Zik79 Zik79 komentáře u knih

Projekt Gilgameš Projekt Gilgameš Štěpán Kučera

Mám rád chytré autory a ještě radši mám autory, kteří dají chytré knize chytrou konstrukci. Na prvních 20ti stranách uzavřou se čtenářem "smlouvu", něco mu slíbí a závaží se k tomu, že pokud čtenář vydrží až do konce, tak bude slib dodržen. Toto je jedna z těch knih. Je chytrá, vtipná, s hlubokým záběrem a přitom velmi čtivá. Opravdu jsem si to užil. Velmi erudované hodnocení lidstva a smyslu existence.

13.03.2022 5 z 5

O vzniku druhů přírodním výběrem O vzniku druhů přírodním výběrem Charles Darwin

Nejdůležitější kniha v historii vědy a lidstva. Před Původem druhů bylo těžké si představit, jak může vzniknout design bez plánu a designéra. Darwin to vysvětlil a prokázal. Kniha je jeden dlouhý argument. Nečte se lehce, jako dnešní pop-science, ale i tak je to pořád jedna z nejpřístupnějších vědeckých publikací. Je vhodná pro profesionály i amatéry, právě proto se první vydání vyprodalo za jediný den, i běžní lidé bez akademického vzdělání v 19.století ji rozuměli. Filosofie ještě stále zpracovává dopady evoluční teorie. Je mnoho lidí, kterým se její dopady nelíbí, ale to nic nemění na tom, že je téměř od prvního dne po vydání této knihy plně prokázaným faktem.

23.11.2023 5 z 5