Anna a lovec duchů

recenze

Anna krví oděná (2013) 4 z 5 / Maragad
Anna krví oděná

„Přála bych si, abys odešel,“ promluví tiše, a když ke mně vzhlédne, vidím, že skoro pláče a hledí mi přes rameno ke dveřím nebo možná z okna. „Víš přece, že to nedokážu,“ řeknu jejími slovy. „Kvůli tobě chci věci, které nemůžu mít.“ Než pochopím, co tím myslí, ponoří se skrz schody dolů do sklepa, kam ví, že za ní nepůjdu. – Anna krví oděná, str. 139 -

Budu upřímná a přiznám se, že knize o Anně jsem se vydržela dlouho vyhýbat. Jakmile jde o duchy, mám z knih respekt, je to totiž jediná „obluda“, které se bojím. Ale jelikož knihy hodnotím hlavně podle obálek a Anna krví oděná vyhrála na databázi knih obálku roku 2013, již jsem se jí dál vyhýbat nemohla. Kendare Blake vystudovala obor kreativního psaní a to se na příběhu podepsalo, je totiž opravdu skvěle napsaná kniha.

Lovec duchů
Lowoodovi nejsou jen tak obyčejnou rodinou, už od dávné historie vlastní zvláštní dýku, se kterou jsou spojeni krví. Ta dýka se jmenuje athame, a je to jediná věc, která dokáže vraždící duchy dostat pryč z tohoto světa. Po smrti svého otce se sedmnáctiletý Cas Lowood rozhodl pokračovat v otcově práci a stal se lovcem duchů. Nyní má Cas na kontě již několik mrtvých vraždících duchů a tajně, aby o tom nevěděla jeho matka, pátrá po duchovi, který zabil jeho otce. Právě je povolán na zabití ducha Anny Korlovové, která nenechá nikoho ve své blízkosti na živu. I když má Cas už od začátku divné tušení, postupuje stejně jako u předchozích případů vraždících duchů. Kdyby jen věděl, že tentokrát to nebude stejné a možná mu to i změní život. Přijde Cas na to, proč je Anna jiná než ostatní duchové? A k čemu je tedy vlastně vůbec předurčen?

Anna krví oděná je opravdu velmi čtivě napsaná kniha. Již od prvních stránek Vás provází napětí, drama, sarkasmus, strach a také i nějaká ta romantika. Duchařské téma je opravdu děsivé už samo o sobě a Kendare Blake se přímo vyžívá ve vraždících scénách, které nikdy nezapomene dostatečně podrobně popsat. Ovšem kniha není jen o vraždění, je také o jednom osamělém klukovi, který si pomalu nachází přátele, i když to rozhodně v plánu neměl. Case jsem měla už od začátku ráda a jeho sarkastickým narážkám jsem se nejednou zasmála. Je to bystrý kluk, kterého provází spousta nečekaných situací. Některým se zasmějete, jindy jste napnutí, že ani nedýcháte. Kniha je psaná z Casova pohledu, a tak vidíme jeho rozporuplnou osobu. Je zvyklý, že vše jde podle plánu a jelikož je jeho plán nyní nabourán hned několika způsoby, vyvádí ho to z rovnováhy. Ostatní postavy jsou také moc povedené, někteří jedinci nás vůbec nepřekvapí a jejich chování je víceméně předvídatelné, ale najdou se i tací, kteří vylezou ze své škatulky a jejich chování nepředvídáte ani v nejmenším.

Anna krví oděná je velmi povedená kniha pro mládež s duchařskou tématikou. Určitě ji doporučuji čtenářům, kteří mají rádi mužské hlavní hrdiny, duchy, různé druhy čarodějnictví, ale také i těm, kterým by se mohl líbit zajímavý příběh o jedné citlivé dívce. Druhý díl Dívka z nočních můr již vyšel a za sebe mohu říct, že už se na něj moc těším.

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé. Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít. Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a... více