yerry yerry komentáře u knih

Třetí moc Třetí moc Clark Darlton

Dočítal som tento 2. zošit a zostávam bezradne čumieť v nemom údive :D Podobné príbehy som kedysi za socíku čítal v časopise Elektrón ako prvotiny 9-10 ročných prispievateľov :D Musím napísať uau, som ohromený. V 1. zošite boli aspoň vtipné dialógy a aký-taký dej. Tu sa to hemží liatajúcimi generálmi v povetrí, mačkaním červených atómových tlačítok. Atómové bomby tu lietajú hlava-nehlava a Perry Rhodan sa s nimi hraje ako s papierovými lietadielkami. Vrcholom všetkého je keď sa atómové rakety zabodávajú do zeme tam odkiaľ štartovali. Kozmická loď Stardust sa stáva nepriateľom svetových mocností číslo jedna. Dočítal som to až dokonca lebo moju zvedavosť držal v šachu autor tým, akú blbosť si ešte vymyslí a musím uznať, že frekvencia a intenzita tých blbostí sa zvyšuje zároveň so zvyšujúcim sa počtom prečítaných stránok. Som totálne paralizovaný a už aj hľadám 3. zošit, moja zvedavosť narastá do absurdných rozmerov :-)

04.01.2012 odpad!

Harkonnenové Harkonnenové Kevin J. Anderson

Miestami som mal dojem ako keby sa autori tohoto dielu snažili naplniť dohodnutý počet strán s vydavateľom. Inak ale kvalita textu nie je zlá aj napriek dosť veľkej kritike na internete na adresu týchto pokračovaní. Krutosť Harkonnenov sa mi zdala byť miestami dosť samoúčelná a čiernobielo vykresľovaná. Taktiež osudy rodu Verniovcov z Iksu sú trochu neprirodzene ukončené na môj vkus a odpor niekoľkých jednotlivcov toľké roky na samotnom Ikse nereálny až naivný. Osudy ostatných postáv sú opisované dobre a dokážu zaujať, ich konanie je však dosť predvídateľné. Autori zbytočne viackrát omieľajú už známe fakty a to dokonca nielen tie z predošlého dielu ale aj z tejto knihy. Za prečítanie však knižka stojí, ale na plný počet bodov nemá, takže hodnotím ako trochu lepší priemer a dávam 4*.

Operace Stardust Operace Stardust Karl Herbert Scheer

Tieto zošity o Perry Rhodanovi mi už riadne dlho nečítané zapadaly prachom. Vždy som ich ako nečitateľný brak odkladal kdesi za ostatnú neprečítanú pulpovú literatúru. Keďže mám momentálne rozčítaný iný sci-fi románový cyklus, trochu náročnejší na sústredenia a chcel som si od neho trochu oddýchnuť, rozhodol som sa siahnuť na tento typ oddychovej literatúry. A myslím že som urobil dobre :-)

Táto časť sa dobre čítala, dej má rýchly spád, na pár stranách ľudstvo v zastúpení Perryho Rhodana po prvý krát pristane na mesiaci, nadviaže kontakt s mimozemskou civilizáciou, zistí, že krásne mimozemšťanky s červenými očami z civilizácie vyspelejšej o 4 stupne môžu mať tiež svoje vrtochy a pomocou malého strojčeka sa dá zabrániť jadrovej vojne. Pár vtipných hlášiek tiež dokreslí atmosféru. A koniec koncov aj poučenie, že pri preťažení 7 G nie je moc dobrý nápad vkladať jazyk medzi zuby, tiež nie je na zahodenie :-) Na plný počet * to síce nemá, tak dávam aspoň 4*

Trpaslík v akci Trpaslík v akci Georges Jean Arnaud

Ústrednou postavou tejto časti sa stáva tpaslík z divadla, ktorému Yeuze zverila Jdriena - Lienovho syna pred tým než ju uväznili za vraždu dôstojníka transibírskej spoločnosti. Začína byť zrejmé, že Jdrien má telepatické schopnosti a vie si získať ľudí. Trpaslíkovi spoločne s Jdrienom a ešte jednou herečkou sa podarí utiecť na územie Australazijskej spoločnosti kde začne podnikať, spočiatku sa mu darí, ale keď napokon takmer zbankrotuje dostane ponuku od Mikada, majiteľa jednej z najväčších spoločností australázijskej a ako neskôr vysvitne, ktorý je tiež miešancom človeka ľadu a človeka tepla, dostane jeho život nový smer. Lien Rag naopak začína vystupovať v čoraz negatívnejšom svetle. Prispeje síce k vyslobodeniu Yeuze z trestaneckého vlaku transibírskej ale tá ho kvôli jeho chladnému vzťahu napokon opúšťa a vydáva sa hľadať Jdriena. Lien Rag sa zdá byť nadobro pohltený svojim úspechom, kariérou a Mrs. Dianou, ktorá si ho dokázala dokonale omotať okolo prsta.

Seriál sa už vetví na viac príbehových vlákien. Tento diel bol pomerne pútavý a aj vďaka charakterovým zvratom u hlavnej postavy a hlbšiemu rozvíjaniu sociálnych aspektov u rôznych spoločností ho hodnotím ako mierne nadpriemerný.

Zajatci ledu Zajatci ledu Georges Jean Arnaud

Liena Raga skutočne zachránil pirát Kurts na objednávu Skolla, ktorý sa medzičasom stal významnou postavou novovovznikajúceho šátu ľadových ľudí. Yeuze s Lienovým synom padne do zajatia Sibírskej spoločnosti. Po tom, čo odhalí jeden z dôstojníkov fakt, že Lienov syn je miešanec, ho Yeuze zabije, bude však odhalená a odsúdená. Medzitým Lien preniká ako špión ľadových ľudí na územie Panamerickej koncesie, kde sa aj vďaka svojej novej ochrankyni Mrs. Diane stane docela veľkým zvieraťom. Na záver sa konečne dozvie o osude Yeuze. Mrs. Diana mu prisľúbi pomoc.

Táto časť mala trochu väčší spád ako predošlá, ale nevykročila stále z tieňa priemernosti. Autor tu vnáša trochu absurdné prvky určené na efekt, napríklad mäsožravé kone kŕmiace sa mŕtvolami a pod..

04.01.2012 3 z 5

Dítě Dítě Georges Jean Arnaud

Lien žije spoločne s Jdrou, svojim malým synom (krížencom človeka tepla a zrzavej ženy) na jednej z mestských kopúl. Vykonáva si rodičovské povinnosti aj za Jdrou, ktorá o dieťa neprejavuje veľký záujem. Jednej noci sa však Jdrou aj so svojim kmeňom podkopú pod oceľové zábrany a ujdú. Lien zostáva s dieťaťom sám. V tomto dieli je Lien na sústavnom úteku, zabije vraha Jdrou, ktorú dostanú aj s jej kmeňom opätovne lovci zrzavých ľudí a uteká stále viac na sever, kde ho zo spárov takmer istej smrti vyslobodí osoba o ktorej by to nepredpokladal. Yeuze sa medzitým podarí zachrániť jeho malého syna. V tejto časti sa Lien Rag zoznámi aj s vyznavačmi slnka, ktorí sa snažia o obnovenie dopadu slnečných lúčov na Zem, keďže jej atmosféru zahaľuje nepreniknuteľná vrstva prachu po explózii mesiaca, čo sa však vôbec nehodí neokatolíkom ktorým najviac vyhovuje daný stav.

Tento diel sa mi zdal trochu rozťahaný a tak mi pripadá ako keby autor trochu tápal a nevedel sa rozhodnúť ako dej ďalej rozvinúť. Záver však predznamenáva, že dejové vlákno konečne našiel. Tentoraz hodnotím ako slabší priemer.

04.01.2012 2 z 5

Atreidové Atreidové Kevin J. Anderson

Fenomén Duna. Ak by som sa tu o knižke rozpisoval, asi by som nosil drevo do lesa. Doposiaľ som Dunu nečítal, keďže som sa orientoval na iný podžáner sci-fi literatúry, videl som však filmy, hral online aj hru na PC - kedysi dávno. Pôvodne som uvažoval, že len preradím na iného autora, keďže z Asimova som už unavený, ale asi mám rád hrubé a mnohozväzkové knihy. Túto knižku som zhltol za dva večery a noci. Koncepcia aj rozsah časového obdobia príbehov Duny je podobný ako u Asimova, ale toto je iné kafe. Minimálne o 2 triedy lepšie ako Asimovov epos (zisťujem, že toho som vo svojich hodnoteniach dosť nadhodnotil). Knižka má všetko čo má mať, hutný viacvláknový príbeh, akcie, myšlienky, napätie, kvalitný opis hlavných postáv, ktorých je neúrekom, kvalita. Proste literatúra na oddych aj zamyslenie, a to som ešte nečítal pôvodné diely Duny od F. Herberta na ktoré sa teším, Asimov bude musieť počkať ;) Dávam maximálny počet bodov.

04.01.2012 5 z 5

Předehra k Nadaci Předehra k Nadaci Isaac Asimov

Knižka je síce v poradí 6. dielom v seriáli o Nadácii, ale chronologicky 1., preto som začal týmto dielom. Dej ako to už u Asimova býva samozrejme, je dosť popisný a miestami zdĺhavý.

Matematik Hari Seldom tu začína pokladať základy novej vedy zvanej psychohistória, ktorá by mala pomôcť ľudstvu predísť chaosu a ochrániť ho tak ako celok. V príbehu sa stretneme so starým známym zo série románov o robotoch, viac neprezradím. Hari Seldon na úteku pred cisárskou administratívou Trantoru navštívi viaceré sektory tejto hlavnej planéty impéria. Neunikne mu jedna zvláštnosť, zvyky a kultúra v jednotlivých sektoroch sa veľmi líšia...

Niektoré opisy príbehu sú trochu zdĺhavé, jednanie a dialógy hlavných hrdinov ale aj jednanie protistrany je miestami trochu naivné. V knižke je pár akčných prvkov, ale len toľko aby to bol stále Asimov. Hodnotím ako lepší priemer.

27.08.2011 4 z 5

Hvězdy jako prach Hvězdy jako prach Isaac Asimov

Myslím, že toto bola najlepšia knižka zo série o Galaktickej ríši. Hlavná postava príbehu Biron Farrill síce vystupuje ako urazený adolescent, ale za jeho správaním sa skrýva zámer. V knihe vystupuje pomerne dosť postáv, ktoré vôbec nie sú vykreslené čiernobielo a určitú plastickosť sa im nedá uprieť. Zjavné je to najmä u postavy Aratapa, komisára dobyvateľských Tyrantov, ktorí si podrobili viaceré planéty, opovrhujúceho zradcami stojacimi na ktorejkoľvek strane a sympatizujúceho s protivníkom, ktorý zastáva podobné hodnoty. V príbehu nechýbajú akcie ani ľúbostný príbeh hlavnej postavy Birona a Artemisie - dcéry direktora z Rhodie. Knižke by som aj možno prisúdil maximálne hodnotenie, nebyť toho patetického záveru made in U.S.A., ktorý ma doslova odrovnal...

23.08.2011 4 z 5

Kosmické proudy Kosmické proudy Isaac Asimov

Kosmické proudy sú na Asimova až príliš akčným príbehom pokiaľ sa u neho o akčnosti dá vôbec uvažovať. Najdôležitejším prvkom Asimovových románov sú totiž dialógy, teórie a úvahy okorenené detektívymi prvkami v ďalekej budúcnosti. Tento príbeh je zaujímavý a má spád až do konca. Nájdu sa v ňom naháňačky, pár mŕtvol a nečakané, možno až trochu za vlasy pritiahnuté rozuzlenie, čo mi však tentoraz ani veľmi nevadilo. Asimov v tomto románe nastoľuje svoju teóriu (nesmieme zabudnúť, že je to pôvodne vedec každým cólom) o "kozmických" uhlíkových prúdoch a ich vplyve na vznik nov. Táto teória je nosnou v príbehu o kozmoanalitikovi, ktorému vygumovali mozog a ktorému sa pamäť opäť postupne navracia. Nie nepodstatným aspektom príbehu je aj voľba či uprednostniť ekonomické záujmy impéria alebo zachrániť obyvateľstvo jednej planéty. Asimov to rozoberá pragmaticky a bez emócií, riešenie sa nachádza tiež až v samom závere knihy... Knihu hodnotím ako lepší priemer.

23.08.2011 4 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Tento zväzok je čo do rozsahu o niečo väčší ako predošlé dva a trochu upodozrievam autora zo zámerného naťahovania príbehu príliš veľkou opisnosťou. Priznám sa, že do polovice knihy som sa dosť nudil. Pribeh graduje až vo svojej druhej polovici. Autor sa tu po niekoľkých desťročiach vrátil k nakúsnutému vzťahu Baleyho a solariánkou Gladiou. Asimov sa v ktoromsi interview priznal, že túto tému dlho odkladal a tento ľúbostný vzťah teda v tomto dieli vyvrcholí podľa očakávania. Príbeh obsahuje niekoľko náznakov akčnosti v medziach aké môže vnímať trebárs človek pripútaný na invalidný vozík - len na porovnanie. Nie je to nič pre fanúšikov trebárs hrdinských ság. Napriek všetkému hodnotím knihu kladne - lepší priemer, hlavná myšlienka sa totiž nachádza na posledných stranách. Teda kto bol vlastne pôvodcom všetkého? Táto myšlienka môže byť aj mementom - varovaním pre nastupujúce dravé generácie pozemšťanov, ktorí ešte nestačili mentálne zdegenerovať ako ich vesmírni, pyšní a do seba zahľadení vesmírni príbuzní.

23.08.2011 3 z 5

Svatyně ledu Svatyně ledu Georges Jean Arnaud

V tejto časti sa opäť stretávame s Lienom Ragom a Florou Sandovou. Ich vzájomný vzťah však nabral iný kurz potom, čo Flo uprednostnila vlastné pohodlie a vplyv a obetovala Liena ešte v minulm dieli. Lien však zahorí citmy voči inej príslušníčke nežného pohlavia. Text je opäť pretkaný erotickými scénami ktoré sú však popisované tak, že čitateľ si musí väčšinu domyslieť. Na scéne sa objavuje nová postava - pirát Kurts so svojou obrovskou lokomotívou, ktorou prepadáva vlaky železničnej spoločnosti a tak mieša karty na jej území. Lien so svojim spoločníkom, po tom čo odhalil tajomstvo "Šikmej trate" nakladá s týmto poznatkom tak, že postupne podkopáva politické pozície Spoločnosti. Lien naďalej pátra po tajomstve pôvodu "zrzavých ľudí". Táto časť sa mi zdala o niečo horšia ako prvá a aj naivných prvkov je v nej o niečo viac, preto ju hodnotím ako lepší priemer...

23.08.2011 3 z 5