Co se skrývá v temnotě, najde si cestu ven...

novinky

PR článek,
Co se skrývá v temnotě, najde si cestu ven...

Anders de la Motte: PÁN HORY

Inspektorka Leonore Askerová s kolegy moc nevychází, proto ji odsunuli do Oddělení ztracených duší, kde se zabývá odloženými případy. Ale i tam se začne řešit aktuální zmizení místní dívky...
Jak to souvisí s maketou města, kam zničehonic přibyla nenápadná figurka? S opuštěnými budovami a zákoutími, jejichž objevování se pro někoho stalo vášní?
Leonore se brzy ocitá na stopě sériového únosce. Je odhodlaná ho chytit. A on prahne po další trofeji…
Novinka od mistra krimi, tentokrát pro fanoušky severských thrillerů. Stejně jako klasici Jo Nesbo a Stieg Larsson nás autor nechá nahlédnout do nejtemnějších stránek lidského nitra.

Ukázka z knihy
Jednoho jarního večera, když mu bylo osm, odběhl a už se nevrátil.
V jednom okamžiku si hrál s několika staršími dětmi v lese – a během následujícího byl pryč.
Všichni lidé z okolí ho zoufale hledali v dešti a nočním chladu. Stále vzrušenějšími hlasy, znějícími mezi vrcholky smrků, opakovaně volali jeho jméno, ale nebylo to nic platné – jako by se propadl do země.
Našli ho až krátce po svítání, když už jejich naděje pohasínala, ve skalní rozsedlině. Byl do nitky promočený a měl horečku.
Fakt, že ho nalezli, na jeho tváři nevyvolal ani pláč, ani úsměv. Jen se díval před sebe prázdnýma očima. O tom, co se mu stalo, nebyl schopen mluvit. Nepoznával ani vlastní rodiče.
Alespoň takhle mu to pak bylo řečeno.
Událost si pamatuje jen tak, jak si člověk pamatuje staré pohádky. Slyšel ji tolikrát, že se s ní téměř ztotožnil.
Ale jen téměř.
O to víc si vzpomíná na to, co následovalo.
Tuhé nemocniční povlečení. Lidé v bílém, jejich soucitné úsměvy, šeptající hlasy. Pronikavá bolest hlavy a horečnaté sny, při nichž se probouzel skrznaskrz propocený a s prudce bušícím srdcem. Zdálo se mu o tmavých vlhkých místech hluboko v nitru hory, o ocelových dveřích, řetězech, mrazivém strachu a o palčivé bolesti. Zánět mozkových blan mu ustoupil až po několika týdnech. Teprve pak směl odjet domů.
Připadal si jako cizinec. Máma mu musela ukázat, kde je jeho pokoj. Nejméně stokrát se jí ptal, zda je to opravdu jeho domov.
Až mnohem později pochopil souvislosti. Důvod, proč si nedokáže vzpomenout na nic ze svého dětství, co předcházelo oné noci. Proč má hlavu plnou zdeformovaných myšlenek a temných tužeb.
Je vyměněný.
Je někým, kdo přišel místo chlapce, který zmizel v lese.
Bytost zrozená z bolesti a horečnatých snů, která sice vypadá jako člověk, ale ve skutečnosti je to netvor.
Takhle začíná příběh Pána hory.

Anders de la Motte (*1971) patří v rodném Švédsku k nejčtenějším a nejoceňovanějším autorům, jeho tituly vycházejí ve dvaceti sedmi zemích. Debutoval akčním příběhem Geim (č. Game, 2013) o zneužívání moderních počítačových technologií a sociálních sítí, který nakonec vydáním pokračování Buzz (č. 2013) a Bubble (č. 2014) rozšířil na trilogii.
Poté napsal diptych krimirománů MemoRandom (č. 2015) a UltiMatum (č. 2016) z prostředí organizovaného zločinu. Následoval kvartet psychothrillerů Konec léta (č. 2018), Podzimní případ (č. 20219), Zimní oheň (č. 2020) a Jarní oběť (č. 2021). Všechny čtyři obsadily vždy po vydání první místo na žebříčku bestsellerů ve Švédsku a dosáhly prodejů přes 100 000 výtisků.
V posledních letech spojil Anders de la Motte síly se scenáristou a moderátorem Mansem Nilssonem a vytvořili společně dva detektivní příběhy ve stylu Agathy Christie Smrt přichází na prohlídku (č. 2022) a Smrt číhá na jarmarku (č. 2023).
Nyní autor píše sérii temných krimipřípadů inspektorky Leo Askerové – první z nich právě vychází pod názvem Pán hory (č. 2024).

Anders de la Motte: Pán hory, přeložil Jaroslav Bojanovský, vydává Kalibr, 512 stran, doporučená cena 399 Kč - Knihu můžete koupit zde


Pán hory Pán hory Anders de la Motte

Novinka od mistra krimi, tentokrát pro fanoušky severských thrillerů – stejně jako klasici Jo Nesbo a Stieg Larsson nás nechá nahlédnout do temných stránek lidského nitra. Inspektorka Leonore Askerová s kolegy moc nevychází, proto... více

Přejít na komentáře (2)