Cestovatelka

recenze

Cestovatelka (2017) 4 z 5 / Ivett7
Cestovatelka

Po společném putování se cesty Etty a Nicholase rozdělily. Etta byla unesena a setkává se se svým otcem, od kterého se dozvídá překvapivé nové informace a také s někým, kdo je považován za mrtvého. Stále se ale snaží zničit astroláb a dostat se zpět k Nicholasovi. Nicholas uzavřel spojenectví se Sophie a spolu se vydávají na cestu staletími za nalezením Etty a astrolábu, přičemž je potká mnoho překvapení a překážek. Zda se Etta a Nicholas vůbec ještě uvidí není jisté a není jisté, jak se honbou tolika lidí za astrolábem změní celá historie. Podaří se nakonec astroláb zničit? A co to bude znamenat pro všechny cestovatele a Ettu s Nicholasem?

V prvním díle jsme byli spolu s Ettou uvedeni do světa cestovatelů a zjistili jsme, že ji čeká nelehká cesta. Na pomoc měla Nicholase, od kterého je ale teď odloučena. To je věc, která mě opravdu mrzí, že se Etta s Nicholasem setkávají v knize až za docela dlouhou dobu, na druhou stranu to ale chápu. Cestovatelka obsahovala opět spoustu popisných scén, které já ale v této sérii zbožňuju. Moc se mi líbí popis různých historických prostředí a jelikož jsme se v knize podívali i do Prahy, byla jsem o to nadšenější. Nicméně zde bylo i docela hodně akce - především konec byl plný napětí, ale akční scény, překvapení, zvraty, to vše se v průběhu knihy dělo.

Etta je postava, kterou prostě musím jenom obdivovat. Je neuvěřitelné, jak se dokázala srovnat se vším novým, co se jí v životě začalo dít a jak je teď odhodlaná ukončit zneužívání astrolábu a zachránit svět a všechny jeho doby. Dozvídá se šokující informace o své rodině, především o své matce a musí být opravdu silná, aby to vše zvládla. Do cesty se jí neustále staví překážky, ale ona se je snaží překonat a jde za svým cílem. Moc se mi líbí, že Etta prostě není žádná naivka, která by se hned sesypala, ale pravý opak, protože takových hrdinek není nikdy dost. A taky se o sebe umí postarat, což v knize často dokazuje.

Za Nicholase jsem v knize nesmírně vděčná. Tím, že má černou pleť a cestuje staletím opravdu vidíme, jak se na lidi jako on společnost dívala a jak se přitom cítili, nebo alespoň Nicholas. To je aspekt, který jsem rozhodně uvítala a jsem ráda, že se naše společnost už v některých ohledech opravdu podstatně posunula. Stejně jako Etta si Nicholas musí projít mnohým, aby se dostal k ní a astrolábu a přitom se taky dozvídá informace, které vše jen více komplikují. Moc se mi líbilo, jak se z původního nepřátelství mezi ním a Sophie stali spojenci a nakonec zjistili, že by snad možná mohli být dokonce i přáteli. A tohle jejich spojenectví mě tedy opravdu bavilo.

Cestovatelka je jedna z knih, u kterých jsem opravdu neměla ponětí, jak dopadnou. Někdy prostě nějak tušíte, jak vše nakonec skončí, ale tohle nebyl ten případ a já se opravdu bála, jak by to dopadnout mohlo. Ale to je právě to super, protože co je lepší, než nepředvídatelný konec? S touto sérií mám jediný problém - občas se prostě trochu ztratím a nějak se nemůžu zorientovat v tom, co se děje. Pak se ale zase najdu a nakonec vše pochopím, ale tohle se mi prostě párkrát stalo. Asi je tady zkrátka nutné se opravdu hodně soustředit, nicméně to rozhodně stojí za to. Mě se kniha a celá série moc líbila a za celý skvěle vymyšlený svět cestovatelů a za samotné cestování časem skládám autorce poklonu.

Cestovatelka Cestovatelka Alexandra Bracken

Etta byla vytržena ze svého života a vhozena do minulosti, kde jakákoli její chyba může změnit budoucnost. Poté, co je unesena a probudí se na neznámém místě a v neznámém čase, ji ohrožují dvě mocné skupiny nepřátel, které si přej... více