Bylo, nebylo... Přemyslovci

recenze

Kosmova kronika česká (2005) 5 z 5 / Iwíček
Kosmova kronika česká

Knihu jsem si doslova užila od prvních stránek. Autor v ní líčí události, které se odehrávaly na našem území od počátků rodu Přemyslovců až do roku 1125, kdy dílo končí smrtí z důvodu smrti autora, ta je zmíněna na posledních řádcích. Dozvíte se v ní, jak byla poslána družina pro Přemysla Oráče, aby se stal vládcem v české zemi. Situace, které se děly při návštěvě družiny u Přemysla, který pak s nimi odchází ze Stadic do Prahy. Toto považuji za základní kámen našeho národa a myslím si, že je tato kniha skvělým a velice čtivým přehledem vlády Přemyslovců.

Kniha je psána realisticky, protože se jedná o kroniku. V epilogu jsem se však ale dočetla, že počáteční kniha I. byla psána dle pověstí a vyprávění, takže je na čtenáři, aby si interpretoval, co by pravda mohla být a co naopak ne. II. a III. kniha už je psána dle skutečnosti, protože v době, kdy se děj odehrává autor žil.

Občas se v díle objevují archaismy, ale jejich význam je na konci vyložen ve vysvětlivkách, takže se nemusíte bát toho, že nebudete vědět, co chtěl autor říci. Zároveň se zde setkáte i s přechodníky a dalšími způsoby obohacení českého jazyka. Touto svou jazykovou bohatostí mě kniha velice potěšila. Zároveň se mi líbilo barvité líčení, např. líčení bojů, situace s vypíchnutým okem atd.

Jak jsem již psala, kniha stojí za přečtení. Dozvíte se něco nového z dějin, ale zároveň se přesunete v čase o pár století a prožijete si děj díky barvitému líčení s postavami. Rozhodně stojí za to odhodit své předsudky a zkusit tuto knihu vzít do rukou.

Kosmova kronika česká Kosmova kronika česká Kosmas

Kosmas bývá nazýván prvním českým dějepiscem. Jeho slavné třídílné Letopisy české byly napsány latinsky v letech 1110–1125 a dodnes si uchovaly neobyčejnou svěžest nejen jako první kronika českého národa, ale také pro svůj bohatý ... více

Iwíček
14.05.2015

Děkuji za doporučení, určitě si ji přečtu :)

Sandik
13.05.2015

Vaší pozornosti vřele doporučuji tuhle knihu: http://www.databazeknih.cz/knihy/myty-kmene-cechu-29927