Emin falešný svět

recenze

Falešný román (2017) 5 z 5 / Aracely
Falešný román

Tato kniha se mi moc líbila. Abych byla upřímná, moc jsem to podle oficiální anotace nečekala. Byla jsem na ní zvědavá, to ano, ale už dopředu jsem si hlavní hrdinku zařadila mezi potvory. Vždycky mi musí být ten hrdina alespoň trochu sympatický a tady jsem se bála, že tomu tak nebude… Přesto jsem neodolala pokušení a začala číst. Tak trochu trapasy české Bridget Jones jsem očekávala dle komentářů… Byla jsem ale velice překvapená. Kniha mě začala hned bavit a skoro celou jsem jí přečetla za pouhý den a půl. Autorka se s touto prvotinou popasovala moc dobře a zároveň nás čtenáře navnadila napínavým a otevřeným koncem na druhý díl…

Ema Studená je sedmadvacetiletá žena, která si žije spokojeným životem, bez závazků, bez práce, trochu mimo realitu ostatních ,,smrtelníků’’. O všechno se stará její bohatý tatínek, kterému jednoho dne dojde trpělivost a chce, aby se jeho dcera konečně osamostatnila a začala žít na vlastní náklady a ne na ty jeho. No a tak si Ema vymyslí, že začne psát kriminální román a aby to bylo věrohodné, koupí si psací stroj. Taťka se tím nechá na čas obměkčit, ale všechno jednou praskne. Obzvlášť když místo skutečného románu píše úplne něco jiného, na což taky doplatí… Náhle musí odejít z domu, do reality, bez peněz. Ema se rozhodne, že jako chudá žít rozhodně nebude a když jí nebude dotovat otec, má v plánu najít si bohatého manžela… Svým sobeckým chováním zklamává své přátelé a rodinu, ale je jí to jedno…

,,Manželé si o mně teď nejspíš myslí, že jsem ctižádostivá spisovatelka na volné noze, a fakt, že si neumím v sedmadvaceti sama vyprat, by mohl být trochu zneklidňující. Navíc to přece nemůže být zase taková věda, ne? To jsem si myslela. Trochu jsem to přehodnotila, když jsem z pračky vytahovala červený top, který jsem měla prodat, sražený na tak malou velikost, že by byl tak maximálně Adélce. Vytahovat ostatní oblečení byl horor, a když jsem v ruce držela Albertův svetr, chtělo se mi brečet. Kupodivu se nesrazil, ale byl růžový, stejně jako jeho (původně) bělostná košile. Aspoň že hnědé kalhoty zůstaly hnědé, pouze vnitřky kapes se obarvily taky. Alespoň jedna věc se mi podařila - použít správně prací prášek. Oblečení hezky vonělo a nevypadalo to, že by na něm byly nějaké fleky nebo něco podobného. Prádelna obsahovala také sušičku, ale to už jsem si netroufla, s mou šikovností by to totiž dopadlo tak, že bych otevřela dvířka a vevnitř by na mě čekal jen prach.’’
Str. ~ 100.

Falešný román se autorce moc povedl. Na to, že je to její první kniha, a dokonce i přes její sobeckou a rozmazlenou hlavní hrdinku, jsem se skvěle bavila a jsem velmi zvědavá na pokračování, co zase vyvede za trapasy a do jakých průšvihů se dostane. Má na to mimořádný talent :-).

Bylo to velice vtipné a originální, přece jen taková hlavní hrdinka se moc často nevidí. Mé sympatie si zrovna nezískala, ale nevadila mi. Byla jako rozmazlená malá holčička, která dostane všechno, co si zamane. Ale i takové musí jednou dospět a Ema si s tím poradila dobře. Pracovala na sobě a šla do sebe. Její eskapády byly humorné, její rodina poněkud praštěná a její myšlení hodně naivní, ale i tak Vás to chytne a už nepustí.

Už se nemůžu dočkat Falešného sňatku.

Zajímalo by mne, kde autorka brala inspiraci, protože si s Emou nemůžou být méně podobné. Po studiu si Magdalena vyzkoušela mnoho prací, například roli au-pair čtyř dětí v Paříži, dobrovolničení na poutním místě v Normandii, práci baristky v kavárně, v call centru v Praze atd... Nasbírala mnoho životních zkušeností a ve svém věku už má na svém kontě dva úspěšné romány. Je mi velmi sympatická a jsem ráda, že jsem si její knihu mohla přečíst.

Doporučuji k přečtení!

Aracely
04.05.2018

Mac. Martina: Díky moc :-). Knihu si určitě přečti.

mac.martina
04.05.2018

Recenze se opravdu povedla a láká k přečtení knížky a to podle anotace se mi to moc nezdálo. Recenze mě nalákala :-) ;-)