xulij01 xulij01 komentáře u knih

Malby na kameni / Painting on Stone Malby na kameni / Painting on Stone Hana Seifertová

Knížka zkoumá fenomén malby na kameni v 16. a na začátku 17. století. Jedná se o poměrně okrajovou techniku, která se nakonec mimo zkoumané období příliš neprosadila. Text je členěn do dvou sloupků, jeden je v češtině a druhý v angličtině. Text je přístupný i běžnému čtenáři, pro někoho, kdo se věnuje umění hlouběji, nemusí být knížka příliš přínosná. Autorka svá tvrzení dokládá citacemi jiných děl. Publikace má bohatou obrazovou přílohu, větší část je barevná. Coby podklad malby se používaly například: břidlice, mramor, lapis lazuli, alabastr, achát. Hlavním důvodem využití kamene bylo tvrzení, že taková malba na kameni je věčná, což se bohužel nepotvrdilo. Zvláště velké obrazy musely být složeny z více desek, takže vznikal problém s napojením a samozřejmě i s manipulací tak těžkého uměleckého díla. Celkově hodnotím na 90 %.

10.12.2023 5 z 5

Cesta je život Cesta je život Jarmila Koubová

Úžasné gobelíny od Jarmily Koubové, které jsou doprovázeny verši Františka Novotného. Při prvním pohledu mě vůbec nenapadlo, že jde o gobelín. Knížka má jen pár stránek, písmo je poměrně velké, ale určitě stojí za prolistování, takové gobelíny se opravdu jen tak nevidí.

08.12.2023 5 z 5

Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Čtenáři jsou naservírovány dva příběhy, dle toho prvního je knížka i pojmenována a přijde mi, že patří k těm nejlepším, co jsem od autora četl. Nabízí napětí, zajímavou záhadu, logickou dedukci a poutavé rozuzlení. Je to ten typ příběhu, od kterého se člověk snadno neodtrhne. Druhý příběh mi přišel horší, ale také byl vcelku zajímavý, jen se mi tam úplně nezdálo to, dle čeho vlastně případ rozřešil. Velká výhoda je, že v zápatí jsou vysvětlena některá slovíčka či spojení a to tak, že je to popsáno v angličtině a samozřejmě pak i uveden český význam. Jinými slovy je opisem uvedeno, kdy se slovíčko použije a v jakém významu, nejen holý překlad. Celkově bych dal 85 %.

18.11.2023 4 z 5

El Americano El Americano Aran Shetterly

Příběh, který působí neskutečně, ale kupodivu je pravdivý. Nepříliš úspěšný bývalý voják William Morgan se připojí ke kubánskému hnutí bojujícímu za nezávislost a stává se jednou z klíčových (a také nejmocnějších) postav kubánské revoluce. Co je hodně překvapivé, že celou dobu hlásá protikomunistické názory, dokonce vehementně obhajuje Castra, že není v žádném případě komunista (to samé víceméně tvrdí o valné většina bojovníků za nezávislost). Castro k tomu samozřejmě mlčí, a nakonec se přikloní k SSSR. Morgan se poté stává více než nepohodlným (po svržení Batisty se stává velmi úspěšným podnikatelem poskytujícím práci mnoha lidem). Na Kubě samozřejmě došlo k vymazání jakýkoliv zásluh Morgana, které na revoluci měl. Knížka určitě stojí za přečtení, je to jeden z těch příběhů, který působí jak z Hollywoodu.

20.10.2023 4 z 5

Rubens Rubens Beatriz García Sánchez

Obrazová monografie většího formátu cca 25,5 cm na šířku a 33 cm na výšku mapující dílo jednoho z největších barokních malířů. Knížka je tištěna na kvalitním papíře a obsahuje celou řadu barevných reprodukcí, zároveň u vybraných obrazů najdeme i zvětšené detaily. Mezi obrazovou přílohou se proplétá doprovodný text, kde se dozvíme o inspiračních zdrojích, tvorbě, zákaznících a životě tohoto nesmírně plodného malíře. Byl velmi vzdělaný a zároveň ve své době známý i pro svoji diplomatickou činnost. Celkově knížku můžu určitě doporučit, čtenář si díky ní udělá představu o díle tohoto velkého umělce, hodnotil bych 90 %.

13.10.2023 4 z 5

Dunkerský zázrak Dunkerský zázrak Walter Lord

Povedená knížka popisující evakuaci britských a francouzských jednotek z francouzského přístavu Dunkerque během druhé světové války. Autorovi se podařilo vystihnout atmosféru v jaké evakuace probíhala, a to včetně chaosu, nejistoty, protichůdných příkazů, pocitů evakuovaných i těch, kteří práce řídili. K oživení příběhu se ve velké míře využívá líčení konkrétních osudů jednotlivců, autor čerpal z celé řady zdrojů, a to včetně vyprávění těch, kteří evakuaci zažili. Nezaznamenává pouze odvahu, ale i odvrácenou tvář, kdy některé překonal strach. Občas se stalo, že námořníci odmítli do Dunkeque znovu vyplout (Luftwaffe se snažila evakuaci zabránit, zrovna tak námořní síly Německa, jednalo se o značně riskantní plavbu a mnohé posádky nebyly na něco takového připraveny). V takovém případě byly posádky nahrazeny jinými, ale byl to souboj s časem, každé zpoždění znamenalo méně zachráněných vojáků. Celkově bych hodnotil 85 %.

07.10.2023 4 z 5

Salvy nad vlnami Salvy nad vlnami Ivan Hrbek

Knížka se podrobně věnuje námořním konfliktům probíhajícím během druhé světové války (až do potopení Bismarcku). Na začátku se dozvíme o vyjednávání mezi státy, které probíhalo mezi světovými válkami a jehož cílem bylo omezení námořního zbrojení. Je to vcelku humorná část, dá se říci, že například Německo (nejen ono) ujednání příliš nedodržovalo (Bismarck měl mít výtlak 35 000 t, ale ve skutečnosti měl kolem 50 000 t). Jádrem knihy je každopádně pojednání o vedení námořní války, strategii, využití technologických prostředků (radar, asdic) a jejich vývoji atd. Jedná se opravdu o detailní informace, kdy se dozvíme třeba i o velitelích jednotlivých lodí, jejich výzbroji, dostřelu, výtlaku, pancíři atd. (když se jednalo o významnou bitvu). Knížka je každopádně parádně strukturovaná a přehledná, najdeme v ní i tabulky, kdy je třeba zachycen počet potopených lodí po jednotlivých měsících, a to včetně příčiny (ponorka, mina, letadlo, loď, ostatní). Zrovna tak pro lepší názornost jsou v knížce zachyceny na mapce pohyby lodí, jak významné bitvy vlastně probíhaly.

Pro běžné čtenáře ale může být knížka až příliš podrobná, informací je tam opravdu hodně. Na druhou stranu pro někoho, kdo se zajímá o námořní bitvy, bude rozhodně velkým přínosem.

30.09.2023 5 z 5

V podzemí třetí říše V podzemí třetí říše Gilles Perrault

Autor čerpal z celé řady zdrojů i odtajněných archivů (v SSSR nebyly ještě v době vydání knihy zveřejněny). Kromě toho dokázal vypátrat a navštívit řadu lidí, kteří měli něco společného s Rudou kapelou, jednalo se jak o její přímé členy (včetně jejího hlavního šéfa), tak o lidi, kteří s nimi přišli do styku, aniž by věděli, čím se zabývají. Dokonce se rozhodl vyzpovídat i nacistické pohlaváry (policisty), kteří po Rudé kapele šli. Díky tomu se autorovi podařilo sehnat řadu do té doby neznámých informací. Knížka primárně obsahuje informace o činnosti této nesmírně výkonné špionážní sítě, vlastní pátrání probíhající po válce je víceméně naznačeno jen v obrysech (jak se vlastně k informacím dostal), což je samozřejmě klad, každopádně se čtenář dozví i něco málo o osudu přeživších hlavních aktérů po válce.

Je až zarážející, jaké všechny informace dokázali sehnat, je tam uvedeno i pár ukázek, a to jsou věci typu jako kam přesně budou Němci útočit, s jakou silou, jaké měli ztráty, čeho se jim nedostává, obecně zprávy prvořadného významu. Zajímavé byly i informační zdroje, některé zcela ignorovaly, byť i jen základy konspirace a zároveň mě zarazilo, kde všude je měli. Na druhé straně ústředí v Moskvě se jevilo mírně řečeno jako neschopné, například poslali telegram, kde byly tři hlavní adresy špionážní sítě v Německu, ano, byl sice zašifrovaný, ale Němcům se později podařilo kód rozlousknout a získat tak informace prvořadého významu. Podobných bot se podařilo ústředí udělat více. Celkově bych knížku hodnotil 90 %.

27.09.2023 5 z 5

Heinrich Himmler, druhý muž Třetí říše Heinrich Himmler, druhý muž Třetí říše Dušan Hamšík

Autorovi se podařilo podchytit snad všechny aspekty života Himmlera. Důraz je samozřejmě kladen na jeho činnost po nástupu Hitlera k moci, kdy slepě plnil jeho přání (víceméně k tomu přistupoval tak, že každé jeho přání je rovno zákonu, o kterém se nediskutuje a pouze plní). Dozvíme se o jeho pracovních metodách, čím vším se zabýval, jeho podřízených, vztazích k ostatním nacistickým pohlavárům, soukromém životě atd. Autorovi se podařilo shromáždit solidní množství informací, občas cituje i z jeho deníku (někdy i ze záznamů ostatních, kteří do styku s Himmlerem přišli). Je to opravdu sestavené z různých zdrojů a díky tomu před očima plasticky vyvstává obraz Himmlera a jeho hrůzné činnosti.

Knížka vyšla ještě za komunistů, takže na pár místech najdeme adoraci SSSR a komunismu, není to ale nic, co by knížku nějak negativně ovlivnilo. Na několika místech Himmlera charakterizuje jako jedince velmi nejistého a nerozhodného, kdy ho víceméně staví do role pouhého vykonavatele, nejsem si úplně jistý, zda takový Himmler skutečně byl (vzhledem k tomu, co všechno dokázal napáchat). Celkově bych hodnotil 85 %.

16.09.2023 4 z 5

Jak se dostat k moci Jak se dostat k moci Alexandr Ort

Knížka se zabývá hlavně rokem 1958, kdy se Charles de Gaulle prodral k moci a poté sleduje jeho vládnutí, vnitřní i zahraniční politiku a následný odchod ze scény. Primárně se vychází z jeho pamětí, které jsou ovšem velmi stručné a zároveň dle autora pythické. Jinými slovy je velmi obtížné říci, co tím chtěl de Gaulle přesně říci, část pamětí je součástí knihy a je pravdou, že často je to takové nicneříkající (lépe řečeno nekonkrétní), že si z toho každý může odnést to své. Podobné je to i u jeho projevů do doby, než ve svých rukou soustředil moc. Lidé, kteří chtěli osvobození Alžírska si mysleli, že de Gaulle je na jejich straně a podobně si to mysleli i ti, kteří požadovali zachování Alžírska v područí Francie. Autor tedy rozebírá jeho paměti a doplňuje důležitá fakta a informace, jak ve skutečnosti postupoval. Čtení je to hodně zajímavé, vlastně se mu podařilo dostat se k moci demokratickou cestou bez vojenského převratu, ač se nedá říci, že by to bylo z jeho strany zcela čisté, věděl, co chce a k získání moci využil všechny své schopnosti. Celkově bych dal 85 %.

10.09.2023 4 z 5

Mnichovské dny Mnichovské dny Edvard Beneš

Vzpomínky jednoho z nejdůležitějších aktérů na jednu z největších tragédií v dějinách Československa. Je to psané bez příkras, kdy zaznamenal i třeba pouze slovní odpovědi diplomatů Velké Británie a Francie (v některých případech si je vyžádal písemně, což se jim vůbec nelíbilo, nechtěli, aby bylo někde zaznamenáno jejich absolutní selhání na diplomatickém poli). Velkou výhodou knížky je, že se odkazuje na dokumenty (komuniké, různé návrhy, zprávy o jednání, depeše atd.), které jsou součástí přílohy (v zápatí je obecně uvedené číslo stránky, kde se pak dokument nachází). Ve vlastním vyprávění vybírá z takovým dokumentů to nejdůležitější, ale určitě stojí za to si je pročíst celé.

Radostné čtení to teda ale vůbec není, to, jakým způsobem jednala Velká Británie a Francie s Československem nemá v dějinách diplomacie obdoby. V té době se už navíc vědělo, co je Hitler zač, stačilo si poslechnout jeho projevy, přečíst Mein Kampf nebo jen sledovat likvidaci veškeré opozice v Německu, případně sledovat jeho dosavadní činy.

23.08.2023 5 z 5

Antonín Hudeček Antonín Hudeček Ludmila Karlíková

Hezky napsaná monografie tohoto velkého českého krajináře. Knížka je zaměřená především na jeho tvorbu, z jakých zdrojů čerpal inspiraci, které směry ho nejvíce ovlivnily, jak reagovala společnost na jeho dílo (včetně citací kritiků). Rozhodně si čtenář udělá základní přehled o jeho díle. Celkově knížka obsahuje 46 barevných reprodukcí. Co bych knížce trošku vytknul je, že některé fotky děl jsou jen v průměrné kvalitě, zub času už trošku zapracoval. Když je v textu zmiňován obraz, tak není na škodu uvést na jaké je stránce (takhle člověk musí listovat a hledat, některé obrazy se jmenují podobně). Každopádně knížku můžu určitě doporučit.

11.08.2023 4 z 5

Šedesát let, šedesát tváří Šedesát let, šedesát tváří Markéta Kroupová

Knížka mě příjemně překvapila, je tištěná na kvalitním papíře, na šířku má cca 21 cm a na výšku 26 cm, díky tomu barevné reprodukce vyniknou. Katalog obsahuje díla ve vlastnictví Oblastní galerie v Liberci. V knize najdeme jak jména notoricky známá (Jan Zrzavý, Josef Čapek, Josef Šíma), tak i pozapomenutá (Marie Uchytilová Kučová, Václav Bartovský, Karel Vaněk). Široká je i škála použitých technik (olej, uhel, litografie, kresba perem, lept), v sochařství vedle byst nalezneme i pamětní medaile. Autoři výstavy se snažili opravdu o vybrání reprezentativního vzorku portrétů. Na pravé straně je vždy zobrazeno dílo a na levé se dozvíme něco o autorovi i jeho zobrazeném díle. Text je poutavý a vcelku obsažný, na jedné stránce se dozvíme řadu informací.

28.07.2023

Selected Stories / Výběr z povídek (dvojjazyčná kniha) Selected Stories / Výběr z povídek (dvojjazyčná kniha) Jerome Klapka Jerome

Knížka obsahuje sedm povídek. Obecně se mi líbila zápletka povídky (pokud tedy nějakou měla), bohužel se tam poté objevuje "filozofování" autora, a to už nebyl zrovna můj šálek kávy. Některé povídky jsou pouhým zamyšlením se nad rolí mužů a žen ve společnosti (čili bez jakékoliv hlavní zápletky), autor se snaží být plný ironie a nadsázky, ale alespoň mě to příliš neoslovilo. Solidní byla první povídka (Muž, který nevěřil na štěstí), tam se víceméně omezil na zajímavý příběh protkaný humorem a ironií. Text je zrcadlový, na levé stránce anglicky, na pravé česky. Na procvičení angličtiny to špatné není, ale najdou se určitě zajímavější bilingvní knihy. Celkově bych hodnotil 70 %.

23.07.2023 3 z 5

Tři případy Sherlocka Holmese / Three Cases of Sherlock Holmes Tři případy Sherlocka Holmese / Three Cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Zaujaly mě všechny tři povídky, každá má něco do sebe. Nejzajímavější mi přišla Lví hříva. Obrovskou výhodou knížky je, že v zápatí jsou přeložena vybraná slovíčka či spojení, u některých včetně vysvětlení významu přímo v angličtině a někdy je ukázáno i jejich použití ve vzorové větě (takže si lze udělat poměrně přesnou představu o významu daného slova či spojení). Jinak se jedná o klasický zrcadlový text, kdy na levé stránce je text anglický a na pravé český. Jde o nezkrácené/nezjednodušené vydání textu.

19.07.2023 5 z 5

Ženy a milenky českých králů Ženy a milenky českých králů Jaroslav Čechura

Trochu jsem se bál, aby se nejednalo o bulvární pojetí historie, ale kupodivu ani ne. Sice se autoři nevyhýbají i kontroverznějším informacím, ale víceméně vše mají historicky podložené. Kde třeba nepanuje jistota, jak to přesně bylo, tak to otevřeně napíší. Informací se čtenář dozví poměrně dost, pro někoho, kdo se zabývá podrobněji tímto obdobím, bude kniha příliš stručná (sleduje historii žen a milenek českých králů, a to od svaté Ludmily až po císařovnu Zitu).

05.07.2023 4 z 5

Jindřich Prucha Jindřich Prucha Jan M. Tomeš

Jindřich Prucha byl významný český krajinář. V knížce se dozvíme o jeho nesnadné cestě k umění. Autor nachází paralely v životě Vincenta van Gogha, Prucha také obtížně hledal svůj výtvarný směr, klopýtal na cestě k umění, ale zároveň pro něj byla malířská tvorba takřka vším. Studium umění jako takové ho neoslovilo, byl jedním z těch, kteří malovali srdcem, technika pro něj nebyla až tak důležitá. Značně ho podporovala jeho starší sestra, která mu rozuměla a dokázala ho na jeho cestě povzbudit.

Osud mu vyměřil poměrně krátký čas. Dá se říci, že malování se věnoval pouze zhruba 7 let (v tom je ovšem zahrnut i rok dobrovolné vojenské služby a jeden semestr na Mnichovské akademii). Kniha sleduje dobu jeho hledání, pochyb, zrání a vrcholu, který byl ukončen na haličské frontě první světové války (nedožil se ani 28 let). Ve větší míře využívá vzpomínek jeho sestry Vojslavy. Knížka je velmi citlivě napsána a obsahuje nejdůležitější díla tohoto nesmírně nadaného malíře (celkově najdeme v knize 45 kvalitních barevných reprodukcí).

11.06.2023 5 z 5

Mikoláš Aleš Mikoláš Aleš Hana Volavková

Solidně zpracovaná monografie, kde vyprávění o malíři, jeho životě a tvorbě je oživeno úryvky dopisů, které sám napsal a v nichž vyjádřil své naděje (i zklamání) a pohled na umění. Později se setkáme i s vyprávěním jeho dcery, jak si ho pamatovala. Bohužel jeho tvorba nebyla v dané době pochopena a stála na okraji zájmu. Sám malíř cítil, že má vlohy pro malbu olejem, celkově jich ale namaloval pouze kolem 70, protože o ně nebyl zájem. Naopak kresba a ilustrace dosahuje počtu kolem 4000 (celkový počet děl se pohybuje kolem 8000).

V knížce najdeme celkem 46 barevných fotografií jeho děl. U některých se setkáme i s vyobrazeným detailem daného obrazu. Knížka je poměrně tenká, celkem 76 stránek, ale určitě stačí k tomu, aby si čtenář udělal základní představu o tomto velkém malíři.

10.06.2023 4 z 5

Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

Impozantní dílo, jak již název napovídá, tak se primárně věnuje vládě Václava IV. Každopádně je to bráno v širších souvislostech, takže například strany 23 až 102 jsou věnovány činnostem jeho otce a je zde detailně zachyceno, co všechno v rámci diplomacie uskutečnil, aby zabezpečil svému nástupci maximum moci. Nesmírně zajímavé čtení, některé smlouvy působí z našeho pohledu zvláštně, například: "Pokud se mi narodí dcera bude zasnoubena...". Takže se bez problémů ve smlouvách operuje i s nenarozenými potomky. Dle knížky Karel IV. svého syna velmi miloval, ale tak nějak ho nenechal samostatně jednat, vše mu víceméně sám narýsoval a nevedl ho tedy k samostatnosti (dá se říci, že ho "rozmazloval"). Až absurdně působí, že Karel IV. prosadil slavnostní korunovaci svého syna za následníka českého trůnu ve věku pouhých dvou let a zhruba čtyř měsíců (což mnozí považovali spíše za frašku).

Z pohledu autora nebyl Václav IV. příliš dobrým vládcem, většinu času trávíval spíše lovem a hostinami. Vládu do značné míry předal radě, kde se prosazovali často nižší šlechtici, kterým šlo primárně o vlastní prospěch. Karel IV. byl často na cestách, neustále jednal, uzavíral smlouvy, Václav IV. o vládnutí příliš zájmu nejevil. Kniha se snaží postihnout dobu v širším pohledu, takže v ní najdeme i kapitolu o Husovi (stránky 411 až 461), Univerzitě Karlově, kultuře dané doby...

27.05.2023 5 z 5

Hitler Hitler Marlis Steinert

Hlavní výhodou knížky je, že na jednom místě je velké množství informací o Hitlerovi, jeho životě, zvycích, postojích, názorech, způsobech, jakými rozhodoval, dozvíme se i o jeho spolupracovnících, přátelích, historii fašismu, jeho dobyvačné politice, vyhlazování celých národů (knížka třeba zabrousí i do zabíjení nevyléčitelně nemocných). Publikace má opravdu slušný rozsah. Další kladnou stránku je velké množství literatury, z které autorka čerpala (pro představu kapitola Poznámky začíná na straně 543 a končí stranou 693). Nevyhýbá se ani kontroverznějším tématům, například, zda neměl Hitler v rodině židovské předky (ale i u takových témat čerpá z více zdrojů a snaží se dohledat pravdu, pokud se něco neví s jistotou, tak to jasně napíše).

Knížka mi nepřišla zase až tak čtivá, zároveň se tu a tam stalo, že některé věty byly z mého pohledu krkolomné (těžko říci, zda to bylo způsobené ne úplně ideálním překladem nebo samotnou autorkou). Na druhou stranu si díky knížce lze udělat velmi solidní představu o tom, jak se dostal k moci, kdo ho podporoval, o stylu jeho vládnutí, zločinech, které spáchal

20.05.2023 4 z 5