Chrochtejte si Čecháčkové

recenze

Lístek na cestu z pekla (2012) 3 z 5 / Kattie
Lístek na cestu z pekla

Začátek knihy ve mně hned spustil touhu to zahodit. Nebavilo mě číst úvod plný vulgarit a keců nějakého zhýralce o tom, jak je mu děsně, ale nebude si "stěžovat jako děvka, které nezaplatil kunčaft", když mi je hned od začátku jasné, že si stěžovat bude.

Pak jsem zjistila, že úvodní slovo nepatří samotnému autorovi, ale postavě, která nám knihu vypráví - Tomáši Neratovskému. Tomáš je scénárista, který se v určitém období svého příšerného a ubohého života rozhodne, že by o sobě měl napsat knihu. Ve výše zmíněném úvodu nám čtenářům sdělí, že jsme banda tupců, co ráda čumí na televizní seriály a nepochopí složitější dílo. Proto se ani možná nemáme obtěžovat číst dál, protože bychom to nepochopili.

Celá kniha je protkaná výlevy o tom, že Čech je hloupá ovce bez mozku, která má ráda kýč a sladké jednoduché příběhy. Čech je hobit, který si bahní ve své noře, je apatický vůči problémům ostatních, a vůbec je to takový zaostalý Švejk. A on - velký pan scénárista, mohl svými počiny dobýt svět, ale protože k němu byl život nespravedlivý, a protože je scénáristou právě v blbých Čechách, musí psát hnůj a nic z něj nikdy nebude. On nám ukáže, jak je svět ubohý a řekne nám, jací jsme "zmrdi". Protože jinak bychom to nevěděli, jak sám píše, "průměrný Čech je vychováván k tomu, aby si negativní hodnocení ostatních nechal pro sebe. A tak se zmrd ani nemá šanci dozvědět, že je zmrdem".

Proč ne, proč by někdo nemohl sem tam zavlažit děj několika větami o tom, jak je to dnes na houby, protože to na houby je, to všichni víme. Jaroslav Žváček však dle mého názoru knihu nenechal dýchat a narval tam té zahořklosti a kritiky až moc. Je to ideální kniha pro ty, kteří si bahní v jedovatosti a křivdě. Je tam opravdu všechno. Jsou vytažena všechna témata, co se zde probírají v hospodách - komunismus, křesťanství, facebook, tupé seriály, Rusáci, policajti, politici, mafiáni, reklamy, média, a tak dále.

Otázkou pro mě je, zda chtěl autor na vše poukázat, protože ho to prostě štve a má ve svém věku ještě chuť změnit svět nebo zda to od něj byl kalkul, předhodit oblíbená témata davu. Nicméně kniha se čte dobře, a nelituji toho, že jsem ji dočetla do konce.

Lístek na cestu z pekla Lístek na cestu z pekla Jaroslav Žváček

Hlavní hrdina Tomáš Neratovský pracuje v televizi jako nadějný scénárista, ale když mu dají adaptovat izraelský sitcom, duševně se zhroutí. Osud mu do cesty nadělí fyzioterapeutku Báru, která si duševní klid zajišťuje pomáháním os... více