veverka@ořech veverka@ořech komentáře u knih

Polské duše Polské duše Petr Vavrouška

Poláci se o Čechy a Českou republiku zajímají už několik let a lze říci, že také poměrně do hloubky. Zásluhu na tom především má Mariusz Szczygiel, jehož knihy reportáží jsou s oblibou čteny jak v Polsku, tak i u nás. M. Szczygiel však není jediný, kdo Polákům ukazuje českou kulturu a historii. Opačně - je v české literatuře někdo, kdo by Čechům přiblížíl jejich slovanského souseda? Prakticky nikdo, proto je kniha Petra Vavrouška ojedinělá, takový solitér. Reportér oslovil 19 osobností, jež vyzpovídal. Vznikla kniha rozhovorů, které autor tematicky rozdělil do tří kategorií - společnost, historie a politika. Hovořil s osobnosti, které mají nějaký vztah k Česku (Agnieszka Holland, Mariusz Szczygiel, Piotr Kadlčik), hovořil s oběťmi nacismu (Kazimierz Albin, Józef Paczyński) nebo s politiky (Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa) atd. Jeho výběr je pestrý, pomůže čtenářům v hledání cesty k pochopení polské duše.

02.04.2020

Lístek na cestu z pekla Lístek na cestu z pekla Jaroslav Žváček

Mám ráda, když je děj knihy tzv. uvěřitelný, když cítíte, že někdo takový mohl existovat, že takové věci se mohly stát apod. Tato kniha mi připadala jako změť různých náhod a příhod - neuvěřitelných a těžko představitelných.
Přesto musím uznat, že autor má osobitý styl psaní a talent, zvláště, když vezmeme v úvahu jeho věk. Jistě o něm ještě uslyšíme.

05.02.2017 2 z 5

V kavárně Avion, která není V kavárně Avion, která není Renata Putzlacher

Příjemné a čtivé vyprávění o historii česko-polského Těšína, v němž kdysi existovala kavárna Avion. Tu se podařilo znovuobnovit a dnes působí pod jménem Noiva. Toto téma doplňují úryvky autorčiny osobní a rodinné historie.

24.01.2017