Iranonovo hledání

Povídka od: Howard Phillips Lovecraft
Z knihy: Barva z kosmu a jiné horrory, Měsíční močál, H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů


Popis není zatím k dispozici.

Originální název:

The Quest of Iranon


Rok vydání originálu: 1935

Komentáře (4)

Přidat komentář

Set123
04.07.2023 4 z 5

Když jsem knihu poprvé před léty četl, zdály se mi úvodní dvě povídky neskutečně dlouhé, vlekoucí se jako slimáci. A přitom to jsou takové povídečky. Nu, Iranon se vleče dál, opravdu jak smrad. Ale zdá se mi dnes výrazně zajímavější, než před léty.

Je to povídka, myslím, s více rozměry. Řekl bych o dobré imaginaci, pevné vůli a silném odhodlání, jistě, až o psychoanalytickém hledání sebe sama. Ale o čem také je? Uznejte, obsahuje sociální kritiku, Iranon je vyloučen ze společnosti, která je zkažená, podivná, zvrácená. Je to o vyloučení ze společnosti, v tomto případě snad ani ne vyloučením vnějším, ale vnitřním.

Ale o čem pro mě povídka hlavně je? Možná to v ní vidím jenom já, možná je to jenom tím, že vím, že Lovecraft četl Nietzscheho. No ale podle mě je to o Nietzschem. Považte, Iranon putuje světem jako Zarathustra, je jako Zarathustra vysmíván a stejně jako Zarathustra, až na vyvolené výjimky, potkává jen... no... lidi no - ačkoliv hledá nadlidi. Iranon, přesněji, hledá nadměsto a potkává jen města. Ale jaká? I to svědčí tomuto výkladu. Je to Teloth charakteru vskutku Apollónského, pracující, řádný a až mechanický a je to Oonai, opilá vínem jako mladý bůh Dionýsos. Staré morálky, přitažlivější, než morálka křesťanská, ale stále nedokonalé. Tak jako Nietzsche odvrhuje Iranon tyto staré morálky, nestačí mu, nejsou mu dokonalé.

Iranon jde světem a hledá svou iluzi o nadměstě, vedle něj jde mi Zarathustra a hledá nadčlověka. Oba umírají se ztrátou své iluze. Protože ona je to jen iluze.

yaoiyuri
23.04.2023 4 z 5

Vcelku sympatický (a krátký) příběh o putování za snovým přeludem, síle přesvědčení a víry... s (pro mě) nečekaným vyvrcholením. Opět barvitě lyrické, až lartpourlartistické.


richard7959
02.07.2020 3 z 5

Má to určitou poetičnost. Dokud člověk věří, je živ a mlád. Jakmile se víra zhroutí, přichází stáří a smrt.
Další z povídek, které se letmo dotýkají Mýtu.

danny_21
07.09.2017 1 z 5

Jakási prapodivné hledání a nalezení vlastního sebeklamu - 25 %