Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)

recenze

Alice v říši divů (a taky před zrcadlem) (2014) / rachel4439
Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)

Tato knížka mě chytla už podle anotace. Přece jen, nejsem žádná 90-60-90 a jediné, co mám doma z make-upu je řasenka, kterou jsem si koupila před měsícem a od té doby ji nepoužila. Kult věčné krásy, věčného mládi a povinné štíhlosti jsem zavrhla ve svých cca 14ti letech, takže abych to shrnula, po přečtení anotace k tomuto dílu jsem věděla, že tohle si přečtu.

Docela mě mrzí, že kniha není vůbec známá a propagovaná a v knihkupectvích mi přijde, že dost zapadla, přitom jsem si jistá, že téměř většina ženské populace by se do ní zamilovala, jako já. Hlavní hrdinka Alice neboli Bluma je plnoštíhlá, zdeptaná životem, sama sebou, svou prací, naprosto vším. Sedí doma, nemá žádný život, všechno ji trápí, všechno si moc bere. No řekněte, v tomhle se, alespoň v nějaké drobnosti, najde každá z nás.

Je to psáno vážně dobře, všechno prožíváme s Blumou, takže si autorka nebere žádné servítky a víme všechno. Jak si postava nadává, jak se označuje, jaké věci řeší. Je to překvapivě hodně vtipné, ale takovým inteligentním způsobem, žádné trapasy, má to myšlenku a v několika historkách jsem se i sama poznala. Kolik věcí nás tu dokonce donutí zapřemýšlet nad něčím, co bychom si vůbec neuvědomili. Co mě hodně povzbudilo, že vidím, že i jiné ženy řeší to co já. Jasně, příběh je smyšlený, ale minimálně ta, kdo to sepsala, je žena, takže v její hlavě běží podobné věci jako v mé, to je dost pozitivní zpráva! A závěrem se dokonce vyskytne téměř thrillerová zápletka, díky které vidíme, jak se Alice změnila. Abych ale jen nechválila, pár situací a záležitostí je docela zbytečně vyhrocených a několikrát se Bluma zachová tak, že to vypadá na psychiatrické léčení, kdyby takhle někdo skutečně reagoval, ale odpustila jsem jí to, většinou to dokázala na další stránce zachránit.

Pokud tedy nejste úspěšná modelka a netrávíte ráno dvě hodiny nanášením make-upu, ale naopak, řasenka vám dělá žmolky, sem tam vyskočí nějaký beďárek, vlasy nikdy nemáte vzdušné a krásně elegantně rozevláté, trápí vás nějaké to kilíčko navíc, musíte musíte musíte si Alici přečíst.