Dvůr mlhy a hněvu / Sarah J. Maas

recenze

Dvůr mlhy a hněvu (2017) 5 z 5 / Sharys
Dvůr mlhy a hněvu

Dvůr mlhy a hněvu
(upozornění: obsahuje spoilery z prvního dílu série)

Americká autorka Sarah J. Maas je po celém světě známá jako autorka momentálně nejprodávanější fantasy série knih Skleněný trůn. Série byla přeložena do více než 23 jazyků. Poslední šestý díl vyjde v roce 2018.

Dvůr trnů a růží je její druhá knižní série, kterou vydává. Dvůr mlhy a hněvu je druhým dílem. Třetího se fanoušci dočkají už 2. května v originále a bude se jmenovat A Court of wings and ruin. Dle informací na webu autorky jsou Dvory v plánu jako trilogie, přičemž ze stejného světa vydá ještě tři další romány a dvě novely. Od roku 2012 vydala zatím šest knih a 5 novel, k tomu tento rok vyjdou ještě další dvě knihy. Již zmíněný 3. díl ze série Dvorů a 5. díl série Skleněný trůn. Všechny knihy u nás vydává nakladatelství Cooboo.

DOBRO, ZLO A ŠÍLENSTVÍ; TMA, SVĚTLO A CHAOS.

Jsou to tři měsíce od té doby, co Feyre Amaranthinou rukou zemřela a poté byla díky vladařům všech sedmi Dvorů navrácena do života. Nyní je z ní Vznešená víla a žije na Jarním dvoře spolu s Tamlinem, kterého zachránila.
Feyre noc co noc trápí noční můry o vězení pod Horou. A přestože je na Jarním dvoře s milujícím Tamlinem, chřadne a trpí, ale všímá si toho někdo? Jejím úkolem je nyní pořádat večírky a být zavřená v jejich domě. Navíc ji trápí dohoda, kterou uzavřela s Rhysandem, Vladařem Nočního dvora, výměnou za jeho pomoc slíbila strávit v každém měsíci jeden týden u něj na Nočním Dvoře bez ohledu na Tamlina.
Tento slib je pojí poutem, tetováním na její levé ruce (oko v dlani, které vypadá, že ji sleduje).
Tři měsíce a Rhysand se stále neukázal, co chystá?

Jednoho dne, když je Feyře nejhůř a vnitřně volá a prosí o pomoc, kohokoliv! Se její přání vyplní...

,,NA HVĚZDY, KTERÉ NASLOUCHAJÍ, A NA SNY, KTERÉ SE PLNÍ."

První díl byl retellingem na příběh Krásky a zvířete, ale ze známého příběhu v tom moc nenajdete. Druhý díl jde svým vlastním směrem a je plný otázek a odpovědí, smutku, nenávisti, krásy, tajemství, lásky, války a boje o život. Seznámíte se spoustou nových postav i míst a pravou povahou starých známých. O prvním díle jsem napsala, že se při něm zasmějete, vyděsíte, budete nenávidět i milovat. Tenhle díl vás emočně roztrhá na kusy. Sarah J. Maas umí příběh neuvěřitelně vygradovat. Když už si myslíte, že se mohlo stát vše, zasadí vám ránu a pak další a další. Její popisy a styl psaní jsou neuvěřitelně čtivé, 664 stran vám uteče před očima, ani nevíte jak. Cítíte vše, co cítí postavy, budete mít husí kůži i slzy v očích. Na závěr bych chtěla upozornit, že ač se jedná o fantasy a první díl byl doporučený od 12 let (už tenkrát jsem měla výtky), tak teď rozhodně není kniha určena dětem. Obsahuje podrobné erotické scény.

Žádné zrůdy. Žádná temnota. Ani náznak strachu či zoufalství. Toto místo bylo nedotčené.

ZDI MĚSTA ZA PĚT TISÍC LET NIKDO NEPROLOMIL

Moje hodnocení: Na tohle mi 100% nestačí, je to nejlepší z fantasy knih, co jsem kdy četla, jestli tuhle knihu někdy někdo překoná, bude to jen autorka sama.
S hrstkou knižních blogerů, už spřádáme teorie, co se bude dít v třetím díle, ale věřím, že jsme všichni vedle a Sarah J. Maas nám opět vytře zrak. Nevydržela jsem stejně jako mnoho dalších čekat na český překlad a třetí díl objednala v originále v předprodeji. Už aby byl doma...

Ukázka:
,,Vítej u mě doma," řekl Rhysand. Tam venku se rozkládalo město - celý svět. Ranní slunce proudilo dovnitř okny lemujícími přední část domu. Ozdobné a vyřezávané dřevěné dveře přede mnou byly vykládané matným sklem, skrz které se dalo nahlédnout do malé předsíně a k pevně zavřeným dveřím hlavního vchodu, za nimiž čekalo neznámé město.
Pomyšlení na to, že bych tam měla vkročit, mezi davy, které mě budou probodávat pohledy, a spatřím zkázu, kterou tu Amarantha způsobila... Na hruď mi dolehla obrovská tíha. Doteď jsem se nedokázala soustředit dost na to, abych mu tu otázku položila, a na okamžik jsem zaváhala, jestli není chyba se ptát. ,,Co je to za místo?"

VÁLKA VYŽADUJE OBĚTI

Sharys
25.05.2017

To ti závidím, že ji máš teprve před sebou :) Je to bomba ;)
Já teď čtu třetí díl zrovna.

mmmisulka.r
03.05.2017

Pěkná recenze, dostala jsem druhý díl k narozeninám. Už se něj fakt těším :-D