VeDny VeDny komentáře u knih

Život svatých Život svatých Leigh Bardugo

Kniha je vizuálním skvostem. Pevná vazba, potažená imitací plátna, zlatá ražba a ten design! Vypadá jako autentická kniha čtená hlavními hrdiny. Uvnitř nádherné ilustrace, trochu realistické, trochu stylizované jako náboženské ikony, perfektní.
Ovšem po přečtení Trnité řeči je tohle hodně strohé, i když ten koncept je v něčem podobný. Jazyk je hodně popisný, příběh jednoho svatého je zhruba na 1-2 strany a5 velkými písmeny, takže se stihne jen málo. Být to ve stylu Trnité řeči (delší příběhy) užila bych si to víc.
Taky jsem čekala příběhy o svatých, o jejich životě, o tom, proč se jimi vlastně stali. Trochu zklamání, že některé byly "jen" o jejich zázracích a několikastránkové příběhy byly o obyčejných lidech, kteří se k nim modlili.

04.01.2023 4 z 5

Stres v práci a v životě - Jak ho pochopit a zvládat Stres v práci a v životě - Jak ho pochopit a zvládat David Fontana

Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne, je velmi čtivá a poměrně dost praktická. Největším přínosem je určitě přehledné a stravitelné shrnutí zdravotních rizik, pokud je stres dlouhodobý, a kapitola o tom, že lze ovládnout překotnost vlastní mysli a použít ji v boji proti stresu. Není to suché, autor píše formou přátelského rozhovoru, dodává mnoho názorných a konkrétních příkladů a po přečtení mám pocit, že jsem o kus blíž k efektivnější práci se stresem.

17.11.2022 4 z 5

Kázání na hoře Kázání na hoře Ivana Pecháčková

Jelikož se náboženství nevěnuji, tohle bylo mé první setkání s Kázáním na hoře. Jako knížka pro dítě určitě super, ilustrace jsou nádherné, text krásně nasázen. Obsah je velmi strohý a omezuje se pouze na samotné kázání, což není překážkou. Přiložen je také pracovní list s aktivitami, jak téma s dětmi rozvíjet.

08.11.2022 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Měla jsem obavu, že mě celá duologie postavená na vedlejší postavě nebude bavit, že mi budou hlavní postavy příliš chybět. Ovšem hned po začtení mi bylo jasné, že jsem byla vedle. Nové postavy mi přirostly k srdci od první kapitoly. Bardugo má úžasnou schopnost popisovat vše s lehkostí a nenásilně poeticky, hraje si se slovy a vyhýbá se kýči. Používá neotřelá a přirozená přirovnání, která jev popíšou tak dokonale, že jsem si říkala "páni, jak je možné, že se to nepoužívá běžně".
Jediné, co u jejího stylu nedokážu dostatečně ocenit je střídání dějových linek. Člověk dočte akční kapitolu s naprosto neskutečným cliffhangerem a následuje kapitola s Ninou, která se zdlouhavě souží. Člověka to láká přeskakovat stránky. Tak či onak, příběh byl detailně promyšlený, objevovalo se množství zápletek, záhad, zvratů, ale vše bylo naservírováno s takovou přirozeností, že jsem si ani nevšimla, kdy se to vlastně všechno rozuzlilo.

Musím vyzdvihnout pár vět, které jsem si poznačila:
"věčně poraženecké chování mu dodávalo výraz ubývající svíčky"
"Adrik byl zkormoucený bouřkový mrak, příliš ztýraný, než aby se vypršel"
"Bouře ožila prudce jako člověk, který se probere ze zlého snu"

04.05.2022 5 z 5

Encyklopedie antiky Encyklopedie antiky Ludvík Svoboda

Výborná encyklopedie, jen už trochu starší, nové vydání by jí prospělo. Každopádně obsahově nepřekonatelný zdroj, orientace velmi jednoduchá.

21.03.2022 5 z 5

Knihy a typografie Knihy a typografie Martin Pecina

Třetí vydání jsem si koupila s dojmem, že půjde o vesměs učebnicově sepsanou knihu o typografii. Prvních x stran upřímných a vtipných zamyšlení mi tedy zatočily hlavu. Je to první kniha (na kterou jsem narazila), která vypráví o odborných záležitostech formou osobního přátelského rozhovoru, což je pro mě neskutečná úleva, rázem velká zábava a radost. Určitě si ji nechám poblíž, až se zase připletu k nějaké sazbě.
Jediné, co mě celou dobu při čtení trochu rozptylovalo, byla vlastně samotná kniha, která je veskrze dokonalá, ovšem nezvládala jsem ji otevřít tak, aby se okamžitě nervala do zavřené pozice. Jestli to bylo příliš úzkými stránkami či množstvím stran, materiálem a vazbou, nevím. Ale to je spíše taková osobní frustrace z nepoddajných stránek. :)

08.04.2021 5 z 5

Dějiny výtvarné kultury 1 Dějiny výtvarné kultury 1 Bohumír Mráz

Učebnice je fajn jako podpůrný text ke studiu dějin umění, případně pro nadšence, kteří s uměním teprve začínají. Text je zhruba někde po gotiku příjemně svižný, informace jsou vesměs všechny podstatné. Ovšem od gotiky se to z nějakého důvodu táhne, texty jsou v bloku na celou stranu a zachází se občas do detailů, které tam nemusely být. Třeba to někomu vyhovuje, nevím.
Ovšem velkým mínusem je kvalita černobílých obrázků. Občas jsem jenom odhadovala, co vidím. Vzhledem k ceně je to pochopitelné, ale klidně bych si stovku připlatila za lepší obrázky.

02.04.2021 4 z 5