Chytrolín a naivka

recenze

Dash & Lily: Kniha přání (2014) 3 z 5 / Pefka
Dash & Lily: Kniha přání

Co se stane, když se jednoho dne sejdou Rachel Cohnová a David Levithan a rozhodnou se, že by mohli po nějaké době zase sepsat nějakou tu společnou knížku? Vznikne Dash a Lily – Kniha přání. No a aby to náhodou nebyla tak trochu nuda, tak se rozhodnou psát kapitoly střídavě z pohledu obou hlavních postav – Rachel z pohledu Lily a David z pohledu Dashe. A aby to nebyla vůbec žádná nuda, tak se na dalším vývoji děje dopředu nedomlouvají, prostě jen plynule navazují. Jenže ona to tedy trošku nuda byla.

Ohromnou devizou celého příběhu měla být skutečnost, že se odehrává v předvánočním a vánočním čase. Těšila jsem se tak na kouzelně zasněžený New York, vůni cukroví, ozdobené vánoční stromečky, prskavky, koledy a hromady dárků. A ono téměř nic. Možná je ale chyba na mé straně. Třeba se má knížka číst jen v prosinci, protože tak si ji zřejmě užijete skutečně naplno. To jsem ovšem netušila.

Když už se tedy nedostavila ona slibovaná vánoční atmosféra, tak jsem si aspoň užila prostředí antikvariátu Strand. Právě zde 21. prosince nachází šestnáctiletý Dash červený zápisník s instrukcemi ke hře, kterou vymyslel Liliin bratr Langston. Dash splní první úkol a hra mezi ním a Lily se pomalu rozjíždí. Během následujících dní mají oba příležitost navštívit neobvyklá místa, plnit neobvyklé úkoly, zažít nečekaná dobrodružství a hlavně stále více poznávat jeden druhého. To vše prostřednictvím obyčejného červeného zápisníku. Co se však stane, až se společně poprvé setkají? Splní se jejich očekávání? Nebo budou zklamáni? Může z pouhého dopisování vzniknout skutečně pevný vztah?

Co se týče charakteru hlavních postav, tak mi byl celkově bližší Dash. Tenhle kluk šel prostě totálně proti proudu. Nenáviděl Vánoce. Dokázal se vysmívat veškerému masovému šílenství a ironicky se stavět k mnoha situacích a událostem. Co však Dash miloval, byly knihy, slovníky a slova. Celkově se svým vrstevníkům úplně vymykal a to i tím, že dokázal pomoci ve chvílích, kdy druzí pomoci skutečně potřebovali. Tenhle kluk by vás ve štychu rozhodně nenechal.

To Lily byla jiná nátura. Ze začátku se chovala jako malé dítě, taková „dědečkova“ naivní holčička. Nejvíc mě rozseklo, když se rozhodla, že se s rodinou tedy na Fidži odstěhuje, ale bude za to chtít úplatek v podobě psa. Opravdu uvažování hodné šestnáctileté holky. Na rozdíl od Dashe Lily Vánoce doslova miluje, proto nemohla přenést přes srdce, že ty letošní musela trávit bez rodičů jen s bratrem. Díky Dashovi a červenému zápisníku se ze slušňačky stala normální puberťačkou, která porušovala pravidla, navštívila noční klub, získala nové kamarádky a za své prohřešky nesla odpovídající následky.

Kromě Dashe a Lily se v knize seznámíte s Dashovým ujetým kamarádem Boomerem a Liliinou rozvětvenou rodinou. Tahle holka má příbuzné snad v každému myslitelném koutě New Yorku.

Celkově mě příběh až zase tak moc nezaujal. Věřím však, že své čtenáře si mezi milovníky young adult literatury určitě najde.

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Dash tráví v knihkupectví Strand dlouhé hodiny a jednoho dne najde mezi ostatními knihami červený zápisník, v němž je série úkolů souvisejících s knihami. Samozřejmě mu to nedá (taky který knihomol by odolal?) a pustí se do jejich... více