Vlnobijec Vlnobijec komentáře u knih

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

(SPOILER) Je to comfy, cozy, feelgood a all that jazz, přesně jak slibuje anotace. Ale to je všechno. Nic víc v knize není. Dočetl jsem ji jen díky tomu, že jsem byl nucen v jednom období trávit dlouhé hodiny v čekárnách u doktorů. Ne, že by se četla špatně. Naopak, je psaná moc hezky, čtivě. Potíž je v tom, že se v knize prakticky nic neděje a já neměl sebemenší chuť ve čtení pokračovat, nezajímalo mě, jak se bude příběh vyvíjet dál.

On tam totiž žádný příběh není. Celé to spočívá v budování kavárny ve fantasy světě. A i ten fantasy svět je tam spíš jen kulisa a "příběh" by se stejně tak mohl odehrávat kdekoliv v našem světě. Největší drama spočívá ve výpalném, které požaduje mafie, a i to se vyřeší úplně samo stylem "já jsem žena, ty jsi žena, tak mi napeč pár buchet a co jsme si, to jsme si".

Problém jsem měl i s překladem. Wooden spoons jsou vařečky, ne dřevěné lžíce. A přeložit ley lines jako linie ley, když máme v češtině nádherný výraz dračí žíly, je v tomhle kontextu přímo rouháním.

A ta romantická linka, která se vzala odnikud? Trošku jsem doufal, že celý příběh bude čistě o přátelství. Přece jen o tom byla síla toho kouzelného kamene, ne? Milerád bych se obešel bez ní.

Váhám mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Nechávám dvě, protože i když kniha plní vše, co slibuje, je rozdíl mezi pohodovým čtením a ukrutnou nudou.

01.09.2023 2 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Krátká čtivá jednohubka, která se dá sfouknout za jedno odpoledne. Cením si hlavně příběhů z terapeutovny a taky faktu, že se nezapomíná na stejnopohlavní páry. Co do obsahu kniha klouže po povrchu, na většinu věcí přemýšlivý člověk přijde sám i bez literatury. Ale pokud někdo ve vztazích tápe a je vnímavý jako pařez, jsou Vztahy a mýty dobrý start. Teď bych si přál druhé vydání, které bude alespoň čtyřikrát tak dlouhé a půjde pěkně do hloubky.

29.06.2020 3 z 5