zarivybagr zarivybagr komentáře u knih

Verše Čechám / Stichi k Čechii Verše Čechám / Stichi k Čechii Marina Ivanovna Cvetajeva

Jak jinak u Cvetajevové, než velmi emotivní, vášnivé a výborně napsané verše. Svůj pobyt v Čechách, v Praze, hodnotila jako své nejšťastnější období, rozhodně je zde cítit silný vztah. Její verše reflektují ponížení Mnichovské dohody, předválečné a válečné roky. Hrají však velmi na strunu nacionalismu, vášnivého vlastenectví, což mi není vůbec blízké, ale pro situaci před druhou světovou válkou jde o naladění typické a těžko ho dnes soudit. Vášeň, vášnivý přístup k společenskému životu má ale asi k zápalu pro ideje, pro modly, pro takzvanou službu "vyšším" cílům, vždy blízko.

21.10.2015 4 z 5

Ostych a důstojnost Ostych a důstojnost Dag Solstad

Modernistickým psaním ovlivněná novela. Středoškolský profesor norské literatury, který si udržuje svůj "normální život" a je s ním pětadvacet let srovnaný, dostane kolaps, při němž zdemoluje neotvírající se deštník a verbálně napadne své okolostojící studenty.

Ve větných repeticích a esejistickém románovém psaní jsme v retrospektivě seznámeni s hlavními okolnostmi jeho života, kde nenápadně, ale čím dál zřetelněji vysvítá fádnost, neuspokojenost, nenaplněnost a prázdnota jeho pečlivě střežené životní stavby. Svými vlastními slovy je s takovým životem smířen, ovšem kolaps na počátku novely jej přistihuje při něčem jiném. Až do konce novely sám neví, co tato událost znamená a bude znamenat, jen tuší, že je se vším známým a zavedeným konec.

Styl psychologicky hluboký, podnětný a modernisticky průrazný. Ostatně slovy svého hrdiny se autor k lásce k modernismu vyznává, pro mě osobně je velmi zajímavý leitmotiv s Hansem Castropem z Kouzelného vrchu Thomase Manna.

21.10.2015 4 z 5

Mario a kouzelník Mario a kouzelník Thomas Mann

Výborně napsaná a gradovaná novelka. Itálie mussoliniho éry, pobřežní městečko, letní žár. A večer s kouzelníkem, který se ukáže být hypnotizérem a velmi nelidským manipulátorem, který místo pobavení lidi ovládá, zesměšňuje a ponižuje. Tragický konec je pak humánní satisfakcí, zvlášť, když situace čím dál více připomíná alegorii......

21.10.2015