Atlas mraků - věčná provázanost

recenze

Atlas mraků (2006) 4 z 5 / CynicalParrot
Atlas mraků

Když jsem se dozvěděl o natáčení stejnojmenného filmu na motivy této knihy, tak jsem si okamžitě zadal úkol, který spočíval v jejím přečtení. Musím se přiznat, že jsem k ní zpočátku přistupoval poměrně obezřetně, abych se pouze nesvezl na vlně “boom efektu”, který by vedl k předčasné adoraci knihy. O to více pro mne bylo překvapením, když jsem se jejím prostřednictvím později dostal do autorovy verze osudové provázanosti reinkarnací jedné cestující duše (schválně nepoužívám termín člověk, jelikož ten evokuje představu konkrétního jednotlivce), a to vše zabalené v poměrně čtivém a skvěle propracovaném literárním kabátu.

Samotný román je rozčleněn na šest jednotlivých příběhů, které na sebe v různých detailech navazují a jsou prezentovány formou dopisu, deníku či elektronického záznamu. Do jisté míry by se dalo říci, že se jedná o sbírku povídek, které se odehrávají v různých časových obdobích.  Každý segment je také vyprávěn jinou postavou, která má svůj vlastní specifický styl vyprávění a to je také jeden z faktorů, jež se řadí mezi pozitiva tohoto románu. Vše začíná deníkem notáře, psaným archaickým stylem; poté dopisy hudebního skladatele, jehož jazyk je již uvolněnější; následují příběhy investigativní reportérky a staršího vydavatele, které jsou psané současným stylem; dále záznam života klonu, který se vyznačuje technickými výrazy budoucnosti, a to vše vrcholí retrospektivním vyprávěním průzkumníka, jenž nijak nehledí na mluvnici a jeho projev je přinejmenším lidový. Tyto postavy jsou také těmi hlavními pojítky mezi jednotlivými příběhy.

Zde se dostávám k jádru tohoto románu - postavy. Je Atlas mraků příběhem několika nezávislých postav, nebo jediné postavy či duše? Odpověď je podle mne jasná, avšak každý z jednotlivých příběhů lze pokládat za samostatný a nezávislý. Až po dosazení do jednoho celku vyplyne hlavní téma, které sjednocuje všechny jednotlivé dílky a vytváří tak komplexní systém, ve kterém do sebe vše logicky zapadá a utváří tak hlavní téma románu. Za hlavní téma lze považovat otázku o vzájemné ovlivnitelnosti jednotlivých reinkarnací napříč propastmi času. Každá předchozí po sobě zanechá zpravidla písemnosti, které se náhodou dostanou do rukou následující a určitým způsobem ji ovlivní. Řečeno z filozofického hlediska - cestující duše utváří sama sebe.

Mimo hlavní dějovou linku, mají jednotlivé záznamy přirozeně svůj vlastní děj. Pokud bych je měl krátce shrnout, tak řeknu, že se zpravidla jedná o kritiku společnosti, která vyplývá z doby, v níž se odehrávají - kolonialismem počínaje a vzdálenou budoucností konče.

Celkově je Atlas mraků skvělý počin, který by si určitě nikdo neměl nechat ujít. Avšak je pravdou, že i toto dílo má jistou vadu na kráse. Tou vadou by pro mnohé čtenáře mohla být přílišná rozvleklost některých pasáží, které nejsou nijak zásadní a jsou zde spíše z estetického důvodu.

vercadole
19.11.2012

Obálka je bohužel filmová, ale bez obalu vypadá mnohem lépe. Takže myslím, že nemusíme být smutní, protože jen odděláte obal a je docela hezká: http://www.klubknihomolu.cz/wp-content/uploads/2012/08/atlas-mraků.jpg

LordSnape
06.11.2012

Já doporučuji soundtrack k filmu! Je prostě skvělý. Pale 3 s Tykwerem se opět vytáhli.

Frakira
01.11.2012

Obálka bude 100% filmová

paulhunter
31.10.2012

Já si stejně myslím, že nakonec použijí tu filmovou, což dává smysl a taková obálka bude knihu rozhodně víc prodávat. Jinak se mi tahle původní růžová obálka taky celkem líbí :-D Je prostě "jiná".

Na druhou stranu - Atlas mraků si stejně kupovat nebude, protože to zase taková bomba bohužel není. Nakonec se celý příběh rozplyne a člověk si na něj ani moc nevzpomene, což je škoda. Chybělo nějaké větší vyústění, větší pointa. Jasně, dalo by se polemizovat nad řadou prvků, ale spousta věcí tam podle mě prostě chybí a snaha čtenářů to do knihy vtlačit, nepomůže.

31.10.2012

Jak jsem slíbil, zde uvádím reakci na můj níže zmíněný dotaz:

Dobrý den Petře,
kontaktovala jsem nákupčí, která titul objednává. Mladá Fronta nám dodala
jen tuto obálku. Předpokládám, že nám bude kniha dodána tak jak nakladatel
potvrdil. S obálkou, kterou máme na našich stránkách.

S přáním pěkného dne

Jitka Šimáčková
Kosmas, s.r.o.

31.10.2012

Uvidíme... někde mají obálku s postavami, někde bez nich. Poslal jsem mail do Kosmase, tak uvidíme, co (a jestli vůbec) odpoví.
Jinak co se týče té „hrozné fialovorůžové-modrozelené kombinace“, tak ta se mi hodně, ale hodně líbí a až perverzně mě přitahuje barevným konsrastem, aneb kolik lidí, tolik chutí...

Minas
28.10.2012

Ano tu první obálku jsem také viděl a byl jsem z ní popravdě velmi nadšený. Bohužel přímo na stránkách Mladé fronty je u knihy uvedená černá filmová obálka s postavama. Bezesporu bych mnohem více přivítal původní verzi nového vydání (moře a nebe), jistě by taková obálka byla skvostem v knihovničce.

Woro
28.10.2012

ad obálka:
Ještě před pár dny/týdny téměř všude v předprodejích visela tahle obálka: [1]. Sice se laděním shoduje s filmovými plakáty, ale přitom obstojí klidně sama o sobě, dost připomíná původní obálku a navíc se, podle mě, zbavuje té hrozné fialovorůžové-modrozelené kombinace.

[1] http://www.klubknihomolu.cz/wp-content/uploads/2012/08/atlas-mraků.jpg

27.10.2012

Minas: Díky, přesně toho jsem se obával (obálky). Přesně tím už mám pokažený dojem z několika knih, ale na druhou stranu je chvályhodné aspoň to, že vnikne právě ono druhé vydání...

A co se týče kvality - nesoudil bych zatím jen podle bombastického traileru a zvučných jmen a počkal bych, jaký film doopravdy bude. Ono si stačí připomenout druhý a třetí díl Matrixu...

Minas
27.10.2012

Petrys: Kniha by měla vyjít na začátku listopadu (tedy ještě před filmem) a filmovou obálku bohužel mít bude. Zde na DK je už k vidění nové Vydání.
Knihu mám nyní rozečtenou a bohužel se obávám, že toto bude jeden z mála případů, kdy filmová podoba překoná tu literární.

27.10.2012

Velmi "navnazující" recenze. Knihu marně sháním, ale předpokládám, že po filmu se rychle objeví další vydání, jak už to tak bývá. Jen lituji, že bude mít pravděpodobně "filmovou" obálku; ne, že by na tom až tolik záleželo, ale ta současná je geniální :-)