wiix wiix komentáře u knih

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Toto bolo skvelé! Zozačiatku trošku ako Kde raky spievajú, také nežné, o dievčati vo veľkáčskom svete mormónov, ktorému nerozumie, o rodine, ktorá je na oko funkčná, láskyplná a zohraná, no v skutočnosti to bolo o žene, ktorá musela najskôr vykoreniť zhnité manipulatívne korene rodina, ktorá bola viac sektou ako útočiskom, musela nájsť seba, cítiť sa v sebe a so sebou dobre, pochopiť svet. Stať sa vzdelanou a tak vidieť svet a seba inými očami.

16.02.2023 5 z 5

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Toto bolo riadne milé. Na mňa príliš pozitívne a motivačné, ale ja som Grinch všetkých motivačných kníhV knihe boli však pasáže, ktoré by skm si v inom živote chcela zapamätať a hovoriť ľuďom ako múdrosti a poučenie. No teraz na to nemám mentálnu kapacitu. Zatiaľ vám teda len poviem: choďte do knižnice a požičajte sebe alebo svojím väčším deťuchom túto krásne ilustrovanú nežnú knihu plnú povzbudzujúcich a pravdivých viet

09.12.2022 4 z 5

Tvoja neprítomnosť je tma Tvoja neprítomnosť je tma Jón Kalman Stefánsson

Stefansson, nesklamal si. Si moja niekoľkoročná, smutnokrásna, islandská láska. A aj naďalej budeš. Tento krát to bolo iné ako Keflavícka sága, trochu neštandartné ale aj tak tvojim štýlom pochmúrne, vábivé a proste dokonalé. Nebudem sa viac rozpisovať, recenzii nájdete veľa, ale kníh ako táto určite nie

09.12.2022 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Malé ženy sú kultovka. No ak mám byť úprimná, tento rereading po asi 18 rokoch (wtf?!? taká som stará) bol nič moc. Knihu som si inak pamätala, veľmi som do nej a filmy/seriál milujem. Ale teraz, keď som to čítala, mala som pocit, akoby čítam mravouku minulého tisícročia pre dievčatá- a asi to aj tak bolo myslené. Trochu mi to silené "všetko zlé obrátime na dobro aj keby čo bolo" liezlo na nervy. Inak je kniha nežná, dievčenská a milá.

24.08.2022 4 z 5

Kto rozsvecuje hviezdy Kto rozsvecuje hviezdy Amanda Dykes

Niekedy má na prečítanú knihu vplyv tá, ktorú som čítala pred ňou. Chápeme sa, nie? Bzukot včiel bolo čarovné čítanie a Kto rozsvecuje hviezdy mi spočiatku prišlo príliš sladké, akoby som potrebovala prebiť dej predošlej knihy a trochu vyčistiť vzduch. Čo sa nestalo. Ale! Táto romantická vec nebola zlá. Nepadla som z nej na zadok, miestami sa ťahala a nebavila ma, no mala momenty, kedy slm sa nedela odtrhnúť, kedy mi tá sladkosť príbehu nevadila, kedy ma prekvapila. Zostala som milo prekvapená. Ak máš teda chuť na niečo čarovné, milé a nápadité, určite si prečítaj!

01.12.2021 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Pomedzi detské knihy som sa rozhodla vybrať z knižnice aj túto dlho odkladanú vec. Odkladala som ju najmä pre jej náročné témy (drogy, teenage, prostitúcia). Ja síce drámy a náročnejšie veci veľmi môžem, no písané tým nežným alebo ťaživým a clivým spôsobom, ako keď ide francúzsky film, ktorému nerozumiete, ale strašne sa vám páči. Avšak My deti zo stanice Zoo je iná káva. Drsné, realistické a temné písanie bez príkras či metafor. Chvíľami som mala zimomriavky, niekedy mi bolo smutno, no takéto knihy sú to pravé. Také, na ktoré do zajtra nezabudnem, ktoré mi niečo málo vzali a mnoho dali.

03.05.2021 4 z 5

Anna v Avonlea Anna v Avonlea Lucy Maud Montgomery

Úprimne, pokračovania Anny nie sú také strhujúce a hrajúce "na city" ako prvý diel, lebo veď v prvej knihe bolo všetko také prekvapujúce, milé, smutno-trpké a tiež dievčenské. Pokračovanie sa číta dobre a stále je príbeh pútavý, no Anna už nerobí neplechy, vie toho viac ako polovica Avonlea a už v sebe neživý detské traumy o červených vlasoch a volánivých šatách. Je to stále milé čítanie, na toto domasedavé obdobie ideálne.

30.03.2021 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Uchvacujúce dielo, veľmi pútavé a netradičné. V istom momente som čakala predvídateľné klišé no nedočkala som sa ho, som spokojná.

25.06.2020 4 z 5

Neviditeľné besy srdca Neviditeľné besy srdca John Boyne

Táto kniha ma podobne ako Malý život odrovnala, emočne. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť, bola tak uveriteľná, napínavá a citlivá. Téme homosexuality je síce v poslednej dobe neustále prepieraná, no tu mi nevadila, otvárala nové prostredie a témy.

29.01.2020 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Nie som veľmi poetický človek, resp. poéziu mám rada, aj keď jej nerozumiem a niekedy ju neviem doceniť. No toto dielo malo také silné a zaujímavé momenty, že som si to užila do posledného verša.

29.10.2018 4 z 5

Muži sú z Marsu, ženy z Venuše Muži sú z Marsu, ženy z Venuše John Gray

Tak toto nie. Tieto pseudopsychologické, motivačné či svojpomocné knihy o rozdieloch medzi pohlaviami a typológiou ľudí by mali zakázať. Je to v podstate beletria, ale tak nezaujímavá a zbytočná, že si neviem predstaviť, komu toto príde oddychové či zaujímavé.

02.12.2017 1 z 5

Ryby nemajú nohy Ryby nemajú nohy Jón Kalman Stefánsson

Stefánsson zase raz ukázal, že vie napísať skoro 300 strán s dejom a zároveň bez deja, keď na prvej strane nie je postava o nič staršia ako na poslednej a zároveň vie upútať jemným dejom, ktorý badať len ako tieň všetkých viet, kryštalizáciou postáv a ich životov, na pozadí ktorých zápasí s charakterom krajiny, Keflavíku, ktorý je najčernejších miestom na svete a nie je ani Island, vlastne vôbec neexistuje, a so samotným Islandom a jeho obmedzeniami a možnosťami.
Autor plynule preskakuje z minulosti do prítomnosti v rôznych oblastiach a preto je možno náročnejšie udržať si prehľad. Mená, mestá a názvy sú náročné na vyslovenie, nieto ešte na zapamätanie. No bude jednoduchšie si pamätať len Keflavík, Reykjavík a Áriho s jeho rodinou. Jeho starí rodičia a ich náročný život a ľúbostný príbeh, rybári a námorníci v jeho rodine a tiež jeho manželka, ktorú opustí a vydá sa do Dánska - to je gro tohto románu. Niekto by možno nesúhlasil a tvrdil by, že ideou románu je rozprava, premýšľanie nad pojmami samota, vôľa či nádej na život a smrť ako niečo, čo kazí naše plány a podvedome nás straší, aby sme neboli takí rozšafní a odvážni. Ktohovie.

04.11.2017 5 z 5

Stopárov sprievodca galaxiou - Kompletné vydanie kultovej päťdielnej trilógie (omnibus) Stopárov sprievodca galaxiou - Kompletné vydanie kultovej päťdielnej trilógie (omnibus) Douglas Adams

Neviem či sa dá slovami zhrnúť pocit, keď som začala čítať prvú vecičku od Adamsa. Smiala som sa nahlas. Pri knihe. To už je čo u mňa povedať! Píše tak absurdne, (ne)logicky, satiricky a pravdivo, až je z toho človeku smiešne clivo. Postavy majú tragikomické vlastnosti a ich reakcie na situácie sú trefné. Vety a štýl písania dostane aj tých, ktorým príbeh a dej nevyhovuje.

29.09.2017 5 z 5

Jonathan Strange & pán Norrell Jonathan Strange & pán Norrell Susanna Clarke

Tak veľmi som chcela, aby sa mi to páčilo! Kniha má v sebe skvelý nápad, štýl písania a odvíjania deja, netradičnosť, mysterióznosť i nepredvídateľnosť. To, ako prichádzali postavy do deja a poznámky pod čiarou, tiež repliky i odbočky od hlavného deja. Napriek tomu sa stal asi magický čin a chcem pogratulovať autorke, že mi skazila všetky moje očakávania, že som sa dosť nudila a knihu ledva dočítala. Taká smola.

10.05.2017 3 z 5

Biela veľryba Biela veľryba Herman Melville

Pre mňa bola kniha dokonalá. Dlhá a miestami nezáživná, napriek tomu som toto nečakala (vzhľadom na mierne negatívne hodnotenia na tejto databáze). Rozprávač príbehu Izmael, je majstrom slova, slovných obratov a hračiek a - pre niekoho možno rozčuľujúco - popisuje bežné i menej zvyčajné deje na lodi a počas lovu veľrýb. Nedá sa však povedať, že je hlavnou postavou, aj keď len vďaka nemu a cez neho chápeme, čo znamená plaviť sa na lodi, čo loviť veľryby, ako ľudia vtedy žili na mori a na súši, kto je kapitán Achab a čo Moby Dick. Čo sa týka Moby Dicka či doňho zblázneného kapitána Achaba, tu môže čitateľ cítiť symbolizmus a rôzne metafory. Nie je tak dôležité racionálne pochopiť, prečo Achab chce túto záhadne bielu veľrybu, ale čo sa v ňom pri pomyslení na ňu deje.
Všetky tieto symboly môžu dohromady znázorňovať myšlienku príbehu a síce, že človek je tvor rozmýšľajúci, dumajúci a v krajných situáciach života vtelesňuje do niektorých javov a predmetov jeho túžby a strachy a tým sa možno aj z obyčajnej bielej veľryby, odchýlky prírody, dravca, ktorý ako sebaobrany odhryzol ľuďom pár končatín, môže stať zver krvilačný a pomstychtivý a z človeka naopak posadnutý blázon. V knihe je však myšlienok a dejov na premýšľanie oveľa, oveľa viac.

06.05.2017 5 z 5

Papierové mestá Papierové mestá John Green

Myslím, že čím viac čítam Greena, tým mám viac pocit, že jeho príbehy nie sú zas také variabilné, často mi splývajú postavy, ktoré už nie sú ničím zvláštne a príbehy, ktoré sú čoraz menej uveriteľné a zaujímavé. Škoda.

23.04.2017 3 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Neviem prečo ma práve táto kniha od Kinga tak dostala. Možno je to rozprávačskou postavou, pre zmenu ženou, ktorá je tak rázna, prostereká a priama a pritom tak záhadná a poetická. Príbeh tiež hodnotím veľmi pozitívne ako niečo netradičné a napínavé.

16.07.2016 5 z 5

Charlieho malé tajomstvá Charlieho malé tajomstvá Stephen Chbosky

Pri čítaní tejto knihy som si od začiatočných obyčajných viet a úvodov prešla všetkými fázami od negatívneho hodnotenia ako "klišé" a obyčajné cez "dá sa to" po prekvapivé state na konci knihy, kde som plakala a zároveň bola v šoku, ako ma autor prekabátil, ako to dokázal, že som si ani nevšimla a celý Charlieho život sa tak vykryštalizoval, vyhrotil a ukázal v úprimnom svetle. A nielen jeho život, ale život ako klbko rôznych (čo už obyčajných alebo netradičných) zážitkov, situácii a možností. Charlie, ako ten kto sedí v kúte. Charlie ako postavička, ktorá prijíma a nič nedáva, a predsa sa snaží o nekonečnosť tým, ako sa dospievaniu vyhýba a utieka sa do tradičných amerických seriálov, hudby, kníh. Charlie ako továreň na premýšľanie, na zmysel a hĺbku života, pričom nechápe ani len lásku a priateľstvo. Charlie ako pozorovateľ života. Tak jednoduchý dej, obyčajný štýl písania a pritom také bravúrne!
"...a pamätáte sa na tú báseň...a na výberovku..a na farebné vydanie Punk Rocky...a pamätáte sa, ako sme boli nekoneční...Nepamätám sa kam a odkiaľ sme šli. Dokonca si nepamätám ani ročné obdobie. Pamätám si len to, že som kráčal medzi nimi a prvýkrát som cítil, že niekam patrím." str.190

06.07.2016 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zručne prepletená minulosť dávna, minulosť nedávna a súčasnosť. Inak spracované "kladivo na čarodejnice" v spojení s praktikami v socializme poprepájané s tematikou náboženstva, domova a česko-slovenských lazov. Nejde o ľahké čítanie, ale o to pútavejšie a "na zamyslenie".

19.06.2016 4 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Bravúrne dielo! Inteligentný humor, sarkazmy a narážky spracované do fantasy...to som vôbec nečakala, že ma to bude až tak baviť. Všetci detskí superhrdinovia s ešte báječnejšími vlastnosťami a tajomstvami v jednom.

16.05.2016 5 z 5