jsem dostala tu možnost znovu se „potkat“ s oběma pány, tentokrát ve francouzském komiksu, za jehož scénář vděčíme panu Lucu Brunschwigovi a kresbu a barvy si na starosti vzal umělec, který si říká Cecil.
Komiks Holmes (1854/U 1891?) je rozdělen na dva díly: Sbohem, Baker Street a Pokrevní svazky. V komiksu se oba autoři snaží osvětlit vděčným čtenářům okolnosti „smrti“ slavného detektiva.
Kdo nebo co vlastně stálo za smrtí velkého detektiva? Této svízelné otázce se snaží přijít na kloub dr. Watson společně s mladým vyšetřovatelem Wigginsem. Pět dní po oné tragédii se semele několik věci, které dr. Watsona (a nejenom jeho) nenechají spát. Kolotoč otazníků se roztočí poté, co někdo vykradl Holmesův byt. To přiměje dlouholetého přítele pana Holmese k činům, které snad vnesou světlo do temnoty, ve které se nachází.

Nechají se nakonec přesvědčit detektivovým bratrem Mycroftem, že jeho bratr dobrovolně ukončil svůj život u Reichenbašských vodopádů? A co s tím vším má společného Holmesův úhlavní nepřítel, profesor Moriarty? Proč se Mycroft Holmes tak úpěnlivě snaží smést vše ze stolu dříve, než do toho kdokoliv začne strkat nos? A proč se svého zesnulého bratra snaží očernit a jeho sebevraždu připisuje jeho drogové závislosti? Vydejte se, milí čtenáři, společně s dr. Watsonem na pozoruhodnou cestu, ve které snad naleznete odpovědi na všechny otazníky, které se vznášejí nad „smrtí“ slavného detektiva?

Druhý díl komiksu věnovali autoři ještě hlubší Holmesově minulosti. Dr. Watson se odhodlaně pouští do vyšetřování a stopy ho zavedou až k detektivovým rodičům, kde na něho čeká jedna záhada za druhou? Co třeba takový profesor Moriarty? Proč mu vůbec Sherlockův bratr Mycroft tvrdil, že onen profesor je pouhým výplodem bratrovy fantazie?
Chcete-li znát odpověď na tyto otázky? Neváhejte a pomozte tak dr. Watsonovi k pravdě.

Brilantní Brunschwigův tajemný scénář (po vzoru Arthura Conana Doyla) doprovázený okouzlujícími Cecilovými kresbami vás pohladí po duši. Cecil si na „Holmesovi“ nechal opravdu záležet. Barvy, kterými se umělec rozhodl zvěčnit slavného detektiva, skvěle vystihují celkovou atmosféru příběhů viktoriánské Anglie. První díl tedy vyhradil harmonické kombinaci černé a bílé a druhý – vzpomínkový – pak nostalgické sépiové. Styl, jaký kreslíř zvolil právě pro tento komiks, se k Holmesovi skvěle hodí. Dynamika a živost obrázků je v tomto případě samozřejmostí, o realistickém vykreslení pozadí ani nemluvě. Provedení komiksu, včetně úžasné obálky a velkého formátu, který celému příběhu dodá na intenzitě, jsou velmi vydařené.

V tomto komiksu na vás čekají vzrušující příběhy plné zvratů, spletitých otázek, ale rozuzlení žádné. Čtenáři se v tomto románu v obrazech mohou těšit také na mnohé okolnosti, které vedli A. C. Doyla k tomu, proč se vlastně rozhodl ukončit život své slavné literární postavy. Co ho vedlo k tomu, že po Holmesově smrti ho znovu „vzkřísil“ a proč někteří jeho fanoušci věří, že slavný detektiv existoval nejenom na papíře? Na tyto a další otázky si, milí čtenáři, musí každý udělat svůj vlastní obrázek.

Tento komiks je důkazem toho, že i po tak dlouhé době, která uplynula od vydání první povídky, jméno geniálního detektiva Sherlocka Holmese nezůstalo zapomenuto. Svojí intuicí a brilantní logikou, kterými řešil zapeklité případy, ohromoval své věrné čtenáře po celém světě. Ty nejlepší z jeho románů a povídek se stále dostávají do podvědomí společnosti – ať už ve formě knižní, televizní či rozhlasové. Mohlo by se zdát, že po tolika letech vydávání Doylových děl budou dnes jeho romány a povídky obyčejné. Mohu však s jistotou říci, že rozhodně obyčejné, natož všední nejsou. Tak jako svým šarmem okouzlovala slavná dvojice naše pradědečky, dědečky i tatínky, okouzlila i současnou generaci. Doylovo dílo je zárukou oddechové kvalitní četby, která nestárne.
Na závěr mi nezbývá nic jiného, než komiks vřele doporučit nejenom všem Holmesovým fanouškům, ale i těm, kteří čas od času rádi sáhnou po kvalitně zpracovaném komiksu.

Holmes (1854-1891?) 1. díl: Sbohem, Baker Street a 2. díl: Pokrevní svazky Holmes (1854-1891?) 1. díl: Sbohem, Baker Street a 2. díl: Pokrevní svazky Luc Brunschwig

Autoři komiksu, nebo jejich alter ego, Luc Brunschwig a Cecil, následují doktora Watsona po stopách Sherlocka Holmese. Chtějí objevit skutečnou identitu člověka skrývajícího se za jménem slavného detektiva. Holmes I 4. května ... více