Čistá láska

recenze

Čistá láska (2013) 2 z 5 / Blaufik
Čistá láska

Líza je spolumajitelka cukrárny Lízátko, kterou vlastní spolu se svou mladší sestrou Matyldou v malebné vesničce poblíž Bratislavy. O rodiče přišly nešťastnou náhodou před dvěma lety a tak se ještě více semkly a svůj život věnují jedna druhé a své milované cukrárně.

Cukrárna si vede dobře a vydělá si na sebe, ale nějaká finanční rezerva pro případ krizové situace děvčatům schází a tak se Líza rozhodne, že si najde k práci v cukrárně ještě další úvazek s pravidelným příjmem. Po mnoha odeslaných životopisech se na ni konečně usměje štěstí a tak se vydává do Bratislavy na konkurz na asistentku manažera, který nakonec vyhrává a místo dostává.

Po nástupu do nové práce se ovšem bezhlavě zamiluje do svého šéfa Romana Dobiáše. Neodradí ji ani jeho nelichotivá pověst a denní telefonáty zhrzených milenek. Roman ji však přitahuje víc než je zdrávo a Líza začíná mít velký problém soustředit se na práci v cukrárně, kde si plete cukr se solí, bývá nesoustředěná a Romana má plnou hlavu.
Radikálně změní svůj šatník a dělá všechno pro to, aby na Romana zapůsobila jako žena a ne jako sekretářka.

Její snažení se za čas vyplatí a Roman pozve Lízu na kávu. Netrvá dlouho a dojde také na sex. Roman je pozorný, dává Líze dárky, věnuje jí svůj čas a ona je doopravdy bezhlavě zamilovaná. Nevidí a neslyší, i když ji Matylda před Romanem a jeho avantýrami varuje. Líza je však přesvědčená, že se kvůli ní změní.

Do toho všeho se do vesničky přistěhuje nový obyvatel - sympatický Patrik. V tu samou dobu začíná neznámý investor skupovat okolní nemovitosti a otevírá si konkurenční cukrárnu a aby toho nebylo málo, Lízátko chce někdo poškodit a zlikvidovat. Začíná to stornováním objednávky a pokračuje útokem...

..."Kdo je tady majitelem ?" zeptal se bez pozdravu ten nižší s vousy.
Vyšší z nich s vyholenou hlavou zíral na Matyldu.
"My obě," odpověděly jsme jako na povel.
"Potřebujeme s vámi mluvit," pokračoval ten vousatý.
"Teď ?" zeptala jsem se.
"Teď."
"A představíte se nám ?"
Zamumlali jména a my jsme vyšly před pult a podaly jim ruce.
"Takže tento obchůdek patří vám dvěma. Jste tady dlouho ?"
"Odjakživa," řekla Matylda. "Proč ?"
"Nikdy jste to nechtěly prodat ?" pokračoval vousatý, jeho společník se opřel o pult a ťukal nehtem o sklo.
"Ne, to určitě ne. Ani jsme o tom neuvažovaly."
"Určitě ?" ujišťoval se vousáč...

Obálka této knihy působí dojmem klasického ženského románu a těžko říct, zda je to dobře nebo špatně. Něžná blondýnka spolu s růžově vyvedeným názvem dává tušit, že uvnitř knihy bude romantický příběh u kterého si čtenářka příjemně odpočine.
V knize je obsaženo celkem 15 kapitol a v závěru knihy čeká na čtenářky bonus v podobě receptů z cukrárny Lízátko.

Styl, jakým je příběh vyprávěn je čtivý a ve spojení s prostředím voňavé cukrárny mi byl svým způsobem blízký. Nicméně i tak mě kniha bohužel zklamala a já Vám hned povím proč.

Naivní a bezhlavě zamilovaná Líza, která doufá, že svým přístupem a svou láskou změní záletníka Romana. Nevidí, neslyší a i když je svědkem jeho chování vůči jeho milenkám, má tendenci ho neustále omlouvat a ospravedlňovat. Při čtení se mi nechtělo věřit, že hlavní hrdince je téměř třicet let. Působila na mě dojmem zamilované středoškolačky, nikoliv dospělé a samostatné ženy.

Charaktery jednotlivých postav byly ploché a děj se nijak výrazně neposouval kupředu. Vůbec jsem to Janě Benkové nevěřila.
Vlastně ano, prostředí cukrárny bylo popsáno naprosto skvěle a já jsem při čtení cítila milovanou vůni dortíků, řezů a čajového pečiva, čímž se dostávám k dalšímu bodu. V průběhu čtení mě poměrně vyrušovaly části, kdy autorka popisovala přípravu dezertu. Myslím si, že kdyby tyto části autorka vynechala, udělala by lépe. Celkem se takto v knize "kuchtilo" dvakrát.

Po přistěhování nového souseda se do příběhu vmísila příjemná detektivní linka, která celé vyprávění mírně oživila. Patrik je sice sympatický muž, nicméně po jeho příjezdu se začínají ve vesničce dít zvláštní věci. Matyldě se celá situace nezdá a tak se vydává pátrat po tajemném majiteli konkurenční cukrárny a právě nově přistěhovaný Patrik se Matyldě až nápadně nabízí s pomocí při pátrání.

Čistá láska byla mým prvním setkáním s autorkou a bohužel musím říct, že i poslední.
Jak jsem psala výše, chování hlavní hrdinky mě vytáčelo neskutečným způsobem. Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne a zhodnotila bych ji jako nenáročnou a oddychovou, ale nemohla jsem se ubránit pocitu, že by ji spíše ocenily mladší čtenářky. Mě samotnou zaujalo pouze prostředí cukrárny a recepty v závěru knihy, které vypadají doopravdy lákavě.