Wabisabi Wabisabi komentáře u knih

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Úžasné, vtipné, dekadentní čtení. Dost jsem se pobavila

05.06.2022 3 z 5

Svátosti sadistického boha Svátosti sadistického boha Marek Přibil

Svátosti obsahují několik dějových a časových linií, poskládaných s analytickou přesností v kompaktní celek. Rezonuje zde téma etiky, která se propisuje dějem a charakteristikou postav natolik intenzivně, až se rozplývá v klišé.
Pozvolný psychický rozklad muže, elitního redaktora celostátního periodika, jež balancuje nad tím, kterak zaopatřit rodinu s očekávaným potomkem a ustát existenční tlak, kterak psát a zachovat si status objektivního žurnalisty, když je vystavován nařízením plnit kšefty na zakázku a zároveň je svědkem dopadu nechutných praktik vedení redakce na jeho okolí a blízké.
Dílo poskytuje vhled do peristaltiky současných zpolitizovaných médií, což je také jedním z nosných pilířů románu. Jsem ráda, že téma současných sdělovacích prostředků úzce napojených na pokleslou politickou scénu bylo zpracováno, nota bene autorem, jenž sám měl s etikou žurnalistiky vlastní neblahou zkušenost a naplnil tak paradoxně naznačenou linii hrdinova myšlenkového proudu v samém závěru knihy…
Tato kniha je velmi aktuální palčivou výpovědí o hybných silách současné společnosti, kde jsou materiální a mocenské hodnoty a tlak na výkon a zisk kladeny nad hodnoty etické.
Není to žádná tlustá bichle, přesto obsahově je poměrně hutná, rytmicky a stylisticky vyladěná a čeho si považuji, vyvolala ve mě neklid, který mě hned tak neopustil.

05.06.2022 3 z 5

Bod Evropa Bod Evropa Marek Přibil

Hlavní postava románu, klinický psycholog, vztahuje své úvahy o převyprávěných událostech k tématu synchronicity. Leitmotivem děje je tedy jeho přemítání o synchronicitě z pohledu, C.G. Junga doplněné o příležitostné porovnání se Z. Freudem a o pikanterie známé z životů těchto současníků (je otázkou, do jaké míry se autor sám vyžívá v intelektuálních poučkách a do jaké míry je tato Jungovsko-Freudovská červená linka dějem záměrným prokreslením charakteristiky hlavního hrdiny).
Tento narativ důvtipně ukotvuje do precizně promyšlené kompozice dramatických událostí s detektivní zápletkou. Čtenářskou pozornost strhne řada překvapivých souvislostí, erotický náboj některých pasáží, i barvité, realistické vykreslení, postav. Nechybí humor. Hloubku hlavní postavy mj. podtrhává jeho všudypřítomná existenciální krize.
Přesto, že román obsahuje mnoho vrstev, je psán lehkou rukou, a také se zlehka čte. Ojediněle bych uvítala méně (do)vysvětlování, ale závěr prostě nemá chybu. Doporučuji jako pikantní víkendovku.

17.04.2022 4 z 5