Aliance

recenze

Aliance (2014) 3 z 5 / JiPu
Aliance

Na závěrečný díl této série jsem byla opravdu zvědavá a i přes zklamání z Rezistence jsem byla moc ráda, když se mi Aliance dostala do ruky. :)

Příběh je vyprávěn z pohledu Tris i Tobiase. Vzpoury v jejich městě stále trvají a tak se rozhodnou Chicago ještě s pár dalšími lidmi opustit.

A tak se ocitáme v neznámém prostředí. V prostředí za hranicemi. S našimi hrdiny se dozvídáme spoustu nových informací a pomalu se začínají vysvětlovat různá fakta a tajemství. Dozvídáme se, co způsobilo vznik frakcí a spoustu dalších věcí, které se netýkají jen Chicaga, ale i celého světa. Světa, o kterém Tris ani Tobias neměli ani tušení, že existuje...

Děj se odehrává především v ústavu genetické péče, který má své sídlo samozřejmě za hranicemi. Seznamujeme se s novými lidmi a díky nim nám je odhalena skutečnost, která otřese všemi z hlavních hrdinů. To nás vede k myšlence, jak vyřešit vyhrocenou situaci v Chicagu. Ve hře je spousta nevinných životů, ale jak se zdá, to nikoho nezajímá.
Dá se vůbec tato situace vyřešit nenásilně, když tu jsou smrtící simulace, které v nepravých rukou můžou znamenat konec všeho, v co Tris vyrostla?
-----
Příběh nebyl tak akční, jako třeba Divergence, ale to jsem tak nějak tušila a tak jsem si nedávala žádné naděje. Negativní recenze, které jsem na Alianci před čtením četla mě také moc nenadchly a tak jsem se do čtení pustila bez jakéhokoli očekávání. Nevím, jestli to bylo právě tím, ale nakonec jsem byla překvapená. Možná, kdybych si od knihy něco slibovala, tak bych nadšená nebyla, ale v mém případě mě kniha mile potěšila.

Místo akčních scén autorka do příběhu dala více z psychologie a to já mám vážně ráda. Zaměřila se víc na vztah Tris a Caleba, který byl dosti vyhrocený a tedy i zajímavý, také se jí povedlo více vyobrazit charaktery nových postav, například lidí z ústavu genetické péče a mě to zkrátka bavilo. Nemůžu říct, že bych hltala každou stránku, ale nenudila jsem se.

Příběhu bych vytkla, že hlavní hrdinové často řešili pro děj nedůležité věci, které mohly být klidně vynechány, když neměly potom žádný význam. Tobias mě také trochu zklamal, protože ze schopného a drsného muže se stal takový nemastný a neslaný přítel, což mě docela dost naštvalo, protože tak si hlavní klučičí postavu prostě nepředstavuji.

Samotný konec knihy a tedy i konec celé série mě opravdu hodně překvapil. Byl úplně nečekaný a svou originalitou byl zajímavý. Všechny věci se vyřešily a autorka si u mě za celou tuto sérii získala náklonnost a respekt.

Ta čtvrtá hvězdička je taková opravdu ošklivá, protože na hezké 4 hvězdičky kniha určitě nebyla. Tři jsou však málo, takže to nechme takto :)

Aliance Aliance Veronica Roth

Na frakcích založená společnost, v níž Tris Priorová kdysi věřila, je v troskách – zničená násilím a mocenskými boji, zjizvená ztrátou a zradou. Když tedy dostane možnost prozkoumat venkovní svět, neváhá, je připravená. Třeba práv... více