Cech objevitelů

recenze

Cech objevitelů (2016) 5 z 5 / milunka21
Cech objevitelů

Dobrodružný příběh, který nemá jen jednoho hrdinu.
Cech objevitelů, je spolek významných mužů a jsou tam lidé, kteří něco objevily nebo zažili dobrodružství o kterém se nikomu ani nezdálo.
Arthur Ogden byl jedním z nich a jen díky jeho bratranci, který prokoukl většinu členů cechu, se rozhodl, že se vydá na výpravu, která mu možná vynese slávu.
Příběh začíná výpravou, kterou vede Arthur Ogden v zimě roku 1912 v kanadské Arktidě.
Arthur narazil na světlo, které vycházelo z druhé strany kopce. Když se tam vydal, byla uprostřed pláně díra, z které vycházel obrovská záře světla. Vydal se k díře, aby se podíval co to je. Viděl něco, co ho naprosto změnilo a nejen to.
Byl jediný kdo to přežil.

Pro začátek vás seznámím s pár hrdiny.
Desátník Buchan je mladý voják, který dostal za úkol přivézt vzkaz Johnovy Ogdenovi. Je to statečný mladík a jeho cesta nebyla lehká. Když Johna konečně najde, nahlédne do dobrodružného Ogdenova života. Proto udělá rozhodnutí, které by ho mohlo stát hlavu. Stane se z něj dezertér a rozhodne se následovat Ogdena.
John Ogden vede rotu vzbouřenců a dezertérů. Je to nebezpečná a proslulá parta mužů. Zpráva, která mu přijde ho donutí cestovat po různých zemích a zažívat různá dobrodružství, jen proto aby pomohl svému bratrovi.
Evelin Harrowová je mladá herečka s dobrodružným srdcem. Má hodně známostí, takže pro ní není těžké sehnat obrovský parník nebo i vzducholoď. Má jeden sen, a za tím si tvrdě jde a ničeho se nebojí. Je to Shambhala.
Bertram, nejdůležitější osoba a přitom je to malý chlapec. Ogden a jeho muži ho nachází v sirotčinci, který vlastní kněží, kteří s bohem nemají zřejmě nic společného. Bertram na hlavě obvaz a vůbec netuší, co se mu stalo a kdo jsou jeho rodiče. Ve snech se mu zjevují vzpomínky, které jsou velmi cenné a ani o tom neví.
Pan Sloane, nejzáhadnější muž v celé knize. Vždy se objeví na správném místě a má správné odpovědi. A přesto ho někteří nenávidějí a nejraději by ho viděli mrtvého. Sama Evelin se ho snaží nalézt, ale vždy se jen mihnou. Sloane postavil stroj, s kterým dokáže nahlédnout do vzpomínek. Ten chce použít na lidi, kteří Shambhalu zahlédli, ale neví už o tom. Protože kdo ji jednou zahlédne, ztratí paměť.

Kniha je obrovská a nádherná. Je v ní tolik příběhu, tolik dobrodružství.
Po grafické stránce, je naprosto neskutečná. Stránky jsou v takovém odstínu, že vypadají jako staré. Půlka knihy je klasický text a půlka komiks. Je to krásně namíchané, takže nejdřív čtete klasicky, pak několik stránek komiksově a takhle na střídačku.
Dokonce je tam tolik ilustrací, že nebudete vědět, jestli máte číst, nebo si prohlížet obrázky.
Celá kniha je rozdělená na pět knih a poté menší kapitoly. Každá kniha je něčím významná a znamená jedno velké dobrodružství. Je tam i jedno velké téma a to je válka. Ta je s příběhem spřízněná více, než se zdá.
Celkově se tam toho děje strašně moc, takže je tam toho hodně, čeho se může čtenář nabažit.
Je tam strašně moc akce a tajemství, které čtenáře udržuje neustále v napětí. To se stále stupňuje, takže jsem hltala knihu čím dál víc.
Doba, ve které se děj odehrává, je krásně vystihnuta, jak v psané verzi, tak v komiksu, který jsem já osobně měla nejradši.
Autor to napsal tím stylem, že promlouvá k čtenáři a seznamuje ho jak s postavami, tak pořádně s dějem. Není možné se v příběhu ztratit, nebo něco nepochopit.
Kniha neskutečné krásné propracované dílo jak po grafické stránce, tak poté dějové. Rozhodně knihu doporučuji, protože se vyrovná knihám, jako jsou Ostrov pokladů, Dvacet tisíc mil pod mořem, atd.