x1carbon x1carbon komentáře u knih

Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování Robert Cecil Martin

Základní pravidla super, druhá polovina knihy se trochu táhla a některé pasáže jsem dokonce přeskočil (ty které byly hodně Java specific). Doporučuju každému, kdo chce psát čistý kód.

17.03.2022 4 z 5

Počítačoví piráti Počítačoví piráti Isaac Asimov

Spěšně jsem si půjčil z knihovny kvůli jménu Asimov na titulní straně. Pak jsem zjistil, že je zde více autorů, kteří už nejsou tak výrazně zmínění na obálce. Došlo mi, že je to průšvih, proto jsem tušil to dopadne (mám rád povídkové knihy a již jsem na podobnou věc narazil). Odolal jsem nutkání knihu hned vrátit a dal jsem jí šanci. 1 povídku jsem ani nedočetl a jen asi 2 nebo 3 mě velmi zaujali. Mezi nimi povídka od Asimova, kvůli kterému jsem si knihu půjčil. Bohužel musím hodnotit špatně.

01.03.2022 1 z 5

Skříň #13 Skříň #13 Kim Onsu (p)

Četl jsem knihu s účelem přečíst něco netradičního. A autor mi skutečně zprostředkoval unikátní zážitek. Občas čtěte náhodnou složku a máte otázku "proč to vlastně čtu?". Z mého pohledu nejde tolik o hlavní příběh ale spíše o přesah některých paradoxů a bizarních jevů. Například lidé, kteří usnou a probudí se po několika měsících nemají pocit, že utrácí čas, ale naopak si více váží chvil kdy jsou vzhůru. Zažijete spoustu emocí: soucit, humor, zamyšlení nad prioritami ve svém životě, a časté bude i "co to sakra...?!".

Hlavní postava je divně netečná k událostem, připomněla mi lehce Cizince s lepším smyslem pro humor. Skvěle to zapadá do celku a můžete se soustředit spíše na události kolem hlavní postavy, příběhy, se kterými se setkává atd.

Příběh je upozaděn mezi až zdánlivě nesouvisející strukturované složky ze skříně 13. Na konci se vše pomyslně propojí a nabere rychlý spád s nečekaným závěrem. Skoro bych řekl, že příběh není důležitý. Přesah je spíše v jednotlivých událostech a smýšlení postav.

14.11.2021 4 z 5

Šest snadných kapitol Šest snadných kapitol Richard P. Feynman

Občas zajmavé souvislosti a pohled na věci. Čekal jsem, že kniha nabídne širší obzor, ale spíše pokrývá látkou gymnázia. To mě trochu zklamalo. Nejspíš je určena jinému publiku čtenářu než jsem očekával.

30.10.2021 3 z 5