Čo na tom Grónsku vlastne je?

recenze

Cit slečny Smilly pro sníh (2006) / Ve.eL
Cit slečny Smilly pro sníh

Slečna Smilla ma očarila. Nedáva mi veľmi na výber a musím ju milovať. Chladná a odolná ako permafrost, ktorý by nepovolil ani v samotnom pekle. Dostáva ma jej úprimnosť, ktorá človeka zasiahne a už nepustí. Jazyk knihy nevytvára dojem vtieravosti, ani vyumelkovaného mudrovania. Sucho konštatuje fakty a ja som ochotná uveriť.

Tvári sa to ako detektívka, a tak sa nechávam uniesť na sever, do zimy, ktorá spolu so slovami preniká až k mojim kostiam. Ešte nie som ani v polovici a už ma škaredo podviedli. Bez hanby (!) mi sem prepašovali príbeh ako vystrihnutý z červenej knižnice. Stáva sa to, ale v takých prípadoch ocením malé upozornenie... nadpis neónovej farby na obálke, hneď nad vyprsenou devou a mužným mužom, ktorí sa k sebe tak nejak očividne intímne majú.. (by mi ako varovanie úplne stačil).

Neľakajte sa. Nezáleží na tom. Pre mňa je tu už beztak pozde. A tak premýšľam čo na tom Grónsku vlastne je (?). Nechutí mi jesť, málo spím a povinnosti bežnej reality ma značne obťažujú. Niektoré príbehy sa človeku dostanú hlbšie než "len" pod kožu.

Všetko má svoje hranice.. preto zameriavam toho idealistu, ktorý mi tu nabúrava zabehané koľaje a vykazujem ho do patričných medzí. Poslušne zakladám sen o žene, ktorá mi celý čas tvrdí, že je stratená (a ja jej to ani na okamih neverím) do šuplíka svojich ostatných snov. Spolu so snom o možnosti existencie určitého typu spriaznenej duše /tej, ktorá jedinca z nejakých prazvláštnych pohnútok zbožňuje takého aký je; nepotrebujú sa ani rozprávať o banálnych každodennostiach (načo aj); takmer nič o sebe nevedia a ani nechcú vedieť (možno práve preto); ba nemusia sa ani hľadať, priam o seba zakopnú (aleluja)/.

Zakladám tieto sny, pekne úhľadne, hneď za sen o svete bez duševných kriplov ... a ako malú poklonu si púšťam Forever For Now (LP). Aj tá začína neškodným pískaním a pobrnkávaním, aby ma vzápätí vytrhla z môjho imaginárneho pohodlia a vyhodila niekam medzi čas a priestor. Ani sa nenazdáte a už sa nestačíte diviť.

Na pozadí snívam o nekonečných snehových plániach (ja, čistokrvný odporca zimy), o nebi, takom obrovskom a modrom, až si musím ľahnúť, pretože ma tá bezhraničnosť beztak zloží. Práve tu nachádzam to miesto v bruchu, takmer pri hrudi a chytám sa ...
... Absolute Space ...

"Telesná bolest je tak nicotná a lhostejná ve srovnání s bolestí v duši".
(Amen)

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše. Odhalování záhady vede přes tajné archivy pochybných společností a patologických ústavů, přes ko... více