Zuna1990 Zuna1990 komentáře u knih

Všetko je možné Všetko je možné Elizabeth Strout

Všetko je možné len upevnil môj názor na Elizabeth Strout, ktorá sa týmto počinom zapísala medzi moje obľúbené autorky. V prvom dieli Volám sa Lucy Bartonová nám Lucy so svojou matkou pri nemoničnom lôžku načali niekoľko životných príbehov jej rodného mestečka Amgash. V druhom dieli Všetko je možné tieto príbehy zažívame naplno. Lucy sa po 17 rokoch vracia domov a jej nepríjemné spomienky na neradostné detstvo sa týmto dostávajú na povrch. Nie však len ona si so sebou nesie svoju vlastnú drámu. Ona ako jedna z mála sa dokázala zbaviť okov, ktoré ju pútali k rodnému kraju, odišla a neobzrela sa späť. Jej sa to podarilo, no nie každý sa popasoval s chudobou a hanbou, ktorá je všade prítomná v ich životoch. Niektorí v hanbe vyrastali a niektorí ich zahanbovali. Niektorí sa v detstve hrabali v smetiakoch a hľadali jedlo, no zmenili svoj život a chytili ho za pačesy. Už sa neviem dočkať tretieho a štvrtého dielu Ach, William! a Lucy pri mori.

28.01.2023 5 z 5

Jablečný koláč naděje Jablečný koláč naděje Sarah Moore Fitzgerald

Oscar Dunleavy, ktorý robieval tie najlepšie jablkové koláče na svete, je nezvestný, možno dokonca mŕtvy. Zdá sa, že to vlastne nikoho neprekvapuje. Až na Meg, jeho najlepšiu kamarátku a jeho mladšieho bračeka Stevieho. Obklopení zármutkom sa Meg a Stevie rozhodnú zistiť, čo sa Oskarovi naozaj stalo. Spoločne sa učia, čo znamená vernosť a kamarátstvo, a ako veľmi dôležitá je sila sa nevzdať.
Aj keď ide v podstate o detskú knihu, svoje si v príbehu nájdu hlavne dospelý. Je to príbeh o kamarátstve, o tom, aká dôležitá je nádej a o tom, ako jedno nedorozumenie môže zmeniť naozaj všetko. Kniha je plná zvratov, priateľstva, nádeje, dôvery, nič neutíchajúcej viery, trampotách s dospievaním, pocite, že o vás nikto nestojí, o vyradení z kolektívu, šikane, prvej láske, prvom sklamaní a zlomenom srdci a samozrejme o jablčných koláčoch. Tie hrajú veľmi dôležitú úlohu, pretože na ne nie len že máte po celý čas chuť, ale sú dôkazom toho, že niekedy aj zdanlivo obyčajný "apple pie" dokáže byť nielen dobrý, ale dokonca užitočný, či dokonca život zachraňujúci. Kniha odkazuje na veľmi dôležitú tému a to šikany na školách. Treba na to poukazovať a hovoriť o tom. Kniha je jedným slovom nádherná.

"Niekedy ľudia potrebujú, aby ich niekto hľadal, alebo aby si aspoň kvôli nim niekto kládol otázky."

"Ukázalo sa, že by ste sa nikdy v živote nemali odcudziť ľuďom, ktorí by pre váš život mali byť dôležití. Pre niečo také neexistuje ospravedlnenie."

14.12.2022

Narcizmus: Zdravý a patologický Narcizmus: Zdravý a patologický Anton Heretik

Skvelým spôsobom uchopené téma narcizmu (či už zdravého alebo patologického), narcistickej poruchy osobnosti v dnešnom svete a nakoniec priblížená na konkrétnych príkladoch kauzustiky (ukážky z praxe klientov autorovej manželky). Pre ľudí, ktorí majú radi tému psychológia veľmi odporúčam.

07.08.2022 4 z 5

Písačky pre milovanú Lutéciu Písačky pre milovanú Lutéciu Dominik Tatarka

Pre milovníkov a obdivovateľov Dominika Tatarku sú Písačky poéziou na tanieri a pornom v jednom. Cez jeho intímny vzťah s mladou Lutéciou - Natáliou sa rozpisuje zo svojho údelu, kedy mu nastolený režim v 70.-tych rokoch minulého storočia zakázal písať a pripravil ho o slobodu. Tatarka vtedy odmietol podpísať súhlas so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy. Presné detaily ich intímneho poblázneného vzťahu siahodlho podrobne opisuje tou typickou jemu perverznou a zvrátenou formou. Cieľom bolo takouto metaforou vyjadriť vnútorný boj s režimom a túžbu po slobode. Za mňa mi nevadili ani tie nekonečné opisy, ako skôr limitovanie ženy na prostý objekt túžby bez hĺbky. Ale zase k nej vzhliadal a bol k nej úprimný. Neviem no. Kazdopadne, Pannu zázračnicu neprekoná nič.

08.02.2022 3 z 5

Jennie Gerhardtová Jennie Gerhardtová Theodore Dreiser

Theodore Dreiser bol pán spisovateľ, ktorý vedel ľudskú psychiku a procesy v nej prebiehajúce opísať naozaj majestátne. Jennie Gerhardtová je príbeh mladej nešťastnej ženy, ktorá túži zabezpečiť sebe a svojej rodine lepší život. Túži po láske, nie po peniazoch a bohatstve. Tej sa jej v konečnom dôsledku nedostane. Smutný príbeh napísaný krásne. Zvláštna paralela.

16.08.2021 4 z 5

Zlodeji a svedkovia Zlodeji a svedkovia Svetlana Žuchová

“Nemohla vedieť, že najkrajšie roky sú práve toto. Keď ich žijeme, nezdajú sa nám dosť významné. Tie, na ktoré potom spomíname ako na staré dobré časy. Ako to mala vedieť? Že najkrajšie roky sú v skutočnosti tými najneistejšími. A keď ich práve žijeme, predali by sme ich za deravý groš. Toto je ten život. Tu a teraz. A my čakáme čo bude, kedy bude lepšie a nežijeme.”

Výpovede postáv sa prelínajú a keď si čitateľ myslí, že už o nich vie všetko, zisťuje nové fakty. Zážitok, či pocit z daného momentu interpretuje každá postava zo svojho uhla pohľadu . Napínavá spleť núti čitateľa dočítať knihu až dokonca, aby zistil, či sa postavy postupne priblížili k svojim ideálom, alebo zostali stagnovať v smutnej realite. Za mňa 4/5

05.08.2021 4 z 5