zuzka9866 zuzka9866 komentáře u knih

Temnota Temnota Kiersten White

Kniha se mi moc líbila. Na první pohled mě zarazilo, že mapa děje je ve Valaššku, proto jsem jí prvně odložila, ale pak jsem stejně nemohla odolat a půjčila si jí. Až po nějaké době jsem zjistila, že knížka je historickou fikcí a o to více mě zaujala. Lada Darcul (v historické podobě Vlad Dracul zvaný napichovač) je velmi zajímavá postava a myslím že i poměrně reálná. Celkově knížka byla více realistická, jak emoce, tak povahy lidí,hlavně na 14. - 15. století, všude číhá smrt, zrada, krev, všichni jsou proti všem, každý hraje za sebe a o to aby měl co největší moc. Je zde spousta politiky a pletichaření a chápu že mnohé to nebavilo. Přijde mi chyba knihu řadit do Fantasy, protože do fantasy to má dakeko. Čistě historismus to samozřejmě taky není, je to prostě historická fikce.

23.07.2020 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Už je to víc jak půl roku, co jsem knihu přečetla a tuto recenzi píšu po tom co jsem dočetla 3. díl.Ani nevím jak jsem k ní přišla, protože jí mám v e-knihách, takže v knihovně jsem jí neviděla. Asi jsem v knihkupectví viděla obal a zajímavý název a taky to, že kniha je dost tlustá. O autorovi jsem v tu dobu nevěděla zhola nic (teď už vím, že je to skvělý člověk, svých čtenářů si opravdu váží). A o knížce jsem věděla ještě méně.
Kniha mě zaujala už u první strany - věty, kdy autor, poměrně kontroverzně popisuje stav umírajícího člověka. Byla jsem v šoku, ale zamilovala si to. Musím uznat, že v prvních stránkách, kde se prolínaly 2 dějové linie, beze jmen jsem trochu tápala, byla jsem zmatená, ale pak jsem se chytla celkem rychle. A začetla se velice dobře. Nevíme, kde všichni berou, že se nemohli začíst, minimálně do 100 strany, ale každý jsme jiný.
V textu je spousta poznámek pod čarou a jsem si jistá, že mohou být dosti rušivé až protivné, pro někoho i zbytečné. Ano ze začátku mi taky trochu vadily, hlavně ty delší, ale na druhou stranu mi zase přišly užitečné. Dozvědět se o světě Itreyské republiky více. Navíc mi vyhovovaly více, než když autor podobný popis cpe přímo mezi text, takto můžete poznámky buď vynechat, nebo se k nim vrátit. Co je jejich další plus? Autor pomocí poznámek koumunikuje se čtenáři, a to velice aktivně. Dělá si legraci jak z některých postav v textu/poznámkách, tak i z nás čtenářů i sám ze sebe.
Co může hodně zarazit, je míra sprostých slov a různého druhů klení, autor jimi opravdu nešetří, ba naopak vymýšlí si i různé slovní obraty jak nadávky obohatit.
Tato kniha rozhodně není proto lidi, kteří nemusí drsný humor a velice kreativní způsoby vraždění. Erotické scénky (jak autor říká čuňačinky) jsou napsané do podrobna, ale pořád vkusně. O většině spisovatelů se říká, že neumí psát erotické scény tak, aby se líbily ženám, a ano na těchto scénách lze poznat, že je psal muž, ale stále zní hezky, nepřemrštěně.
Ale zase na rozdíl od žen, muži umí lépe psát bojové/šermířské scény. Hodně dobře napsané bojové scény má například Skleněný trůn (S. J. Mass), ale stále ty scény jsou zjemněné, méně krvelačné, méně podrobné. U čehož většinou muži vynikají, scény jsou podrobnější i reálnější.
Autor se inspiruje hlavně Benátkami (město Boží hrob) a celkově antickým Římem a Řeckem. Ale tO není žádné tajemství.
Nevím, kde berete podobnost mezi Harrym Potrem, možná v tom že schodům se mění počet stupňů? Ale nepochybujií se, takže to je hodně malá podobnost. A to že se učí? To mi taky nepřijde extra podobné.
Kniha je komplexní, trochu složitá, není to klasické YA fantasy, kde si fakt odpočinete a nemusíte přemýšlet.
Toď ode mě asi vše. Užijte si čtení.

30.10.2020 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Kniha je skvělá. Pro mne, jako fanynku Sarah J. Maas byla jasná volba přidat si tuto knihu na seznam. A rozhodně toho nelituji.
Kniha obsahuje okolo 800 stránek a spoustu z nich zaplňuje popis o zdejším světě, což se někomu může zdát otravné až nudné. Tato kniha by měla být první díl nové série, takže se autorka snažila nám objasnit svět Půlnočního města už zde, aby se tím posléze nemusela zdržovat. Za mě to bylo naprosto v pořádku, protože po přečtení Sophiiny volby od Williama Styrona se většina popisů nezdá býti tak zdlouhavými.
Rozhodně zde můžeme narazit na pár autorčiných klišé, které předvedla ve svých předchozích sériích, ale myslím, že se je snaží potlačit, což příběhu dodává další plus.
Ne, kniha není pro děti, jak tomu je například u Skleněného trůnu, který je do 6 dílů (Říše bouří) opravdu pohádka. Hlavní hrdince je přes 20 let, což nás posouvá trochu dál do "dospělého" světa. V knize se nachází spousta vulgarismů. Sex je zde zmíněný hodněkrát, ale detailní erotické scény zde moc nejsou, jen párkrát. Co mě přijde na této knize více dospělé než u ostatních autorčiných knih a celkově u young adult fantasy? Lidé/víly/andělé/bytosti se zde chovají více realisticky. Slyšíme narážky na Brycino tělo, což se -bohužel v normálním světě opravdu děje. Svět tu není popsán jako něco, co by se dalo zachránit, ne všichni si myslí, že je to příšerné místo a oni se v něm snaží přežívat a žít svůj život jak je to jen možné.
LGBTQ+ komunita tu nijak extra zastoupena není, myslím si, že Sarah má trochu strach se pustit do podobného tématu nějak do hloubky, takže vy, kdož hledáte knihy s LBGTQ zaměřením si u Sarah moc nevznete.
Tímto bych svou (subjektivní) recenzi zakončila.

02.02.2021 5 z 5