Harringtonovský svět po česku

recenze

Pokračování diplomacie (2009) 3 z 5 / Hadati
Pokračování diplomacie

Jan Kotouč se netají tím, že je příznivcem světa Honor Harringtonové spisovatele Davida Webera. A vzhledem k tomu, že se tímto světem dost inspiroval, nelze se vyhnout srovnání těchto světů.

V obou případech se jedná o military sci-fi, kdy je kladen velký důraz na vesmírné souboje a jejich podrobné popisy. Přestože se série Hirana od Jana Kotouče dá považovat za určitý klon Weberova vesmíru, je zde i několik podstatných odlišností. V Kotoučově vesmíru existují mimozemské inteligentní civilizace, které dokáží konkurovat lidské rase v dobývání vesmíru, což vytváří naději, že autor sice začne na stejné koleji jako jeho vzor, ale přehodí výhybku a vydá se do budoucna jiným směrem. Další změnou je i to, že jeho hrdinové nejsou zvyklí na tisícové nebo dokonce desetitisícové ztráty během vesmírných bitev a na takové ztráty reagují více emočně, než je to u „polorobotického“ chování důstojníků ze světa Honor. V této knize také od počátku sledujete dějové linie obou soupeřících stran, kdy ani o jedné z nich nemůžete říci, že je to ta „špatná“, takže se vaše sympatie přelévají tam i zpátky. Někteří čtenáři to jistě budou považovat za něco osvěžujícího, ale jiným bude naopak vadit, že se nedokážou s některou ze stran konfliktu dostatečně ztotožnit.

Tento počátek nové série je po stylistické stránce dobrý, zejména když se vezme v potaz, že se jedná o prvotinu mladého autora, ale až moc kopíruje Weberův styl psaní. Zejména trpí stejným nešvarem mnoha postav a mnoha názvů, kdy se hned od počátku v tom všem ztratíte. Zejména budete mít zmatek v tom, která postava patří ke kterému národu. Větší přehled o tom začnete mít až někdy po první čtvrtině příběhu. Na konci knihy je sice jmenný rejstřík, ale jen nemnoho čtenářů baví neustále obracet listy a dohledávat jednu postavu za druhou a přerušovat tak neustále čtení příběhu.

Pokud jste již pronikli do světa Honor Harringtonové a hledáte podobné military sci-fi, je výběr této knihy pro vás naprosto ideální. Popisy vesmírných soubojů jsou jen o něco málo podrobné než u Webera, kdy se do bojů už od počátku zapojují stíhačky a bombardéry ve stylu Star Wars. Jestliže svět Honor Harringtonové neznáte a máte rádi military sci-fi, i pro vás se dá tato kniha doporučit. Pokud vás však nezajímá kniha, která celá pojednává o boji vesmírných lodí ve vesmíru nebo nemáte zájem číst další „weberovku“, která nepřinese nic moc nového, tak se této sérii raději vyhněte.

Komentáře (0)

Přidat komentář