Doteky života

recenze

Slupky minulosti (2018) 5 z 5 / knihamouder
Slupky minulosti

"Každý může pravděpodobně pomoci jen tomu, jehož bolest kdysi sám prožil." Robert Musil

Alice, Robert, Květa, Aleš a Zuzana se neznají. Přesto mají něco společného. Každý z nich řeší ve svém životě problém, který jim nedovolí jít dál. Z minulosti si nesou strach, bolest, samotu, stud a ponížení. Rozhodnou se tedy absolvovat meditační kurz na Šumavě.

Kniha se dělí na tři větší části. V první části vypráví postavy svůj životní příběh. Svěří se, co je trápí a proč se rozhodli přihlásit se do kurzu.
Další postavou, která má čtenáři co nabídnout je lektor kurzu. I on má bolestné vzpomínky a jak se zdá, nemá vše uzavřené tak, jak by chtěl.
Svůj smutný příběh odhalí i duch, který se drží jedné z hlavních postav.

Další část knihy popisuje samotný kurz. Začíná cesta do svého nitra. Zúčastněným se zprvu moc nezdají pravidla. Proč mají zákaz mluvení a proč celý týden nesmí používat techniku, se kterou by se spojili s okolním světem?
Jaké pocity mají postavy po meditaci? Jaké vzpomínky se jim vrací a působí bolest?

"Miskami dlaní si přikryje oči. Když je otevře, vnímá teplo, které proudí směrem k zornicím. Oddaluje dlaně a sleduje jejich rýhy, čáry života. Otisky cest na mapě jejího vlastního světa. Kam mě dovedou, pomyslí si, co je přede mnou?"

Absence slov a soustředění se na dech odvádí skvělou práci. Tvrdé slupky praskají a na světlo se řinou zapomenuté křivdy. Přichází vztek, pláč a chuť křičet. Jak těžké je přijmout odhalenou pravdu a zahodit ostych, strach a zklamání.

Bylo fascinující sledovat nejisté lidi, představující ponuré kukly. Během kurzu došlo k vylíhnutí motýlů a poté snaha motýlů o rychlé rozvinutí křídel (získání sebejistoty, rozhodnost).

Třetí část pojednává o návratu domů. Co postavy očekávají od života? A nastanou v jejich životě nějaké změny k lepšímu?

Témata byla neotřelá a moc se mi líbila. Autorka mezi řádky ukryla velmi vážné problémy, ať už jde o sexuální zneužívání, smrt nebo problémy v manželství a špatné rodinné vztahy. Lidské osudy jsou nevyzpytatelné a nikdo neví, kam nás zavede ten náš. Pocity a obavy postav byly autenticky zachyceny. Bylo zajímavé monitorovat, co se v které postavě odehrávalo při meditacích a co bylo příčinou jejich stávajících problémů.
Postavy si během kurzu uvědomily, co je pro ně v životě důležité a jak moc potřebují lásku v jakékoli podobě. S tím souvisí i opora a naslouchání.

Krásná knížka, která vás naladí do pohody. Začtěte se do naděje, sebepoznání a nalezení síly k velkým rozhodnutím.

Slupky minulosti Slupky minulosti Jitka Prokšová

Každý z nich má problém. Každý z nich skrývá emoční zranění z minulosti. Odjíždějí na meditační kurz v šumavském podhůří, kde se stáváme svědky jejich vnitřních zápasů. Snaží se při nich odkrýt své vlastní já – nechat prasknout sl... více