zuzka.boruvka zuzka.boruvka komentáře u knih

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

Kniha se čte samospádem, je anglicky vtipná a čtenář nemá žádný problém si představit dané situace ani reálie. V době politické a kulturní korektnosti nejsme příliš zvyklí nazývat věci tak přímočaře, jak to dělá Jerome, když popisuje rysy německé kultury. Z dnešního pohledu je popis dojmů z toulek po Německu příliš jednoduchý, jednostranný, místy až zbytečně krutý a nesmyslný, bez autorovi iniciativy znát původ a vysvětlení popisovaného jevu. Do knihy se ale určitě promítají dobové reálie a představy o Němcích a ty k nim moc nekloněny nebyly. Na některých místech jsou postřehy až neskutečně vtipné a platné i dnes, jinde má čtenář pocit, že autor své lamentování už přehání a začíná ho to nudit.

04.11.2019 3 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Příběh je to na Zeměplochu poněkud netradiční, hodně akční, ponurý a vážný. Samuel Elánius je ankhmorporský superpolicajt, takový superhrdina, za kterého by se nemuselo stydět ani DC

17.07.2020 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

(SPOILER) Ideální kniha, když zrovna hledáte něco pohádkového a na ty pohádky od Disneyho jste už trošku starý (a hlavně v nich nikdo nepije latéčka). Celý děj je krásně přímočarý, sousedé pomáhají a místního mafiána uplatíte skořicovou rolkou. Knížka se čte snadno, občas trochu nuda.
Příběh ale dokáže zahřát u srdce a budete mít neustálou chut na laté a sladké pečivo.

28.07.2023 3 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Příběh o Hvozdu, Agniezske a Drakovi je originální a velmi svěží. Líbí se mi využití slovanské mytologie a celková atmosféra příběhu, která je současně strašidelná, mysteriózní, romantická, ale především kouzelná. Agniezska a Drak jsou skvěle napsané hlavní postavy, které se během příběhu vyvíjí a funguje mezi nimi chemie a napětí, které vyvrcholí v jediné sexuální scéně. Ta je velmi podivuhodným momentem v příběhu, protože i když ji čtenář chápe jako očekávaný moment ve vztahu Agniezsky a Draka, tak její stvárnění do příběhu nějak nesedí.
Co mě trošku v příběhu rušilo byla rychlá transformace Agniezsky do roly mocné čarodějky, která dokáže sekundovat Drakovy a přitom umí jenom pár zaklínadel. Ale tento prvek jedinečnosti a zázračně rychlé transformace je něco, s čím se setkáváme poměrně často v knihách a filmech.
Co mě naopak zaujalo hodně je míra, do jaké je věnována pozornost rozdílům mezi přírodní Agniezsky a hodně strukturovanou magií Draka a ostatních čarodějů. Snaha o vysvětlení podstaty magie je vzácní součástí fantasy knih, dodává jim hloubku a krásně dotváří komplexnost každého fantasy světa.
Závěr knihy je třešničkou na dortu, není to očekávaná sladká romantika a není v ní žádný zvonec, který bude znít. Je to jenom další moment v příběhu a náhodou se stane, že je šťastný.

15.11.2019 4 z 5