Fantastické čítanie!

recenze

Cílené náhody (2020) / Chaviva
Cílené náhody

S veľkým potešením som siahla po autobiografii pána Alexandra Goldscheidera, ktorá sa po dlhoročnom, čiastkovom publikovaní na facebookovej stránke „Židovské vtipy“ dočkala svojej printovej verzie. Kniha už sama o sebe zaujme svojou umeleckou obálkou, čierno-bielou fotografiou autora so svojim najstarším synom, kvalitou väzby, papiera a spracovania. Kniha obsahuje 324 autentických fotografií, ktoré vhodne dopĺňajú atmosféru doby, na ktorú autor spomína.
Spolu s autorom sa vydáme spoznávať Prahu 50-tych a 60-tych rokov 20. storočia. Zláka nás za kulisy divadla E.F. Buriana, televízie, hudby a taktiež vnímania súdobej politickej situácie z pohľadu autorovho detstva a junáckej mladosti, jeho štúdia a ciest v rámci Československa, Európy, ale aj za „Veľkú mláku“.
Emotívne sú autorove spomienky na jeho starých a prastarých rodičov, ktoré nás zavedú do cárskeho Ruska, na Kaukaz ale žiaľ aj do Terezína.
Smutnou časťou knihy je skúmanie histórie autora jeho židovských predkov, ktoré sa mieša s trpko-smutnou spomienkou na všetky obete holokaustu a večnou otázkou: „prečo“?
Krásnou súčasti knihy sú autorove spomienky na jeho matku a otca. Koho zaujíma, aké je to mať aristokratickú, mondénnu babičku alebo babičkovskú babičku, ktorá vlastne ani autorovou babičkou nie je, dozvie sa v tejto knihe.
Okrem iného sa v knihe stretneme aj s osobnosťami: Jiří Žák, Bohumil Hrabal, Jan Drda, E.F. Burian, Aťka Janoušková, E.M. Remarque, Gilbert Bécaud, Alexandrovci,a s inými.
Text piesne „Život je jen náhoda“ v autorovom živote určite neplatí, sú to všetko „cielené náhody“, ktoré je radosť čítať.

Cílené náhody Cílené náhody Alexander Goldscheider

Memoáry česko-anglického publicisty, skladatele a producenta s tolika zážitky, příběhy a náhodami, že musely být cílené. Posuďte sami! Alexander Goldscheider ve svých sedmdesáti letech vzpomíná na dětství a mládí v socialistick... více